Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Wkrótce wyjątkowa wystawa. Dzieła wybitnego artysty już przyjechały do Muzeum Ziemi Pałuckiej

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Prace Salvadora Dali ilustrujące "Boską Komedię" autorstwa Dante Alighieriego na razie w pudłach. Zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.
Prace Salvadora Dali ilustrujące "Boską Komedię" autorstwa Dante Alighieriego na razie w pudłach. Zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Muzeum Ziemi Pałuckiej
Do żnińskiego Muzeum Ziemi Pałuckiej przyjechały dzieła Salvadora Dali "Boska Komedia". Zostaną pokazane na wystawie, która ma być otwarta na początku lutego.

Tekst znajduje się pod materiałem wideo.

Zobacz wideo: Droższe napoje przez podatek cukrowy.

Jak przyznaje żnińskie muzeum, wystawa "La Divine Comedie", to eksponaty z prywatnej kolekcji oryginalnych ilustracji autorstwa Salvadora Dalego, które powstało w latach od 1950 do 1959. Obrazują one klasykę włoskiej literatury: "Boską Komedię" Dante Alighieriego.

Na wystawie znajdzie się sto kolorowych ksylografii (sztuka drzeworytu. Stosowana w dawnych książkach - tekst i ilustracje zostały wycięte w jednej matrycy).

- Te unikatowe materiały pozwalają zwiedzającym zrozumieć skalę dokonań wielkiego Mistrza naszych czasów - Salvadora Dali - przyznaje Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

Dzięki tym dziełom, miłośnicy sztuki będą mogli zrozumieć w jaki sposób mistrz Salvador pokazywał swoje poglądy na obrazach. Wystawa także ma umożliwić widzom dostrzeżenie nieodkrytych stron geniuszu Dalego. Nie tylko profesjonalistom, ale także ludziom rozpoczynającym swoją przygodę z wielką sztuką.

- Wystawione prace ukazują twórczą stronę zachwycającej wyobraźni Dalego. Aby zrozumieć Dalego, powinniśmy przyjąć fundamentalną zasadę, że był on artystą intelektualistą. Głównym celem jego malarstwa jest zilustrowanie jego teorii i idei. Ważnym dla niego było przedstawienie nie tego, co widzimy, lecz co czujemy lub myślimy, prawdopodobnie nie zdając sobie z tego sprawy - dodaje MZP w Żninie.

Na koniec mała ciekawostka. Ksylografie, które zostaną pokazane w Żninie wcześniej należały do Mariny Vlady - słynnej francuskiej aktorki (ostatnio mogliśmy ją oglądać w filmie "Podróż Fanny" z 2016 roku) oraz Włodzimierza Wysockiego, który był znanym rosyjskim piosenkarzem, poetą, a także aktorem.

- Fakt ten jest interesujący sam w sobie, albowiem możemy podziwiać tu przedmioty, które wielokrotnie trzymali oni we własnych rękach i które były inspiracją dla ich twórczości i życia - zachęcają organizatorzy.

Vlada i Wysocki od grudnia 1970 do lipca 1980, czyli do śmierci rosyjskiego barda byli małżeństwem.

Muzeum Ziemi Pałuckiej poinformuje kiedy dokładnie wystawa zostanie otwarta. Plan jest taki, żeby widzowie mogli obejrzeć ją już na początku lutego.

Inne wystawy słynnych twórców w Żninie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto