Żnin. GALA SPORTU 2022. Nagrody pieniężne dla sportowców i trenerów za sukcesy w ubiegłym roku [zdjęcia, lista]

Spotkanie ze sportowcami i trenerami w Centrum Sportów Wodnych w Żninie
Spotkanie ze sportowcami i trenerami w Centrum Sportów Wodnych w Żninie Iwona Góralczyk
Nagrody sportowe przyznawane są przez burmistrza Żnina od dziesięciu lat.

W 2022 roku do Urzędu Miejskiego w Żninie wpłynęły 44 wnioski.

Ostatecznie nagrodę, za sukcesy sportowe w całym ubiegłym, tj. 2021 roku, przyznano 7 trenerom oraz 36 zawodnikom. Łącznia ich wysokość to 26 000 zł.

Zadecydowała o tym komisja w składzie: Dawid Kolasa, Agnieszka Ziółkowska, Szymon Mrówczyński.

Sportowcy otrzymali, w zależności od sukcesów, jednorazową kwotę od 300 do 1100 zł. Dla trenerów było to między 400 a 800 złotych.

Oto uhonorowani sportowcy:

• Mateusz Wiśniewski i Kamil Staszewski - grając w kadrze narodowej w hokeja na trawie zajęli 2 miejsce grupy B hokejowych Mistrzostw Europy do lat 19. Mistrzowska impreza odbyła się w Wiedniu.
  • Julia Żmudzińska - bydgoszczanka reprezentująca w 2021 roku barwy Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie. Najcenniejsze osiągnięcia Julii to 2 miejsce w Mistrzostwach Europy Wschodniej w klasie 420 w kategorii do 17 lat z Giżycka oraz 1 miejsce w Mistrzostwach Polski w klasie 420 w kategorii do 17 lat. Zawody odbyły się w Gdańsku.
  • Bogna Świtała, Piotr Świtała i Maja Walkowiak z UKS Pałuki Żnin. Bogna od kilku lat jest czołową bilardzistką w kraju. Swój talent potwierdziła dwoma wicemistrzostwami Polski w pool bilard w odmianę 9 i 10 bil, trzema medalami Pucharu Polski i trzecim miejscem w kraju w ogólnopolskim rankingu kobiet. Brat Bogny Piotr poszedł w ślady siostry i także gra w bilarda. W 2021 roku zdobył mistrzostwo województwa w Kujawsko-Pomorskiej Młodzieżowej Lidze Bilardowej. Rok 2021 był także ważny w karierze Mai Walkowiak. Żninianka zdobyła złoty medal w kategorii juniorek młodszych w Mistrzostwach Polski Uczniowskich Klubów Sportowych.
  • Marcin i Piotr Leśniewscy - na co dzień reprezentują LKS Szubinianka Szubin w judo. Marcin za swój największy sukces może zaliczyć wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych w 27 Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach halowych. Zawody odbyły się w Łodzi. Największym osiągnięciem Piotra jest brązowy medal Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest także członkiem kadry wojewódzkiej w judo.
  • Justyna, Piotr i Małgorzata Małacha - judocy LKS Szubinianka Szubin. Justyna zdobyła brązowy medal w prestiżowej 24 Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży rozegranej w Gdańsku oraz została wicemistrzynią województwa kujawsko-pomorskiego w kategorii do 57 kg. Piotr także zdobywa medale na arenie wojewódzkiej. W Mistrzostwach województwa dzieci rozegranych w Bydgoszczy nie miał sobie równych w kategorii do 50 kg. Niespełna 9-letnia Małgosia także już odnosi sukcesy na tatami. W 2021 roku wywalczyła m.in. złoty medal w mistrzostwach województwa kujawsko-pomorskiego w judo do lat 10 w kategorii do 34 kg.
  • Zuzanna Zielińska - zawodniczka żnińskiego MKŻ trenowana przez Mariusza Kaźmierczaka. Mistrzostwo Polski oraz Mistrzostwo Województwa Kujawsko-Pomorskiego w klasie ISA 407 to tylko dwa najważniejsze osiągniecia w 2021 roku w żeglarstwie.
  • Marcelina, Matylda i Mikołaj Brelińscy - reprezentujący MKŻ Żnin i Żnińskie Towarzystwo Miłośników Sportu Baszta, którzy niemal z każdych zawodów wracają z medalami Mistrzostw Polski i województwa w szachach i żeglarstwie.
  • Marcel Rumiński - srebrny medalista Mistrzostw Polski w żeglarstwie w klasie ISA 407 i złoty medalista mistrzostw województwa kujawsko-pomorskiego w klasie ISA 407
  • Angelina i Zuzanna Zubel. Angelina trenująca w żnińskim MKŻ-ecie wywalczyła drugą lokatę w Mistrzostwach Polski w klasie ISA-407 do lat 18 oraz brązowy medal w mistrzostwach województwa kujawsko-pomorskiego w klasie Laser 4.7. Zuzanna to lekkoatletka trenująca pod okiem Andrzeja Luzaka. Zawodniczka wystąpiła w finałach Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych, Programu Lekkoatletyka dla każdego oraz wywalczyła medale mistrzostw województwa kujawsko-pomorskiego w swoich koronnych konkurencjach czyli skoku w dal i biegach krótkich przez płotki.
  • Patrycja Doman - utalentowana zawodniczka Pomorsko-Kujawskiego Klubu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "Łuczniczka" z Bydgoszczy. Patrycja w VI Mistrzostwach Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących w biathlonie rozegranych w Zakopanem wywalczyła trzy złote medale
  • Julia Krysiak - lekkoatletka reprezentująca barciński BOSiR. Julia specjalizująca się w skoku w dal i wieloskoku zajęła 7. miejsce w Mistrzostwach Polski w wieloskoku, 13. miejsce w Mistrzostwa Polski w pięcioboju i 15. miejsce w Mistrzostwach Polski w skoku w dal. Ponadto wygrała Mistrzostwa Województwa kujawsko-pomorskiego w skoku w dal.
  • Mateusz Brończyk - lekkoatleta specjalizujący się w rzucie oszczepem. W 2021 roku Mateusz reprezentujący MUKS Kangur Żnin zajął 15. miejsce w Mistrzostwach Polski w kategorii do lat 16. Ponadto żninianin uczestniczył w najważniejszych lekkoatletycznych zawodach w kraju Finałach Czwartków Lekkoatletycznych, Finale Programu Lekkoatletyka dla Każdego czy Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • Zuzanna Strękowska - lekkoatletka trenowana przez Kingę Karnas. Zuzanna w 2021 roku wywalczyła 3. miejsce w Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w skoku wzwyż do lat 16
  • Jakub Stefaniak - wioślarz RTW Bydgostia. Tylko w 2021 roku Jakub zdobył 3 medale Mistrzostw Polski w tym najważniejsze złoto w sprincie wioślarskim w ósemkach mężczyzn
  • Joachim Mazur - hokeista LKS Gąsawa. Za swoje najważniejsze osiągnięcia w ubiegłym roku Joachim może uznać złoty medal Halowych Mistrzostw Polski w kategorii juniora starszego oraz srebro Halowych Mistrzostw Polski w kategorii juniora młodszego. Joachim jest także członkiem kadry narodowej.
  • Jan Czerwiński, Wiktor Chutek i Arkadiusz Mrówczyński - piłkarze na co dzień trenujący w Juventusie Academy Bydgoszcz w 2021 wygrali 1. ligę wojewódzką i zajęli 5. miejsce w kraju w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów do lat 15. Jest to najwyższe osiągnięcie w historii występów drużyn z województwa kujawsko-pomorskiego w Centralnej Lidze Juniorów.
  • Wiktor Tański - szachista Żnińskiego Towarzystwa Miłośników Sportu "Baszta". Wiktor zdobył wicemistrzostwo Polski w branżowych szachach oraz okazał się najlepszy w klasyfikacji generalnej szachistów do lat 20 w Międzyszkolnej Lidze Szachowej.
  • Justyna Jurkowska - kolejna utalentowana zawodniczka Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie. Najważniejszym osiągnięciem 2021 roku było 3. miejsce w zawodach Pucharu Polski w Regatach o Puchar Prezydenta Grudziądza w klasie Laser 4.7.
  • Mateusz i Kacper Lang - judocy LKS Szubinianka Szubin prowadzeni przez Sławomira Frączka. Bracia wywalczyli srebrne medale w mistrzostwach województwa kujawsko-pomorskiego w swoich kategoriach wagowych. Zawody zostały rozgrane w Szubinie.
  • Iga Światowy, Agata Byczyńska, Monika Szymczyk, Kacper Stalkowski, Filip Szymczyk - prowadzeni przez Wiesława Nieżurawskiego i reprezentując Bydgoski Klub Karate Kyokushin sekcję Żnin zdobywają medale na arenach województwa kujawsko-pomorskiego.

Trenerzy, bez których nie byłoby sukcesów sportowców. Oni także zostali docenieni:

• Katarzyna Świtała i Waldemar Breliński z UKS "Pałuki" Żnin - od wielu lat trenują wielokrotnych medalistów Mistrzostw Polski: Bognę Świtałę, Piotra Świtałę i Maję Walkowiak
  • Mariusz Kaźmierczak z Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie, którego podopieczni corocznie zdobywają kilkadziesiąt medali najważniejszych imprez żeglarskich w kraju.
  • Andrzej Luzak z BOSiR-u Barcin - z powodzeniem prowadzi lekkoatletki Zuzannę Zubel i Julię Krysiak - uczestniczki Mistrzostw Polski w lekkoatletyce, Finale Czwartków Lekkoatletycznych, Finale Programu Lekkoatletyka dla Każdego czy Mistrzostw Województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Zbigniew Karnas z UKS Czapla Białe Błota - trener Mateusza Brończyka lekkoatlety - oszczepnika, który w 2021 roku reprezentował MUKS Kangur Żnin, a swoją dalszą karierę rozwija z UKS Czapla Białe Błota.
  • Maciej Mazur z LKS Gąsawa, który z powodzeniem trenuje hokejową młodzież LKS-u Gąsawa. Osiągnięcia trenera z 2021 roku to złoty medal Mistrzostw Polski młodzików, srebrny medal Halowych Mistrzostw Polski juniorów młodszych i brązowy medal Pucharu Polski młodziczek.
  • Wiesław Nieżurawski z Bydgoskiego Klubu Karate Kyokushin. Klub z Bydgoszczy rozwinął prężną sekcję w Żninie, która z zawodnikami z gminy Żnin osiąga sukcesy w karate na arenie województwa kujawsko-pomorskiego.