Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda dworzec kolejowy w Janowcu Wielkopolskim. To wyjątkowe miejsce, które pamięta epokę swojej świetności [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Dworzec kolejowy i najbliższe okolice w Janowcu Wielkopolskim. Zdjęcia zrobiono w kwietniu 2021 roku.
Dworzec kolejowy i najbliższe okolice w Janowcu Wielkopolskim. Zdjęcia zrobiono w kwietniu 2021 roku. Szymon Cieślak
Można powiedzieć, że dworzec kolejowy PKP w Janowcu Wielkopolskim to jedna z perełek transportu kolejowego na Pałukach. Choć właściwiej rzecz ujmując, wspomnienie kolejowego transportu. Ale nic straconego. Za kilka tygodni w tym miejscu mają (na jeden dzień) ponownie zagościć pociągi z historycznymi wagonami.

Linię kolejową w Janowcu Wielkopolskim otwarto w 1887 roku (razem z linią z Gniezna do Nakła nad Notecią - Wikipedia). Niegdyś pociągi odchodziły z trzech peronów.

Były obsługiwane bocznice do janowieckich zakładów mięsnych i zbożowych.

W pobliżu torów zbudowano dwa strategiczne dla ruchu kolejowego budynki: nastawnię (dziś niszczeje, a wejścia do niej zostały zabite deskami) oraz wieżę ciśnień. Ten drugi budynek właśnie przechodzi metamorfozę. Po jej zakończeniu obiektem będzie zarządzał Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury. Planuje się tam spotkania o różnym charakterze. Część z grup działających w M-GOK będzie tam także miała zajęcia.

Janowiecka stacja PKP w filmie

Dworzec w Janowcu miał swój filmowy epizod. Nakręcono tu część zdjęć polsko - rumuńskiego filmu "Złoty pociąg" z 1968 roku. Opowiada fikcyjną historię wywozu polskiego złota z kraju do Anglii.

Jednak dworzec w Janowcu Wlkp. w filmie nie był sobą. Dla celów filmowych nosił nazwę Chojnice. Sceny nakręcono także pod wiaduktem kolejowym przy ul. Śniadeckich oraz nad rzeką Wełną.

Dużo jest tu także okołokolejowych ciekawostek

W pobliżu dworca znajduje się przedwojenna reklama spółdzielni Rolnik, na samym dworcowym budynku są stare napisy i tabliczki - począwszy od oznaczenia kasy biletowej po WC. Zupełnie niedaleko jest jedyne w powiecie żnińskim i nadal czynne kolejowe przejście podziemne pod torami!

Obecnie stacja obsługuje - od czasu do czasu - pociągi towarowe.

Jednak już za kilka tygodni będziemy mogli poczuć się niczym bohaterowie przygodowych powieści cofający się w czasie. 30 maja 2021 roku firma Turystyka Kolejowa TurKol zaprasza na podróż pociągiem "Janek" z Gniezna do Janowca Wielkopolskiego oraz "Temida" z Janowca Wielkopolskiego do Damasławka i z powrotem.

Ci, którzy zdecydują się na tę podróż, pojadą na drewnianych ławeczkach w dwuosiowych, zabytkowych wagonach trzeciej klasy pochodzących z lat 30. XX wieku oraz w komfortowych wagonach pasażerskich 1 klasy z lat 70. XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto