Wyższa pensja dla starosty żnińskiego. Zbigniew Jaszczuk ma miesięcznie 19,5 tys. złotych brutto

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
19 485 zł brutto - tyle miesięcznie będzie teraz zarabiał starosta żniński Zbigniew Jaszczuk.  Dotychczasowa pensja wynosiła 10 620 złotych.
19 485 zł brutto - tyle miesięcznie będzie teraz zarabiał starosta żniński Zbigniew Jaszczuk. Dotychczasowa pensja wynosiła 10 620 złotych. Iwona Góralczyk
Udostępnij:
Wzorem innych samorządowców wyższą pensję będzie miał także starosta żniński Zbigniew Jaszczuk. Rada Powiatu uchwaliła podwyżkę na ostatniej sesji.

Zobacz wideo: Policja i sanepid wzmagają kontrole maseczek!

Wynagrodzenie starosty żnińskiego - aktualne dane 2021 rok

Wzorem innych samorządowców wyższą pensję będzie miał także starosta żniński Zbigniew Jaszczuk. Rada Powiatu uchwaliła podwyżkę na ostatniej sesji.

Pensja 19 485 zł brutto obejmuje następujące składniki:

  • wynagrodzenie zasadnicze - 10 tys. zł brutto,
  • dodatek funkcyjny - 3450 zł brutto,
  • dodatek specjalny w wysokości 30 procent łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 4 035 zł
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 2000 zł brutto

W samych pochwałach o staroście wyrażała się na sesji przewodnicząca rady Józefa Błajet.
Podkreślając jego zasługi, zwróciła uwagę na Związek Powiatów Województwa Kujawsko - Pomorskiego, który - jej zdaniem - powstał i utrzymał się dzięki działalności Zbigniewa Jaszczuka.

- Pozyskano tu, dla powiatów w Kujawsko - Pomorskiem, 90 mln złotych na cyfryzację i modernizację geodezji. Z tej puli 5 mln zł przypadło powiatowi żnińskiemu.

- Należy to uznać za duży sukces starosty tym bardziej, że te działania nie wynikają wprost z obowiązków zawodowych.

/Od 2012 roku jako przewodniczący tego związku Zbigniew Jaszczuk nie pobierał i nie pobiera z tego tytułu wynagrodzenia, pomimo że pracownicy tej organizacji wynagrodzenie otrzymują - dwoje pracowników po pół etatu. Budżet roczny związku, ze składek powiatów, to ok. 250 tys. zł/.

Przewodnicząca Błajet wspomniała także: - Przez te wszystkie lata zostało wybudowanych sześć nowych mostów w powiecie żnińskim. I tylko jeden (w Wójcinie - dokumentacja techniczna jest gotowa, pozwolenie na budowę także - przyp. red.) został na kolejną kadencję.

W tym momencie starosta dał jakoby do zrozumienia, że to już nie on będzie wówczas rządził w powiecie.

Na co Józefa Błajet: - Panie starosto, a most kto wybuduje? Następca... nawet wiem, jak się nazywa... Żartuję - skwitowała, po czym wymieniła także kilometry odnowionych dróg, znów podkreślając, że miało to miejsce podczas rządów Zbigniewa Jaszczuka.

Zaznaczyła, że w ostatnich latach wynagrodzenia pracowników starostwa szły w górę, a pensja Zbigniewa Jaszczuka się nie zmieniała.
/Dla ścisłości: ustawowo w połowie 2018 roku została ta pensja starosty obniżona o blisko 2 tys. zł/.

Głosów krytycznych prawie nie było. Poza wypowiedzią radnego Pawła Sikory:

- Laudacji na cześć starosty wysłuchałem z wielką uwagą. Będę głosował "za", dlatego że zmieniają się przepisy o wynagrodzeniach.

- Natomiast chciałbym dołożyć do tej beczki miodu łyżkę dziegciu. Są sprawy, które w powiecie nie idą dobrze. Problem odpadów niebezpiecznych w Janowcu Wlkp. - starosta ma narzędzia, aby to rozwiązać, a tego nie robi. I druga sprawa - de facto likwidacja ginekologii w szpitalu w Żninie; oddział jest wprawdzie zawieszony, ale szanse na to, że zostanie przywrócony, są niewielkie.

- To są sprawy, na pewno z punktu widzenia mieszkańców, niezmiernie ważne, a nie znajdują właściwego rozwiązania - dodał Sikora.

Do wypowiedzi radnego odniósł się wicestarosta Andrzej Hłond:

- Sytuacja w Pałuckim Centrum Zdrowia w ostatnim czasie wygląda tak, że - dla przykładu - na oddziale pediatrycznym jest 20 łóżek, a małych pacjentów znacznie więcej. Przyjmowani są nie tylko z powiatu żnińskiego, ale też mogileńskiego czy nakielskiego.

Tym samym wicestarosta potwierdził wcześniejszą informację starosty Jaszczuka, że dla potrzeb pediatrii zadysponowano miejsca na dawnym oddziale położniczym.

- Natomiast na ginekologii jest obecnie oddział covidowy z dwudziestoma łóżkami - dodał Hłond.

- Czas pandemii to nie jest czas na mówienie, co mamy, a czego nie mamy. To wojewoda i minister decydują o otwarciu oddziałów covidowych, szpital natomiast realizuje wytyczne.

- Przyjdzie czas na podejmowanie innych decyzji, teraz mamy sprawy bieżące. Najważniejsze, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie i mieli zabezpieczenie - stwierdził także wicestarosta Hłond, popierany przez Józefę Błajet.

Jeśli chodzi o wzrost wynagrodzenia dla starosty Jaszczuka i podjęcie w tej kwestii stosownej uchwały, tylko radna Grażyna Janicka wstrzymała się od głosu. Pozostali byli "za" pensją 19,5 tys. zł brutto.

19 485 zł brutto - tyle miesięcznie będzie teraz zarabiał starosta żniński Zbigniew Jaszczuk.  Dotychczasowa pensja wynosiła 10 620 złotych.

Wyższa pensja dla starosty żnińskiego. Zbigniew Jaszczuk ma ...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie