Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni gminy Gąsawa chcą aby ich miejscowość była miastem. Teraz będą dyskutowali o tym mieszkańcy

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Gmina Gąsawa ma szansę stać się miastem. Miejscowość ta prawa miejskie uzyskała w 1388 roku, zdegradowana została w 1934 roku.
Gmina Gąsawa ma szansę stać się miastem. Miejscowość ta prawa miejskie uzyskała w 1388 roku, zdegradowana została w 1934 roku. Iwona Góralczyk/archiwum
Jak już informowaliśmy wcześniej, gminy Gąsawa i Rogowo w powiecie żnińskim, a także cztery inne w województwie kujawsko - pomorskim otrzymały propozycję nadania praw miejskich. Radni z Gąsawy zdecydowali, że przystąpią do tej procedury.

Gmina Gąsawa poinformowała mieszkańców, że przystąpi do procedury nadania praw miejskich.

- Nadanie praw miejskich poprzedzone będzie obowiązkowymi konsultacjami z mieszkańcami, których celem będzie poznanie stanowiska mieszkańców odnośnie nadania miejscowości Gąsawa statusu miasta. Konsultacje z mieszkańcami będą przeprowadzone w formie ankiet, które będą dostępne w Urzędzie Gminy w Gąsawie, u Sołtysów oraz na stronie internetowej - informuje gmina Gąsawa i dodaje, że konsultacje z mieszkańcami poszczególnych sołectw zostaną przeprowadzone w lutym 2023 roku.

Jednocześnie samorząd informuje, że po tym jak Gąsawie zostaną nadane prawa miejskie nie wzrosną stawki podatków od nieruchomości, nie zmienią się zasady uchwalania podatku rolnego, nie wzrosną także opłaty za wodę i śmieci. Gąsawa odpowiadając na najczęściej zadawane przez mieszkańców pytania dodaje, że nie zmienią się stawki za dzierżawę terenów gminnych oraz opłata adiacencka, nie będzie też automatycznego odrolnienia i odlesienia gruntów. Mieszkańcy tak jak do tej pory będą mogli starać się o dopłaty rolnicze. Nie będzie zakazu hodowli zwierząt na terenie miejskim. Co ważne dla nauczycieli, nie stracą oni dodatków.

Jeżeli chodzi o pieniądze zewnętrzne, między innymi z Unii Europejskiej, gmina będzie miała większą możliwość o ich ubieganie się.

- W przypadku uzyskania statusu miasta zwiększy się możliwość ubiegania o środki zewnętrzne, przeznaczone zarówno dla miejscowości o statusie wsi, jak i miasta. Gąsawa jako miasto, zachowa w tym przypadku również wszystkie prawa gminy wiejskiej, zwiększając wachlarz swoich możliwości w tym zakresie. Będziemy gminą miejsko-wiejską - dodaje Urząd Gminy w Gąsawie.

Mieszkańcy nie będą musieli wymieniać dowodów osobistych, ani innych dokumentów. Koszty zmiany nie będą wysokie. Zmienić będą musiały się jedynie szyldy oraz pieczątki.

Radni Gminy Rogowo będą dyskutowali o tym podczas spotkań w styczniu 2023.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto