Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z kart historii LKS Rogowo w powiecie żnińskim. Tak powstało boisko i narodziła się sekcja hokeja na trawie

OPRAC.:
Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Przez wiele lat LKS Rogowo i jego zawodnicy osiągali sukcesy na różnych szczeblach. Ku radości miłośników sportu, a zwłaszcza hokeja, miejscowość ta doczekała się wreszcie pięknego kompleksu (na zdjęciu)
Przez wiele lat LKS Rogowo i jego zawodnicy osiągali sukcesy na różnych szczeblach. Ku radości miłośników sportu, a zwłaszcza hokeja, miejscowość ta doczekała się wreszcie pięknego kompleksu (na zdjęciu) LKS Rogowo
Wiosną 1947 roku grupa starszych i część młodzieży zwołała w Rogowie zebranie, którego głównym celem było powołanie do życia organizacji zapewniającej młodzieży warunki do uprawiania sportu.

Na zebraniu, w którym uczestniczyli Klemens Maciaszczyk, Marian Dębowski, Marian Kanclerz, bracia Zygmunt i Florian Frelichowie, Jan Tyzler, Wojciech Maciejewski, Albin Siwa i Stefan Wojcieszak, podjęto decyzję o powołaniu do życia organizacji sportowej pod nazwą "Wiejski Klub Sportowy w Rogowie."

Grupa założycieli Wiejskiego Klubu Sportowego w Rogowie postawiła sobie za cel wychowanie młodzieży środowiska wiejskiego poprzez kulturę fizyczną i sport. Było to zamierzenie bardzo odważne, gdyż starsi pamiętają, że w tym czasie zdobycie piłki do siatkówki czy piłki nożnej urastało do problemu, nie mówiąc już o ubraniach sportowych czy innym sprzęcie.

W owym czasie w Rogowie nie było boiska, dlatego do celów sportowych wykorzystywano miejsca obok budynku przy tartaku oraz ogród przy obecnym Ośrodku Zdrowia, a pomieszczenie na magazyn sprzętu sportowego bezinteresownie udostępnił właściciel młyna Wojciech Maciejewski.

Wszystkie wolne chwile wykorzystywano na grę w piłkę nożną, siatkówkę i treningi lekkoatletyczne, a przede wszystkim rzuty kulą i bardzo modne w tym okresie rzuty granatem.

W 1948 roku, w związku z objęciem patronatu nad rozwijającym się ruchem sportowym na wsi przez Związek Samopomocy Chłopskiej, Klub zmienia nazwę na Ludowy Zespół Sportowy w Rogowie.

Na skutek starań działaczy sportowych Rada Narodowa przydziela LZS-owi grunt pod boisko, lecz decyzja ta nie była trafna, gdyż grunt był bardzo piaszczysty i nie nadawał się na obiekt sportowy. Była to parcela, gdzie obecnie znajdują się magazyny PZZ.

Wówczas nie było żadnych przydziałów sprzętu sportowego, a jego zakup lub otrzymanie uzależnione były od obrotności poszczególnych działaczy lub zawodników. Stąd też niejedna piłka w sposób mniej lub bardziej legalny czy oficjalny pochodziła od Klubu Sportowego "Stella" Gniezno, z którym rogowski klub był w stałym kontakcie.

Dalszym, ważnym wydarzeniem w dziejach sportowej organizacji było przyjęcie w 1950 roku patronatu nad LZS-em przez Gminną Spółdzielnię "Samopomoc Chłopska" w Rogowie.

Wreszcie klub otrzymał też od władz odpowiedni kawał gruntu pod obiekt sportowy.

Boisko w ramach prac społecznych przygotowali sami członkowie Klubu i w dniu 10 września 1950 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości, oddano je do użytku.

Fakt ten został odnotowany w kronice Klubu przez Klemensa Maciaszczyka w następujących słowach: "Dzień 10 września 1950 roku długo pozostanie w pamięci nas wszystkich, a przede wszystkim młodzieży, gdyż dzień ten jest jakoby zaślubinami młodzieży z tym kawałkiem ziemi, na którym powstanie gminne boisko. Niech ten teren będzie wielokrotnie świadkiem zaciętej i ambitnej, ale zawsze honorowej walki o każdy punkt, bramkę, każdy centymetr, każdy ułamek sekundy, o zwycięstwo. Życzę tutejszej młodzieży, aby jak najczęściej schodziła z boiska jako zwycięzca, ale niech uczy się uznawać wyższości innych, lepszych od siebie!"

W 1975 roku powiększono boisko o dodatkowy hektar, a to dzięki przychylności właściciela Stanisława Nowaka.
Następnie, przy wsparciu finansowym z budżetu państwa i Gminnej Spółdzielni, wybudowano obiekt z prawdziwego zdarzenia, na którym rozegrano kilkanaście tysięcy spotkań hokejowych, w tym kilkadziesiąt międzynarodowych i sześć międzypaństwowych.

Teraz, od 2023 roku, boisko w Rogowie weszło w kolejny etap - stało się pięknym, nowoczesnym kompleksem.

Silna sekcja hokeja na trawie i dalekowzroczność Klemensa Maciaszczyka

Rok 1950 upamiętnił się w historii Klubu powołaniem sekcji hokeja na trawie.

Zaczęto uprawiać nową dyscyplinę sportową, która - jak pokazała przyszłość - stała się dominującą sekcją w Klubie i dzięki której Klub i Rogowo stały się znane w całej Polsce i w wielu krajach Europy.

Hokej na trawie stał się nieodłącznym elementem pejzażu Rogowa.

W tym miejscu godzi się podkreślić intuicyjne i dalekowzroczne przewidywania Klemensa Maciaszczyka i jego wiekopomne zasługi w tym względzie. Chciał udowodnić, że w małej miejscowości, jaką było i jest Rogowo, można uprawiać sport wyczynowy na najwyższym poziomie.

Postawił właśnie na hokej na trawie, gdyż pochodził z Gniezna - miasta o silnych tradycjach i znacznych osiągnięciach w tej dyscyplinie.

Początki nie byty łatwe, brakowało sprzętu, ale Klemens Maciaszczyk pełniący w tym czasie funkcję prezesa zarządu GS Rogowo wyjednał środki na ich zakup.

Dwanaście angielskich lasek i kilka piłek przydzielił Klubowi PZHT, a sfinansowała je Gminna Spółdzielnia.

Rozpoczęto więc zajęcia treningowe na boisku oraz szkolenie teoretyczne i w 1950 roku rozpoczęto rozgrywki w tej nowej, egzotycznej wówczas dyscyplinie sportu. Po półrocznym okresie szkolenia od chwili otrzymania lasek hokejowych i piłek 18 marca 1951 roku rogowianie rozegrali w Gnieźnie pierwszy mecz hokeja na trawie z KS "Sparta" Gniezno.

Działająca od października 1950 roku sekcja hokeja na trawie osiągnęła dla barw rogowskiego Klubu i Zrzeszenia LZS sukcesy, które trwale zapisały się w historii sportu.

W 1963 roku po raz pierwszy w historii Klubu seniorzy zdobyli awans do pierwszej ligi państwowej.

opr. Iwona Góralczyk, źródło: www.lksrogowo.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto