Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

105. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Obchody w Gąsawie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Gąsawie (27.12.2023).
Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Gąsawie (27.12.2023). Szymon Cieślak
Jak co roku, przy obelisku na cmentarzu w Gąsawie rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz 105 rocznicy wyzwolenia ziemi żnińskiej.

Uroczystości rozpoczęły się przy obelisku, znajdującym się na cmentarzu w Gąsawie.

-"Po długich latach Polska się odradza, jednak żadna, nawet najlepsza organizacja nie dokona tego dzieła samemu. Do tego potrzeba sił i serc nas wszystkich". Te słowa wypowiedział Ignacy Jan Paderewski przed hotelem Bazar do poznaniaków tuż przed wybuchem powstania. Powstanie Wielkopolskie, w którym do walki stanęły obok siebie wszystkie grupy społeczne, było wielkim triumfem solidarności, organizacji Wielkopolan i patriotyzmu, którego nie złamało ponad sto dwadzieścia lat niewoli. Zanim na ulicach Poznania, a później w całej Wielkopolsce, ziemi lubuskiej i części województwa kujawsko-pomorskiego wybuchły walki zbrojne, w polskich domach pod zaborem pruskim toczyła się walka szczególna o byt narodowy. Powstanie Wielkopolskie zasługuje na pamięć i docenienie, a jego uczestnicy na hołd i szacunek, co dziś w tym miejscu czynimy - powiedział Jacek Superczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gąsawie.

Przy obelisku zaśpiewano Hymn Polski i Rotę, złożono kwiaty przy obelisku, a ks. Piotr Gogolewski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Gąsawie, poprowadził modlitwę za poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich.

Na koniec głos zabrał Leszek Dolaciński, rekonstruktor i wnuk Powstańca Wielkopolskiego.

- Znajdujemy się w Gąsawie, na szlaku bojowym mojego dziadka Wojciecha Dolacińskiego wraz z jego żnińską kompanią powstańców, którzy po nieudanym zdobyciu Szubina wracali przez Gąsawę do Gniezna, gdzie przygotowywali się do następnego ataku. Gąsawa była bardzo ważnym miejscem, kiedy szykowali się do zdobycia Żnina, a później Szubina - powiedział Leszek Dolaciński i wspomniał Tadeusza Lerchenfelda, a także tych powstańców, którzy nie są znani z imienia i nazwiska tak szerokiemu gronu mieszkańców, czyli sanitariuszki, które opiekowały się rannymi powstańcami w kamienicy nad sklepem w Gąsawie.

W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Gąsawie, uczestnicy obejrzeli montaż słowno-muzyczny, którego scenariusz przygotowała Adrianna Wierska-Budny, a wystąpili w nim zarówno uczniowie wspomnianej szkoły, jak i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Leszka Białego w Gąsawie.

Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć także składającą się z dwudziestu plansz wystawę autorstwa nauczycielek Katarzyny Kaczmarek oraz Aurelii Grajek, która dotyczy Powstania Wielkopolskiego w Gąsawie. Wystawę sfinansowało Stowarzyszenie Oświatowe ABC Gąsawa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto