Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. 50-lecie twórczości literackiej Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki i promocja jej książki "Tobie Wando"

OPRAC.: (iwo)
Helena Dobaczewska-Skonieczka to animatorka kultury, eseistka i poetka. Przez pierwsze 20 lat mieszkała w Żninie, a kolejne 50 lat związała się z Bydgoszczą, gdzie udzielała się w wielu stowarzyszeniach i związkach - harcerstwie, związku niewidomych, ruchu esperanckim czy ZLP. Stąd na spotkaniu jubileuszowym nie mogło zabraknąć jej znajomych i przyjaciół z klubowych kręgów.
Helena Dobaczewska-Skonieczka to animatorka kultury, eseistka i poetka. Przez pierwsze 20 lat mieszkała w Żninie, a kolejne 50 lat związała się z Bydgoszczą, gdzie udzielała się w wielu stowarzyszeniach i związkach - harcerstwie, związku niewidomych, ruchu esperanckim czy ZLP. Stąd na spotkaniu jubileuszowym nie mogło zabraknąć jej znajomych i przyjaciół z klubowych kręgów. ze zbiorów MiPBP w Żninie
W żnińskiej bibliotece zorganizowano spotkanie z Heleną Dobaczewską-Skonieczką pt. "Moje Decennia, czyli powroty na Pałuki". Literatka świętowała nie tylko 50-lecie swojej działalności twórczej oraz 50-lecie wyjazdu z Pałuk, ale również promowała swoją najnowszą książkę "Tobie Wando", wydaną przez Żnińskie Towarzystwo Kultury pod honorowym patronatem starosty żnińskiego.

Helena Dobaczewska-Skonieczka to animatorka kultury, eseistka i poetka. Przez pierwsze 20 lat mieszkała w Żninie, a kolejne 50 lat związała się z Bydgoszczą, gdzie udzielała się w wielu stowarzyszeniach i związkach - harcerstwie, związku niewidomych, ruchu esperanckim czy ZLP. Stąd na spotkaniu jubileuszowym nie mogło zabraknąć jej znajomych i przyjaciół z klubowych kręgów.

Jubilatka recytowała swoje wiersze, w tym również w gwarze pałuckiej i języku esperanto.
Twórczość literacką poetki przedstawili także bibliotekarze. Były śpiewy harcerek i recytacja harcerskiego wiersza autorki w wykonaniu druhny komendantki hufca żnińskiego hm. Małgorzaty Janickiej.

- W naszej kawiarni literackiej toczyły się rozmowy z Heleną Dobaczewską-Skonieczką, które prowadziła pani dyrektor biblioteki Beata Czaczyk, zapraszając do zabrania głosu gości jubilatki: druhnę hm. Halinę Krystowczyk z Referatu Seniorów Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, Ewę Krupę - panią dyrektor K-PCK w Bydgoszczy oraz ks. Piotra Buczkowskiego, kapelana niewidomych i niedowidzących poetów działających w bydgoskim Związku Niewidomych - relacjonuje Barbara Filipiak, przedstawiciel żnińskiej książnicy.

Punktem kulminacyjnym spotkania była promocja książki Heleny Dobaczewskiej Skonieczki "Tobie Wando", która stanowi część drugą rodzinnego tryptyku w ramach cyklu "Powrót do korzeni". Autorka przywołuje w nim pamięć o swojej Babuni, ale również podsumowuje kilkuletnie działania, których celem było upamiętnienie literackiej twórczości swojej babci-literatki, która w niej samej miłość do literatury zaszczepiła.

Posłowie do książki napisał Dariusz Tomasz Lebioda, prezes Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Związku Literatów Polskich, której to organizacji jubilatka jest członkiem.

Wzruszeń tego wieczoru było wiele, a sala wypełniona po brzegi. Gratulacje jubilatce złożył w imieniu starosty żnińskiego Łukasz Kwiatkowski, kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Lokalnego Starostwa Powiatowego w Żninie oraz radny Powiatu Żnińskiego Jacek Superczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie, gdzie od wielu lat kultywowana jest pamięć o patronce szkoły - Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej.
Prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury Stefan Czarnecki w asyście członkini tego związku Katarzyny Rodziewicz, kustosza Dworu Marzeń w Sielcu wyróżnili jubilatkę statuetką - nagrodą im. Andrzeja Rosiaka.

- Gratulacje pani Helena odebrała również od dyrekcji naszej biblioteki Beaty Czaczyk, która w imieniu własnym i bibliotekarzy pogratulowała jubilatce zacnego jubileuszu 50-lecia twórczej działalności i wydanej kolejnej książki, a także podziękowała za dotychczasową współpracę, życząc dalszych sukcesów twórczych, niegasnącego zapału w realizacji marzeń oraz satysfakcji z podejmowanych działań. Popłynęły też gratulacje od znajomych autorki i uczestników spotkania - dodała Barbara Filipiak.

Do pani Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki ustawiła się długa kolejka, bo każdy chciał otrzymać książkę z dedykacją.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto