Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Gąsawa funduszu sołeckiego nie będzie, ale mają być pieniądze na drogi

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Gmina Gąsawa w 2022 roku nie będzie miała budżetu sołeckiego. Zamiast tego gmina chce pieniądze przeznaczyć na wkład własny do projektów z dofinansowaniem unijnym i rządowym.
Gmina Gąsawa w 2022 roku nie będzie miała budżetu sołeckiego. Zamiast tego gmina chce pieniądze przeznaczyć na wkład własny do projektów z dofinansowaniem unijnym i rządowym. Archiwum Gazety Pomorskiej w Żninie
Sołectwa w gminie Gąsawa nie będą miały swojego funduszu w 2022 roku. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na dofinansowanie przebudowy dróg.

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?

To jedna z bardziej niepopularnych decyzji podjęta przez gąsawski samorząd. Sołectwa przez ostatnie lata przyzwyczaiły się do tego, że część budżetu należy do nich i mogą wydać je na niewielkie inwestycje, np. na budowę chodnika we wsi. Dlaczego w przyszłym roku nie będzie tego funduszu w gminie Gąsawa? Wójt Błażej Łabędzki wyjaśnił, że pieniądze są potrzebne samorządowi na udział własny w inwestycjach z dofinansowaniem np. centralnym. Chodzi głównie o drogi. Jak wyjaśnił, kilka projektów zaakceptował wojewoda i powędrowały do Warszawy, gdzie zgodzić na nie musi się premier. Ale wieś nie zostanie zupełnie bez dotacji. Wójt zadeklarował, że na integrację wiejską w 2022 roku będzie przeznaczonych 20 tys. zł. To dwukrotnie więcej niż na ten cel jest obecnie (teraz złotówka na mieszkańca, w przyszłym roku mają być 2 zł).

- To nie jest tak, że my źle oceniamy fundusz sołecki. Jest dobrze oceniany i w większości jest dobrze wykorzystany. Ale jest taka sytuacja, że te środki zewnętrzne się pojawiają, i aby je wykorzystać, musimy mieć udział własny - powiedział Łabędzki.

Część radnych nie zgadzała się z tym pomysłem.

- Fundusz sołecki łączy społeczność i daje jej możliwość wyboru, na co zostanie wydana choćby część środków z budżetu gminy. Jednocześnie chciałbym zauważyć, że po realizacji funduszu sołeckiego gmina otrzymuje zwrot od 20 do 30 procent tego funduszu, co daje gminie około 70-100 tys. złotych oszczędności. Dlatego jestem przeciwny niewyodrębnianiu funduszu sołeckiego na 2022 rok - powiedział radny Roman Szewczyk.

Komisja rewizyjna oceniła, w jaki sposób fundusz został zrealizowany w 2020 roku.

- Z analizy, jaką przeprowadziła komisja rewizyjna wynikało, że sołectwa naprawdę dobrze sobie poradziły z tym zadaniem. Wykorzystały pieniądze w prawie stu procentach - powiedział radny Jacek Mielcarzewicz.

Były także głosy za tym rozwiązaniem.

- Bardzo dużo ludzi popiera nasz kierunek, że te drogi trzeba remontować - powiedział radny Adam Adamczyk.

- Myślę, że fundusz spokojnie w następnych latach wróci do sołectw, ale będziemy mieli wykorzystane możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz - stwierdziła radna Danuta Tomaszewska.

Większość gąsawskich rajców zgodziła się na niewyodrębnienie w budżecie gminy na 2022 rok funduszu sołeckiego. Za takim rozwiązaniem głosowało 9 radnych. Przeciwko - trzy osoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto