Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla samorządowców. Wręczył je wojewoda. Wśród wyróżnionych Maria Warda [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Nagrodzeni Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Kujawsko Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Maria Warda, sołtys Gogółkowa (gmina Gąsawa) znalazła się w gronie osób wyróżnionych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, które w czwartek (27.05.2021) wręczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zobacz wideo: Zimna wiosna to droższe warzywa.

Medale zostały wręczone z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w sali konferencyjnej Bydgoskiego Marca 1981 Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że to właśnie w czwartek, 27 maja 2021 roku, obchodzimy 31. rocznicę demokratycznych wyborów do rad gmin.

- Cieszę się, że możemy dziś gościć w urzędzie wojewódzkim przedstawicieli samorządu, którzy zasłużyli się dla swoich wspólnot. Prezydent RP Pan Andrzej Duda postanowił uhonorować Państwa Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości w dowód uznania dla Państwa ponadprzeciętnych dokonań - powiedział do wyróżnionych wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Medale przyznał Prezydent RP, na wniosek Wojewody Kujawsko - Pomorskiego. Warto dodać, że Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości na charakter pamiątkowy. Jest nadawany obywatelom polskim, w czasie trwania Narodowych Obchodów Setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.

Oto osoby, które w czwartek (27.05.2021) otrzymały wspomniane wyróżnienia:

  • Ryszard Borowski - od 23 lat jest Wójtem Gminy Koneck. Przewodniczy Związkowi Gmin Ziemi Kujawskiej. W 2016 r. zaangażował się na rzecz lokalnych dróg wodnych w partnerstwie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z ramienia samorządowców zabiega o budowę stopnia wodnego w Siarzewie.
  • Włodzimierz Domek - przez wiele lat działał w koronowskim samorządzie. Był Przewodniczącym Rady Miejskiej w Koronowie. Udziela się aktywnie w harcerstwie, pełniąc funkcję Komendanta Hufca ZHP Koronowo. Przygotowuje wystawy i udostępnia eksponaty w Regionalnej Izbie Tradycji w Koronowie, jest współorganizatorem Inscenizacji Bitwy pod Koronowem 1410 oraz Jarmarków Cysterskich.
  • Maciej Głuszkowski - posiada status działacza opozycji antykomunistycznej/osoby represjonowanej z powodów politycznych. W 1980 roku wstąpił do "Solidarności". W latach 1982-1988 był aktywnym działaczem podziemia. Zaangażowany w życie samorządowe zarówno w swoim rodzinnym mieście Inowrocławiu, którego był prezydentem w latach 1991-1994, jak również w Bydgoszczy. Uczestnik wydarzeń "Bydgoskiego Marca 1981 roku".
  • Edmund Mikołajczak - nauczyciel, regionalista, działacz kulturalny, społeczny, polityczny - samorządowiec. Autor kilkudziesięciu opracowań o charakterze naukowym i popularno-naukowym dotyczących historii Inowrocławia i Kujaw. Działacz NSZZ "Solidarność". Inicjator przywracania pierwotnych historycznych nazw ulic w Inowrocławiu. W 2008 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta.
  • Grzegorz Myk - współzałożyciel Klubu Żeglarskiego "Wind". Od 1994 r., nieprzerwanie przez pięć kadencji pełnił funkcję radnego, w tym przez dwie kadencje był przewodniczącym Rady Miejskiej w Koronowie. Autor wielu przewodników turystycznych, monografii i innych wydawnictw. Pisze o historii, zabytkach oraz imprezach kulturalnych do licznych czasopism. Pełnił funkcję prezesa zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej.
  • Maria Warda - od 1993 r. pracowała jako dziennikarka. Jej teksty są dziś trwałym świadectwem zmian, których doświadczył nasz kraj po upadku ustroju komunistycznego. Przez dwie kadencje była radną Rady Gminy w Gąsawie. Od 2015 roku sprawuje funkcję sołtysa wsi Gogółkowo. Od początku swej działalności jako sołtys dba o kultywowanie polskiej tradycji i angażuje się w pomoc dla potrzebujących.
  • Maria Wiśniewska-Staszak - w latach 1999-2011 była sołtysem sołectwa Mlewo, a w latach 2006-2018 radną Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim. Obecnie jest członkiem Wiejskiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego "TRIO". Dzięki jej zaangażowaniu na terenie gminy zrealizowano inwestycje, takie jak: budowa Centrum Rekreacji i Sportu oraz montaż lamp solarnych wzdłuż ścieżek pieszo-rowerowych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie