Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25-lecie Powiatu Żnińskiego. Gala jubileuszowa w Barcinie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
25-lecie Powiatu Żnińskiego w Miejskim Domu Kultury w Barcinie (17.11.2023).
25-lecie Powiatu Żnińskiego w Miejskim Domu Kultury w Barcinie (17.11.2023). Szymon Cieślak
W piątek (17.11.2023) w Miejskim Domu Kultury w Barcinie samorząd Powiatu Żnińskiego świętował 25. rocznicę istnienia. Były wspomnienia, ale także podziękowania, nagrody i wyróżnienia.

Uroczystość rozpoczęła się od Hymnu Polski, który zaśpiewał chór Cantus Amici. Starosta Zbigniew Jaszczuk przypomniał początki powiatowego samorządu, że ustawa powołująca tę jednostkę samorządu terytorialnego została podjęta w 5 czerwca 1998 roku, kiedy premierem RP był Jerzy Buzek.

- Wcześniej samorządy gminne podejmowały uchwały o przynależności do poszczególnych powiatów. Dzień wcześniej, a więc 4 czerwca 1998 roku odbywały się sesje rad gmin w Szubinie i Kcyni. Wtedy będąc kierownikiem Urzędu Rejonowego pojechałem na sesję do Szubina, a mój ówczesny zastępca druh Zdzisław Dąbrowski udał się na sesję do Kcyni. Zabiegaliśmy o to, by powiat żniński był w takim zasięgu terytorialnym ,jak w przeszłości funkcjonowały urzędy rejonowe. Przypomnę, że Urząd Rejonowy w Żninie swym zasięgiem obejmował dwa pełne powiaty: żniński (gminy Żnin, Janowiec Wielkopolski, Gąsawę i Rogowo) oraz cały powiat szubiński (gminy Łabiszyn, Barcin, Szubin i Kcynia). Niestety na tej sesji zarówno w Szubinie jak i Kcyni podjęto decyzję o przynależności tych dwóch gmin do powiatu nakielskiego, który powstawał od podstaw, gdyż w Nakle do 1975 roku powiatu nie było. Zakończyło się to tym, że do powiatu żnińskiego należy sześć gmin - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk.

Powiat żniński liczy około 70 tys. mieszkańców, ma 985 km kwadratowych powiatu. Co ciekawe, powiat żniński, po świeckim oraz inowrocławskim, jest trzeci z największą liczbą dróg. Aktualnie, po przejęciu dawnej drogi krajowej nr 5, samorząd powiatowy w Żninie ma 511 km dróg (450 km zostało wyremontowanych). Powiat ma 7 mostów. Na przyszły rok zostawiono do przebudowy ostatni z nich, w Wójcinie (koszt 8 mln. zł).

W pierwszej kadencji Rada Powiatu liczyła 30 osób. Pierwszy jej przewodniczącym był Tomasz Zwolankiewicz. Starostą został Bolesław Cieniawa. Od 31 września 2000 roku starostą jest nieprzerwanie Zbigniew Jaszczuk.

- Była to kadencja burzliwa. Przypominała aktualne obrady sejmu. Tak się rodził samorząd żniński. Druga kadencja była zdecydowanie spokojniejszą. Od trzeciej kadencji nie mamy większych sporów, nie mamy klubów radnych. Odbywają się wybory, po nich następuje praca samorządowa - dodał starosta Zbigniew Jaszczuk.

Wymienił także to, co samorząd przez te lata zrobił, począwszy od inwestycji różnego rodzaju, aż po podjęcie najtrudniejszych decyzji. Z pewnością było to w 2004 roku likwidacja Szpitala Powiatowego i utworzenie spółki prawa handlowego Pałuckie Centrum Zdrowia.

W pierwszej kadencji, w latach 1999 - 2000 budżet powiatu wynosił 25 mln. zł. W projekcie budżetu na 2024 rok jest 126 mln. zł.

Podczas jubileuszowego spotkania pokazano także wypowiedź byłego premiera, a obecnie europarlamentarzysty Jerzego Buzka, który złożył życzenia z okazji tego wydarzenia mieszkańcom powiatu żnińskiego.

Nie zabrakło nagród i wyróżnień. Jako pierwsze zostały wyróżnione Beata Czaczyk i Barbara Filipiak z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie, którym Grzegorz Roszak z biura Wojewody Kujawsko-Pomorskiego i starosta Zbigniew Jaszczuk wręczyli przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorowe odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Wręczono także nagrody Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego. Otrzymali je:

  • Teresa Paliwoda, wieloletnia przewodnicząca Rady Miejskiej w Łabiszynie,
  • Zbigniew Zwierzykowski, regionalista
  • Klub Honorowych Dawców Krwi PCK Strażak w Rogowie.

Podziękowania za współpracę otrzymali przedstawiciele urzędu i samorządów:

  • Wojewoda Kujawsko - Pomorski,
  • Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego,
  • Burmistrz Barcina Michał Pęziak,
  • Burmistrz Janowca Wielkopolskiego Leszek Grzeczka,
  • Burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek,
  • Zastępca burmistrza Żnina Halina Rosiak-Kozłowska,
  • Wójt Gąsawy Błażej Łabędzki,
  • Wójt Rogowa Tomasz Michalczak.

Podziękowania odebrali także przedstawiciele instytucji:

  • Komendant Powiatowy Policji w Żninie mł. insp. Tomasz Rybczyński,
  • Komendant Powiatowy PSP w Żninie st. bryg. Grzegorz Rutkowski,
  • Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego "Pałuki" w Żninie Arkadiusz Furtak,
  • Dyrektor ds. lecznictwa Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie Bouchraya Settaf-Cherif,
  • Wiceprzewodniczący Konwentu Starostów Województwa Kujawsko - Pomorskiego i jednocześnie starosta brodnicki Piotr Boiński.

Wśród osób, które zabrały głos był Jacek Idzi Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna, który od 25 lat sprawuje tę funkcję, a także Michał Pęziak, burmistrz Barcina. Te drugi przypomniał m.in., że dziś częścią samorządów gminnych w powiecie żnińskim kierują byli pracownicy Starostwa Powiatowego w Żninie.

Na koniec oficjalnej części wszyscy wysłuchali koncertu chóru Cantus Amici, a potem na salę wjechał urodzinowy tort.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto