Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie: W żnińskiej Sufraganii można było podziwiać dzieła Romana Terzyka dedykowane Janowi Pawłowi II

Maria Warda
Maria Warda
Otwarcie wystawy było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Żninie. Pierwszy obraz powstał w 2000 roku, ostatni w dniu śmierci naszego wielkiego rodaka.

Roman Terzyk, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, znany żniński artysta poświęcił Janowi Pawłowi II 56 obrazów. Tworzył je techniką rytowania igłą, zwaną potocznie drapanką.

- Te stacje z życia Jana Pawła II tworzyłem nie tylko w hołdzie naszemu wielkiemu rodakowi, ale także mojemu śp. ojcu, który nauczył mnie tworzyć obrazy tak zwaną techniką drapanki - mówił podczas wernisażu Roman Terzyk. - Pierwszy obraz powstał w 2000 roku. W domu był stary kalendarz z 1999 roku z fotografiami pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wyciąłem postać w białej szacie i umieściłem ją na ciemnej drapance. W ten sposób narodził się cykl obrazów na wzór stacji Drogi Krzyżowej. Ostatni obraz powstał krótko po śmierci naszego papieża. Przedstawia on jak Karol Wojtyła, który idzie do Domu Ojca.

Wspomnienie: W żnińskiej Sufraganii można było podziwiać dzieła Romana Terzyka dedykowane Janowi Pawłowi II
Maria Warda

Dzieło Romana Terzyka było wystawione w Żninie przed laty tylko raz w Żnińskim Domu Kultury. Od zapomnienia ocalił je Sławomir Chojnacki, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych, wielki miłośnik sztuki.

Tchnął on ducha w Romana Terzyka, który miał chwilowe kłopoty ze zdrowiem i porzucił twórczą pasję. Chodził i pukał do osób, które ostatecznie pomogły mu w zakupie antyram, w których umieszczono dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracowników żnińskiego muzeum, w tym Janiny Terzyk, umieszczono wszystkie obrazy.
Sławomir Chojnacki doprowadził także do odmalowania wnętrza średniowiecznej siedziby biskupów gnieźnieńskich, gdzie znajduje się wystawa.

- Ostatni raz malowaliśmy sufraganię 15 lat temu - przyznał ksiądz Tadeusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana. - Dziękuję panu Sławomirowi za to młodzieńcze zaangażowanie, bez którego tej wystawy by nie było.
Wielkie otwarcie, poprzedziła msza św. dziękczynna za wielki pontyfikat. W małych salkach zgromadziło bardzo wielu osób, miłośników twórczości Romana Terzyka. Wśród zwiedzających nie zabrakło samorządowców.

Przyszła nawet dziewczyna mieszkająca na stałe w Anglii oraz dawny I sekretarz powiatowego komitetu PZPR. Tego dnia wszyscy zdawali się być jedną wielką rodziną, pragnącą oddać hołd Janowi Pawłowi II i Romanowi Terzykowi. Do tego ostatniego ustawiła się długa kolejka z życzeniami.

- Wystawa czynna będzie do 16 czerwca.
- W sufraganii czuwać będą Janina Terzyk i Urszula Nowicka.
- Zwiedzający nie płacą za wejście do muzeum kościelnego, jednak można wrzucić symboliczną złotówkę do skarbonki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto