Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat żniński. Bogdan Ciesielski, społecznik z Gąsawy, otrzymał tytuł "Zasłużony dla Gminy Gąsawa" [zdjęcia]

(iwo)
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Gąsawie uhonorowano Bogdana Ciesielskiego, społecznika, radnego, wieloletniego sołtysa tej miejscowości. Było to ukoronowanie jego wieloletniej działalności na rzecz społeczności lokalnej.
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Gąsawie uhonorowano Bogdana Ciesielskiego, społecznika, radnego, wieloletniego sołtysa tej miejscowości. Było to ukoronowanie jego wieloletniej działalności na rzecz społeczności lokalnej. iwo
Podczas styczniowej, uroczystej sesji Rady Miejskiej w Gąsawie, uhonorowano Bogdana Ciesielskiego, społecznika, radnego, wieloletniego sołtysa tej miejscowości. Było to ukoronowanie jego wieloletniej działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Wiele lat swojego życia Bogdan Ciesielski oddał Gąsawie, gąsawianom. Wszystkie działania, inicjatywy społeczne, które podejmował, służyły i służą rozwojowi tej miejscowości.

Przed uroczystością (na sesji Rady Miejskiej 8 stycznia 2024 roku) sam wyróżniony zebrał najważniejsze wydarzenia ze swojego życia, które realizował dla Gąsawy i jej mieszkańców. Przedstawiamy je niżej.

  • Od 1957 roku - szkoła podstawowa, nauka gry na klarnecie, następnie saksofon tenorowy, członek Gąsawskiej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Adama Falarza, następnie Stanisława Koniecznego, aż do jego śmierci.
  • Straż pożarna od 1962 roku - strażak ochotnik, kierowca, sekretarz, prezes, obecnie członek honorowy OSP. Udział w ćwiczeniach, zawodach strażackich, szkoleniach, akcjach gaśniczych. Pomoc w pracach przy budowie nowej remizy strażackiej na ul. Żnińskiej oraz inne prace związane z działalnością ochotniczej straży pożarnej.
  • Sport od 1974 roku - gospodarz klubu; działalność: udostępnienie pomieszczenia na własnej posesji na przechowywanie sprzętu sportowego, przygotowywanie boiska sportowego na zawody polegające na równaniu klepiska, odwodnieniu, pranie strojów sportowych zawodników przez żonę Małgorzatę; kierownik drużyny młodzieżowej, opieka nad zawodnikami na własnym boisku, opieka na zawodach wyjazdowych.
  • 1974 rok - Liga Obrony Kraju - prezes koła przy Spółdzielni Kółek Rolniczych w Gąsawie. Organizowałem zawody strzeleckie do tarczy, zawody biathlonowe, biegi na orientację; wiceprezes zarządu Gminnej Ligi Obrony Kraju w Gąsawie.
  • prezes Klubu Wodnego przy Zarządzie Gminnym w Gąsawie. Będąc prezesem Klubu Wodnego sprowadziłem z KW w Charzykowach koło Chojnic sprzęt żeglarski taki jak żaglówkę Omega, żaglówki Optymist, żaglówkę Fin, kajaki, kapoki, silnik do łodzi lub żaglówki oraz inny sprzęt przydatny w Klubie Wodnym. Sprzęt ten był wykorzystany przez członków KW przy LOK. Pełniąc funkcję prezesa KW załatwiłem w zarządzie wojewódzkim kurs żeglarski dla ośmiu siedemnastolatków (wydarzenie odbyło się nad Zalewem Koronowskim). Po ukończeniu tego kursu młodzież otrzymała patenty żeglarskie.
  • Pełniąc funkcję wiceprezesa Zarządu Gminnego LOK brałem czynny udział w przygotowaniu pola biwakowego przekazanego przez gminę po bydgoskiej Brdzie; budowa biura, recepcji, wyznaczanie pól namiotowych, budowa pomostu, przygotowanie plaży, ogrodzenie sprzętu wodnego.
  • Brałem udział w budowie strzelnicy w Laskach Małych, budowie i modernizacji Klubu Lokowca w Nowejwsi Pałuckiej. Podczas zawodów strzeleckich pełniłem funkcję sędziego głównego zawodów.
  • W 1999 roku zostałem wybrany na sołtysa wsi Gąsawa. Funkcję tę pełniłem do 2011 roku (trzy kadencje). Podczas mojego sołtysowania dbałem o utrzymanie porządku przez mieszkańców. Zostały posadzone drzewka na ulicy Leszka Białego, posadzono róże przy chodnikach - Rynek, Półwiejska, Trzemeszeńska. Postawiono słupy do wszelkiego rodzaju ogłoszeń, nadano nazwy ulic - Tartaczna, Kujawska, Słowiańska. Pobudowano w czynie społecznym fontannę, którą to opiekowałem się do końca mojej kadencji sołtysa.
  • Jesienią 2007 roku udało mi się pozyskać chętnych mieszkańców Gąsawy, z którymi założyłem Stowarzyszenie Sympatyków Gąsawy liczące 33 osoby. W dniu 30 listopada 2007 roku SSG zostało wpisane do rejestru przez Sąd w Bydgoszczy i od tego dnia rozpoczęliśmy działalność statutową. Pierwszym prezesem został Bogdan Ciesielski. Funkcję pełniłem przez 4 lata. Z uwagi na sytuację rodzinną zmuszony byłem do rezygnacji z tej funkcji, pozostając jednak w zarządzie. Obecnie jestem członkiem honorowym stowarzyszenia.
  • Podczas pełnienia funkcji prezesa SSG dokonaliśmy odsłonięcia tablicy pamiątkowej zmarłego doktora Gustawa Mądroszyka. Rozpoczęliśmy organizację Biegów Gąsawskich, które to piętnaste odbyły się w sierpniu 2023 roku. Zorganizowaliśmy inscenizację Napoleon w Gąsawie w 2009 roku. Pozyskaliśmy, z inicjatywy Mariusza Kazika, archiwalne mapy Gąsawy i okolicznych miejscowości z XVIII i XIX wieku z Berlina, które to można było przez trzy dni oglądać w salce katechetycznej przy ulicy Żnińskiej. Wydaliśmy płytę DVD Napoleon w Gąsawie, mapy archiwalne i odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
  • SSG przekazało pieniądze na zakup szczepionek przeciwtężcowych dla afrykańskich dzieci. Z inicjatywy SSG opracowaliśmy program integracyjny dla dzieci młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji niepełnosprawnych. Dofinansowanie - 8100 zł z Fundacji Stefana Batorego.
  • Rozpoczęliśmy jako SSG kwestowanie przy cmentarzu w dniach poprzedzających Święto Zmarłych na ratowanie zabytków na naszym cmentarzu. Podczas mojego prezesowania odbyło się wiele innych imprez, nie sposób wszystkich wymienić.

Bogdan Ciesielski posiada wykształcenie średnie rolnicze.

Praca zawodowa:

  • POM Żnin - mechanik gwarancyjny
  • SKR Gąsawa - zaopatrzeniowiec, kierownik warsztatu
  • Gospodarstwo Rolne Złotniki - kierownik warsztatu

Odznaczenia:

  • brązowy, srebrny, złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
  • brązowy, srebrny, złoty Medal za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju
  • Odznaka honorowa Zasłużony dla Rolnictwa
  • brązowy medal Za Zasługi dla Obrony Kraju

Po przepracowaniu 45 lat - emeryt.

Bogdan Ciesielski był też radnym Rady Gminy Gąsawa w latach 2014-2018.

Jego uhonorowanie tytułem "Zasłużony dla Gminy Gąsawa" spotkało się z dużym poparciem nie tylko wśród radnych, ale i całej społeczności gąsawskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto