Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gąsawa. "Z niczego stworzył leśną perełkę". Zmarł Ryszard Szczęsny

Maria Warda
Długoletni leśniczy Leśnictwa Oćwieka w gminie Gąsawa został podczas dożynek wojewódzkich odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - pisaliśmy w 2005 roku.

Ryszard Szczęsny poświęcił lasom całe dorosłe życie. Przygodę z leśnictwem rozpoczynał w Technikum Leśnym w Goraju, skąd trafił do Nadleśnictwa w Szubinie. Był także podleśniczym w Ostromecku. W 1963 roku przybył do Nadleśnictwa Gołąbki, gdzie miał pod opieką 1760-hektarowe leśnictwo w Oćwiece.

Wzór do naśladowania

W lipcu 2005 roku, po 42 latach pracy, przeszedł na emeryturę. Jego stanowisko objął syn Roman.

- Z leśniczówki Oćwieka wraz z synami zrobili perełkę, sławną na całe nadleśnictwo. To stamtąd zaczął do innych leśniczówek promieniować ład i porządek. Ryszard Szczęsny to wzór do naśladowania dla młodych leśników - podkreślał nadleśniczy Franciszek Fiutak.

Tak było istotnie. Pan Ryszard należał do korpusu leśniczych na Pałukach. To oznaczało, że jako najstarszy stażem leśniczy reprezentował leśnictwo na zewnątrz. Działał także bardzo aktywnie społecznie.

"Od kilkunastu lat jest radnym Rady Gminy w Gąsawie. I to bardzo twórczym radnym. W pełni zasługuje na tak wysokie odznaczenie państwowe. Zawsze był przykładem do naśladowania dla nas oraz młodzieży. Nigdy nie odmówił pomocy" - mówił z uznaniem, w 2005 roku, Zdzisław Kuczma, wójt gminy Gąsawa.

W rozmowie z „Expressem” Ryszard Szczęsny jawił się jako niezwykle sympatyczny i skromny człowiek. Takiego znali go i cenili na Pałukach wszyscy.

"Dużo zawdzięczam rodzinie, żonie Gabrieli, synom Romanowi i Wojciechowi. Jestem z nich dumny" - mówił Ryszard Szczęsny.

Trudne początki

"Kiedy sprowadziłem się do Oćwieki, w leśniczówce nie było prądu. Na początku było więc bardzo ciężko. Wszystko trzeba było urządzać od podstaw. Krótko po przyjeździe ożeniłem się. Żona wspierała mnie praktycznie we wszystkim. Pomagała przy zalesieniach i podtrzymywała na duchu. Teraz leśniczówka w Oćwiece jest naszą chlubą. Osada zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najpiękniejszą leśniczówkę w Regionie Lasów Państwowych" - podkreślał w 2005 roku Ryszard Szczęsny. Mówił, że jest spokojny o las, który przekazał w dobre, synowskie ręce.

Informacja z 19.06.2020:
Nie żyje Ryszard Szczęsny. Zmarł dziś, miał 80 lat.
Do roku 2005 leśniczy w Oćwiece.
Radny Rady Gminy w Gąsawie w latach 1990-2014, następnie radny senior w okresie 2015-2019.
Otrzymał tytuł "Zasłużony dla Gminy Gąsawa".

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gąsawa. "Z niczego stworzył leśną perełkę". Zmarł Ryszard Szczęsny - Express Bydgoski

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto