Gmina Rogowo inwestycjami stoi. Co na ukończeniu, co w planach na 2020 rok? [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Na kolejnych zdjęciach: budowa sali w Gościeszynie (postęp prac), budowa drogi w Łaziskach oraz podpisanie umowy na budowę przedszkola w Rogowie Fot. ze zbiorów gm. Rogowo
Gospodarka wyhamowała, na szczęście w gminach roboty idą - póki co - zgodnie z planem. Tym razem zaglądamy do Rogowa.

- W toku jest budowa sali gimnastycznej w Gościeszynie - mówi wójt Tomasz Michalczak. - Rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. W zasadzie, na teraz, zadanie jest zrobione w siedemdziesięciu procentach. Uzyskaliśmy zgodę Ministerstwa Sportu, aby zakończyć to przedsięwzięcie w 2020 r. I tego się trzymamy. Myślę, że nie ma żadnych zagrożeń. Wykonawca też to deklaruje, prace idą bardzo sprawnie. Jestem zadowolony.

Budowę w Gościeszynie realizuje firma Grinbud z Gniezna. - Inwestycja pochłonie niespełna 4 miliony złotych. Z Ministerstwa Sportu otrzymaliśmy 1,7 mln złotych dofinansowania, z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu 500 tysięcy.
Pozostała kwota to udział gminy, jednak - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - być może uda się pozyskać na to zadanie dodatkowe wsparcie.

Sala będzie wykorzystywana do zadań szkolnych. Pole gry ma wymiary 24x12 metrów, obok znajdą się m.in. dwie duże sale dydaktyczne, szatnie, sanitariaty, magazyn dla potrzeb wuefistów. Jeżeli będzie zapotrzebowanie na wykorzystanie obiektu poza zajęciami, wójt nie widzi żadnego problemu, aby sala stała się ogólnodostępna. - Za odpłatnością. Jednak na szczegóły jest jeszcze za wcześnie - przyznaje.

Będzie i nowe przedszkole!

- Jeśli chodzi o nowe przedszkole, umowę z wykonawcą mamy już podpisaną. Wejdą na plac budowy na początku kwietnia - informuje Tomasz Michalczak.

To zadanie pochłonie 1,544 mln złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego wynosi 85 procent wartości inwestycji. Gmina dołoży niecałe 200 tys. złotych.

- Firma Vinplan z Inowrocławia ma zrealizować przedsięwzięcie do wiosny 2021 roku.

W planach jest wybudowanie nowego obiektu, który będzie połączony z obecnym przedszkolem.

Przybędą dwie duże sale dydaktyczne po 65 m kw. każda, z pełnym wyposażeniem w sprzęt i multimedia. Dodatkowo powstaną szatnie, sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze. W tym projekcie jest również wymiana źródła ciepła na pellet, co obejmie całe przedszkole.

Rozbudowa ma służyć podniesieniu atrakcyjności obecnego przedszkola. Założeniem władz, oprócz stworzenia idealnych warunków do opieki, nauki i pracy, jest również to, aby rodzice maluchów - widząc zmianę - wybierali właśnie Rogowo, a nie inne miejscowości, i aby te dzieci - docelowo - kontynuowały naukę w tutejszych szkołach.

Na pytanie o żłobek w Rogowie, wójt Tomasz Michalczak odpowiada: - W obecnych realiach tematu budowy żłobka, jak na razie, nie podejmujemy.

Na drogach gminnych też się dzieje

- Aktualnie trwa przebudowa dróg Grochowiska Księże - Złotniki. Zadanie jest współfinansowane - w 50 procentach - ze środków krajowych, ściślej z Funduszu Dróg Samorządowych. Do końca kwietnia roboty będą ukończone. Nowa nawierzchnia obejmie 1,018 km trasy, koszt inwestycji to 839 tys. zł. Wykonawca: Kowalski Budownictwo Żnin.

- Także do końca kwietnia potrwają roboty na odcinku Grochowiska Szlacheckie - Szelejewo. Tu także mamy dofinansowanie w wysokości 50 procent z Funduszu Dróg Samorządowych. Długość remontowanej drogi: 1802 m, wykonawca Kowalski Budownictwo Żnin, wartość zadania 615 tys. złotych - poinformował wójt gminy Rogowo.

- Oprócz tego udało nam się w ubiegłym tygodniu rozpocząć i myślę, że za moment to będzie ukończone, remont 650-metrowego odcinka drogi przez Łaziska. To będzie pięknie zrobiona droga, z pełną podbudową i masą ścieralną. A to wszystko w porozumieniu i przy dobrych relacjach z firmą Kobylarnia. Oni tu jeszcze będą 2-3 tygodnie, chcemy więc ten czas jak najlepiej dla gminy wykorzystać.

- Z dobrych wieści jest jeszcze taka, że pozyskaliśmy 1500 ton destruktu asfaltowego. Intensywnie o to zabiegaliśmy i się udało. Materiał zjechał do nas po pracach w Żninie, gdy został zdjęty podczas frezowania drogi krajowej.

Roboty w Żninie, na DK5 - przypomnijmy - również wykonywała firma Kobylarnia.

- Dzięki temu, już na spokojnie, zaplanujemy na czerwiec remont kolejnych odcinków dróg gminnych. Już własnym sumptem naprawimy około 3 kilometrów - dodał Tomasz Michalczak, uzupełniając:

- To jednak nie koniec naszych potrzeb. W ocenie jest wniosek z nowego naboru Funduszu Dróg Samorządowych - także z 50-procentowym dofinansowaniem. Chodzi o trasę Bożacin - Olendry o długości 1267 metrów. Wartość kosztorysowa zadania to 1 mln złotych, ale nie mamy tu - jak na razie - decyzji o wsparciu z FDS.

Pomieszczenia dla ratowników, wodociąg i co jeszcze?

- Do końca marca br. gotowe będą natomiast pomieszczenia dla ratowników medycznych. Na ten cel zaadaptowaliśmy dawne biuro komendy policji w Rogowie.

- Stworzyliśmy dla ratowników godne warunki pracy. Zadanie kosztowało gminę niespełna 100 tysięcy złotych - informuje wójt Michalczak.

Jak dodaje, przed samorządem jeszcze jedno, ważne zadanie: - W tej chwili pracujemy nad wyłonieniem wykonawcy budowy wodociągu w Złotnikach. To zadanie ma być gotowe do października br. Miałem dziesięć ofert. Najtańsza to 959 tysięcy złotych, najdroższa to 3,5 mln zł. Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi natomiast 2,3 mln zł. To wszystko jest w trakcie oceniania.

Czy to pełna lista zadań gminy Rogowo na ten rok?

- Zdecydowanie nie. Złożony jest wniosek do RPO na termomodernizację szkoły w Gościeszynie. Dokumenty są w fazie oceny. Podobnie pod ocenę wzięto w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu nasz projekt przebudowy plaży w Rogowie wraz z budową dwóch ścieżek rowerowych oraz zadanie polegające na modernizacji obiektów zaplecza socjalnego na stadionie LKS w Rogowie. Czekamy. Oby epidemia koronawirusa nie przerwała planów - skomentował wójt Rogowa Tomasz Michalczak.

Teleporada w jeden dzień?

Wideo

Dodaj ogłoszenie