Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 maja 2021 roku będzie można nocować w lesie. Także w Nadleśnictwie Gołąbki. Wyznaczono do tego trzy miejsca [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Zdjęcia ilustracyjne z pałuckich lasów.
Zdjęcia ilustracyjne z pałuckich lasów. Szymon Cieślak
Chcesz nocować w lesie? Będzie to możliwe od 1 maja 2021 roku. Nadleśnictwo Gołąbki wyznaczyło dla programu "Zanocuj w lesie" teren o wielkości 1400 ha. Ale są pewne warunki. Musisz je poznać.

To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy lubią nie tylko obcować z naturą, ale także wszelkie próby powrotu do historycznych form życia, czy elementy tzw. survivalu lub buschcraftu. Lasy udostępniły miejsca do biwakowania bez infrastruktury technicznej.

Na terenie Nadleśnictwa Gołąbki wyznaczono do tego trzy miejsca: w Leśnictwie Długi Bród (gmina Rogowo), w Leśnictwie Smolary (gmina Trzemeszno) oraz w Leśnictwie Łysinin (gmina Gąsawa).

DOKŁADNE MAPY MOŻNA WYSZUKAĆ NA MAPIE KLIKNIJ TUTAJ

Zanim jednak się wybierzemy na nocną przygodę na łonie natury, musimy poznać zasady. Są one następujące: nie trzeba zgłaszać nikomu faktu, jeżeli w jednym z tych trzech miejsc przez dwie noce z rzędu nocuje nie więcej niż dziewięć osób. Jeżeli natomiast będziemy chcieli nocować w więcej niż dziewięć osób lub dłużej niż dwie noce, powinniśmy nie później niż dwa dni robocze przed rozpoczęciem biwaku zgłosić ten zamiar mailowo na adres Nadleśnictwa Gołąbki. Będzie trzeba poczekać na maila zwrotnego.

- Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt - informuje nadleśnictwo.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pałuckich lasów:

Jeżeli zdecydujemy się na leśny biwak, musimy pamiętać aby nie niszczyć drzew, krzewów ani runa leśnego. Nie możemy też zagrażać zwierzętom. Leśnicy do spędzenia nocy rekomendują użycie hamaka lub płachty biwakowej. Jak będziemy chcieli rozbić namiot, powinniśmy to zrobić na trwałej nawierzchni, bez rozganiania ściółki i wyrządzania szkody dla runa leśnego. Warto sprawdzać na bieżąco pogodę, aby uniknąć nocowania w trakcie burzy czy silnego wiatru. Ważna rzecz: ogień w lesie wolno rozpalać w wyznaczonych miejscach
(Leśnictwo Jeziora). Drewno powinniśmy przynieść ze sobą lub kupić je w leśnictwie.

- Pozyskiwanie opału do rozpalenia ognia, czy budowy konstrukcji obozowych, jest zabronione - uściślają leśnicy.

Nie wolno śmiecić. Odpady zabieramy ze sobą.

- W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj osobom przyjmującym zgłoszenie numery, które są na nim widoczne. W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy charakterystyczny obiekt w terenie, który będziesz umiał opisać osobom przyjmującym zgłoszenie - podaje Nadleśnictwo Gołąbki.

Więcej szczegółowych informacji na stronie NADLEŚNICTWA GOŁĄBKI - KLIKNIJ TUTAJ

Zobacz wideo: Nowe przepisy dotyczące spacerów z psem. Mandat za brak smyczy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto