Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Pozostała nie tylko pamięć" w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie [zdjęcia]

(szym)
Wernisaż wystawy "Pozostała nie tylko pamięć" w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. 11.01.2023.
Wernisaż wystawy "Pozostała nie tylko pamięć" w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. 11.01.2023. Szymon Cieślak
Z okazji tegorocznej 104. rocznicy wyzwolenia Żnina w Powstaniu Wielkopolskim, Muzeum Ziemi Pałuckiej przygotowało wystawę powstańczych pamiątek mieszkańców miasta.

Zobacz wideo: Zmiany nazw miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem.

od 16 lat

Kilka miesięcy tego Muzeum Ziemi Pałuckiej ogłosiło, że poszukuje pamiątek mieszkańców Żnina z okresu Powstania Wielkopolskiego. Ta wystawa jest tego pokłosiem.

- Inicjatywa stworzenia tej wystawy wyszła z naszego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Założeniem było, żeby w maksymalny sposób przybliżyć społeczeństwu miasta naszego wyzwoliciela. Chodziło nam o Tadeusza Lerchenfelda, który był pierwszym komendantem miasta. Było to możliwe dzięki temu, że nasze koło nawiązało dość ścisły kontakt z rodziną pana Tadeusza Lerchenfelda. Udało nam się uzyskać bardzo ciekawe eksponaty. Przy okazji chcieliśmy maksymalnie zmobilizować społeczeństwo do udostępnienia swoich pamiątek. Udało się to częściowo. Jedna strona wystawy jest wypełniona całkowicie pamiątkami, które dostarczyli do muzeum mieszkańcy miasta. Moja część to efekt długoletnich zbiorów kolekcjonerskich. Niekiedy można powiedzieć, że to zbiory kompletne, których nie mają niektóre muzea - powiedział na wernisażu Zbigniew Zwierzykowski.

Najbardziej cennymi eksponatami wypożyczonymi na wystawę są pamiątki po pierwszych komendancie wojskowym Żnina, który dowodził oddziałem wyzwalającym miasto 1 stycznia 1919 roku, czyli por. Tadeuszu Lerchenfeldzie. Na wystawie możemy zobaczyć portrety Lerchenfelda i jego żony autorstwa międzywojennego poznańskiego malarza Henryka Jackowskiego. Jest także zbiór odznaczeń i odznak wręczanych uczestnikom Powstania Wielkopolskiego. Wśród nich ta najcenniejsza "Wielkopolska Matom Poległych", wręczana matom poległych powstańców. Jest też zbiór medali artystycznych poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu. Jeden z nich został zaprojektowany przez Józefa Kopczyńskiego, artystę ze Żnina. Jest też zbiór karykatur dowódców powstania "Ver Sacrum", który został wydany w 1920 roku.

Nie braknie książek o Powstaniu Wielkopolskim i wspomnień jego uczestników.

Na wystawie możemy obejrzeć pruskie bony płatnicze miasta Kcyni podstemplowane pieczątką powstańczą. Są indywidualne pamiątki rodzinne po Powstańcach Wielkopolskich ze Żnina: odznaczenia, fotografie, dyplomy, legitymacje, a także inne dokumenty.

Prywatne pamiątki rodzinne z czasów Powstania Wielkopolskiego na wystawę "Pozostała nie tylko pamięć" w Muzeum Ziemi Pałuckiej, z okazji 104. rocznicy wyzwolenia Żnina w Powstaniu Wielkopolskim dostarczyli:

  • Alicja Wodyńska- Żnin
  • Barbara Filipiak- Murczyn
  • Antoni Gawrych- Godawy
  • Andrzej Górz - Nowy Targ
  • Łukasz Małachowski- Żnin
  • Radosław Urbanowski - Żnin
  • Janusz Piechowiak- Białożewin
  • Tomasz Wawrzyński- Żnin
  • Zbigniew Zwierzykowski - Żnin
  • Sebastian Borowski - Żnin
  • Wojciech Lerchenfeld - Gdynia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto