Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapalili znicze na grobach zmarłych pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Harcerze zapalili znicze, do których została przyczepiona karteczka ze specjalną sentencją.
Harcerze zapalili znicze, do których została przyczepiona karteczka ze specjalną sentencją. Szymon Cieślak
Z okazji przypadającego na 14 października Dnia Edukacji Narodowej, społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie zapala znicze zmarłym nauczycielom. Potrzebna pomoc w ustaleniu miejsc spoczynku nauczycieli oraz innych pracowników SP2 w Żninie. Szerzej o tym w tekście niżej.

W poniedziałek (10.10.2022) harcerze z drużyny działającej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Żninie wraz z hrcm. Małgorzatą Janicką odwiedzili groby nauczycieli niegdyś pracujących w Szkole Podstawowej nr 2 w Żninie. Na każdym z nich położyli znicz, z dołączonym bilecikiem, na którym napisano:

"Z każdą śmiercią człowieka
ginie cały nieznany świat"
Antoine de Saint - Exupery
Uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2
im. Jana Śniadeckiego w Żninie.

Pomysł narodził się rok temu. Jego celem jest uhonorowanie zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pomysł został zaczerpnięty od tego, który stosowany jest w Pile.

Obecnie na liście zmarłych pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie są 54 nazwiska. Większość z nich spoczywa na cmentarzu przy ul. 700-lecia w Żninie. Część na nekropolii w żnińskiej Górze. Jedna pani leży na cmentarzu w Świątkowie. Być może groby pracowników szkoły znajdują się także w Wenecji. Co do niektórych nazwisk, nie wiadomo gdzie znajdują się ich miejsca pochówku.

- Na przykład pani Czarnecka, pielęgniarka. Albo państwo Sporni. Wiem, że pani Sporna uczyła krótko w liceum. Nie wiemy, czy to jej rodzice i gdzie spoczywają. Niezgoda Emilia, wiemy, że to prawa ręka pana Bosiackiego - też nie mamy o niej żadnej informacji - mówi druhna Małgorzata Janicka.

Pani Małgorzata dodaje, że osoby, których zmarli bliscy pracowali w Szkole Podstawowej nr 2 w Żninie i do 14 października na ich grobach nie pojawią się znicze z wyżej wymienioną sentencją, proszeni są o zgłoszenie się do sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie. Dotyczy to także rodzin osób, które spoczywają poza Żninem.

W poniedziałek (10.10.2022) harcerze: Hubert Ziętek, Sebastian Kolasiński, Bartosz Wiewióra wraz z druhną Małgorzatą Janicką zapalili znicze na grobach:

  • Janiny i Stanisława Bosiackich,
  • Wiesławy i Romana Terzyków,
  • Barbary i Józefa Kaczmarków,
  • Barbary i Antoniego Motałów,
  • Marianny i Władysława Łochowiczów,
  • Bogumiły Szafrańskiej,
  • Barbary i Janusza Kaźmierskich.

Nazwiska zmarłych pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie, które udało się ustalić. Część z nich nie wiadomo gdzie się znajdują ich groby. Oto te nazwiska:

Leszek Sobczak, Wiesława i Roman Terzyk, Roman Strzelewicz, Bogumiła Szafrańska, Krystyna Białecka, Stanisław Droszcz, Barbara i Józef Kaczmarek, Barbara i Janusz Kaźmierscy, Jerzy Strzelecki, Eugenia Zwietrzała (Kaczmarek), Janina Dolacińska, Jerzy Szmydt, Stanisław Bosiacki, Jadwiga Berenda, Danuta Kiliszewska, Jerzy Pieczyński, Ostrowiccy (brak imion), Białkowski (brak imienia), Jerzy Sobczak, Krystyna Radomska, Aniela Janiak, Janiak (brak imienia - woźny), Maria Kozieł, Krystyna Zielińska, Sylwester Malinowski, Jacek Hałas, Monika Szafraniak, Tadeusz Reisner (muzyka), Stanisław Musiał, Mirosława Wesołowska (intendentka), Irena Woźniak (kuchnia), Antoni Motała (matematyka), Barbara Motała (nauczanie początkowe), Anna Budde (zastępca dyrektora), Emilia Niezgoda (język polski), Roman Sporny, Irena Sporna, Irena Sroczyńska, Marta Świtalska, Helena Pilarska, Krystyna Górska, Wiesław Szmyciński, Franciszek Cierżniak (woźny), Maria Dziembowska (pielęgniarka), Czarnecka (pielęgniarka), Mirosława Kapczyńska (sprzątaczka), Witalis Kapczyński (dyrektor), Marta Malak (sprzątaczka).

Szkoła Podstawowa nr 2 w Żninie powstała w 1945 roku. Najpierw mieściła się w budynku dzisiejszego Zespołu Szkół Ekonomiczno - Handlowych przy ul. Śniadeckich (przed rozbudową, kiedy budynek był z czerwonej cegły). 1 września 1966 roku szkoła przeniosła się do budynku, w którym funkcjonuje do dziś, czyli do "tysiąclatki" przy ul. Wandy Pieniężnej.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto