Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie skończyła 75 lat! Z tej okazji odsłonięto mural [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie skończyła 75 lat.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie skończyła 75 lat. Szymon Cieślak
Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, obchody były ograniczone, a głównym ich punktem stało się odsłonięcie muralu. W książnicy, na okoliczność, można zwiedzać jubileuszową wystawę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Odsłonięcie muralu na ścianie żnińskiej biblioteki:

Uroczystość rozpoczęła się przed siedzibą książnicy. Tu właśnie dyrekcja biblioteki, władze miasta i powiatu oficjalnie odsłoniły mural z okazji 75-lecia instytucji. Nawiązuje on do życia i działalności ludzi Pałuk, do współtworzących dzieje naszego regionu. Mowa tu m.in. o Wandzie Dobaczewskiej, Annie i Alfredzie Krzyckich, Leonie Lichocińskim oraz Mirosławie Binkowskim.

- Mural ten miał być przede wszystkim zachętą dla mieszkańców gminy i powiatu, żeby odwiedzać naszą książnicę. Miał pokazać, że można połączyć tradycję z nowoczesnością, a także zaciekawiać odwiedzających Pałuki i zachęcić ich do skorzystania ze ścieżek rowerowych, których mamy coraz więcej, do zwiedzania naszych Pałuk z wykorzystaniem przewodnika. Myślę, że zamysł, który nam towarzyszył przy tworzeniu tego muralu, aby był on wizytówką naszego miasta, został spełniony. Jestem dumna, że ten mural powstał - powiedziała Beata Czaczyk, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie.

Po odsłonięciu życzenia złożyli zarówno starosta żniński Zbigniew Jaszczuk jak i burmistrz Żnina Robert Luchowski.

Dyrektor Beata Czaczyk - reprezentując cały zespół MiPBP w Żninie - odebrała kwiaty i pamiątkowe grawertony.

Po części oficjalnej wszyscy udali się do wnętrza biblioteki, gdzie obejrzeli jubileuszowo - wspominkową wystawę zdjęć. Uwagę przykuwały cytaty na ścianach książnicy, jeszcze bardziej podkreślające wyjątkowość wydarzenia.

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że aktualnie w bibliotece można zwiedzić trzy wystawy jubileuszowe: "Epitafium" Romana Terzyka (w czytelni), wystawę pt. "Ludzie, miejsca, wydarzenia - 75 lat żnińskiej książnicy" (znajduje się w holu) oraz "Spotkania autorskie w naszej bibliotece - autografy gości" (także w holu).

Korzenie żnińskiej biblioteki sięgają czasów przedwojennych. Już od 1920 roku istniała Powiatowa Biblioteka Czytelń Ludowych im. Henryka Sienkiewicza. Od 1935 roku była u nas Centrala Bibliotek Ruchomych (wypożyczanie książek na terenach wiejskich). Zbiory tych instytucji były niewielkie. Podczas wojny księgozbiór został wywieziony do Kościelca i spalony. Biblioteka Powiatowa w Żninie powstała w maju 1945 roku.

Wiele osób pamięta bibliotekę z siedzibą w prywatnym budynku przy ul. Śniadeckich. W latach 90. instytucja przeniosła się do byłego budynku PZPR przy ul. Sienkiewicza 4. I w tym obiekcie działa do dziś.

Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto