Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żninie w tym roku nie ma osób przeprowadzających dzieci na drugą stronę jezdni. Dlaczego?

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Przejście dla pieszych na ul. Aliantów w Żninie. To jedno z miejsc, gdzie niegdyś regularnie pracowały osoby przeprowadzające dzieci na drugą stronę jezdni.
Przejście dla pieszych na ul. Aliantów w Żninie. To jedno z miejsc, gdzie niegdyś regularnie pracowały osoby przeprowadzające dzieci na drugą stronę jezdni. Szymon Cieślak
Gmina Żnin zrezygnowała w tym roku z zatrudnienia osób przeprowadzających dzieci przez jezdnię. "Agatki" zniknęły z miejsc przy szkołach.

VII Wojewódzki Konkurs Orki w Podgórzynie Żnin:

Osoby przeprowadzające dzieci przez jezdnię przez ostatnie lata wpisały się w krajobraz Żnina. Panie i panowie ubrani w odblaskowe kamizelki i ze znakiem "stop" w ręku, w pobliżu szkół zwykle zatrzymywały ruch samochodowy i pomagały dzieciom, zwłaszcza tym z "podstawówek" pokonać jezdnie w czasie przerwy lub kiedy pociechy zdążały na naukę lub kiedy wracały do domów. W tym roku ich nie ma.

- Czy to nie wpływa na bezpieczeństwo dzieci? Chodzi mi zwłaszcza o ul. Aliantów, gdzie dzieci szły w kierunku bloków ze Szkoły Podstawowej nr 5. Od dłuższego czasu to dojazd do S5, więc ruch jest większy niż wcześniej. Uważam, że w takich miejscach powinny być osoby pomagające przeprawić się na drugą stronę jezdni - powiedziała nam matka jednego z uczniów.

Tymczasem gmina Żnin tłumaczy, że w tym roku takich osób nie ma na żnińskich przejściach dla pieszych, ponieważ m.in. te zostały lepiej oznakowane. Poza tym zmieniło się prawo. teraz to pieszy (a więc także uczeń) ma pierwszeństwo w momencie wchodzenia na pasy.

- Przejścia dla pieszych w obrębie szkół pozostają miejscami bezpiecznymi. Przejścia dla pieszych zostały wyposażone m.in. w podkłady fluorescencyjne pod znakami informującymi o przejściu dla pieszych uzupełnionymi o tabliczki z grafiką przypominającą o obecności dzieci na przejściu. Wpływ na poprawę bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych mają również niedawne zmiany legislacyjne. Od 1 czerwca br. piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami już w momencie wchodzenia na przejście dla pieszych, a nie jak wcześniej, dopiero na przejściu. Zatrudnienie kontrolerów ruchu nie jest przewidywane - informuje Aleksander Kranc, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żninie.

Osoby przeprowadzające dzieci przez jezdnię pojawiły się w Polsce już pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Ich pieszczotliwa nazwa "agatka" nawiązuje do dziewczynki z lizakiem, która często pojawia się na znakach drogowych. Jest to także nawiązanie do postaci z kultowej dobranocki "Jacek i Agatka".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto