Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat żniński nam topnieje. Mamy poważną lukę pokoleniową. Ilu nas ubędzie?

Jan Szczutkowski
Liczba ludności naszego powiatu do 2050 r. zmniejszy się do 60 296. Na zdjęciu centrum Żnina
Liczba ludności naszego powiatu do 2050 r. zmniejszy się do 60 296. Na zdjęciu centrum Żnina Fot. Szymon Cieślak
Ostatnie dane statystyczne potwierdzają, że luka pokoleniowa w powiecie żnińskim bardzo się pogłębia. GUS ujawnił, że liczba mieszkańców w latach 2002-2020 utrzymała się na niezmienionym poziomie.

Wśród 69 886 populacji większość stanowią kobiety. Nie ma też optymistycznych wieści na następne lata.

Prognozowana przez Główny Urząd Statystyczny liczba ludności naszego powiatu do 2050 r. zmniejszy się do 60 296. Skąd się bierze tak duży spadek? Przede wszystkim z postępującego niżu demograficznego. Tylko w ub. r. na świat przyszło 613 maluszków, zaś zgonów zarejestrowano 831.

Okazuje się, że rządowy program rodzinny 500 plus wcale nie przyczynił się w do liczniejszego potomstwa. Potwierdzają to również żnińskie liczby. Np. w 1995 r. w księgach pałuckich USC zarejestrowano 910 noworodków, a w 2009 r. - 818. Warto także podkreślić, że w wymienionych latach przyrost naturalny był dodatni; zgonów odnotowano 700 i 728.

Dodajmy, że liczba urodzeń jest uzależniona m.in. od liczby kobiet w wieku rozrodczym, których niestety ubywa. Poza tym coraz mniej jest młodych par, wstępujących na nową drogę życia. W 2020 r. w pałuckich gminach zawarto 262 śluby, co przekłada się na niespełna cztery małżeństwa na 1000 mieszkańców. Jest to wartość porównywalna dla woj. kujawsko-pomorskiego i Polski. Warto przypomnieć, że w latach 1996 i 2008 stan cywilny zmieniło 464 i 560 par.

Na demografię wpływa też migracja. W zeszłym roku zameldowało się 860 osób, w tym 10 zza granicy, zaś wymeldowało 939 mieszkańców, w tym 17 zdecydowało się na polepszenie swojego bytu w krajach zachodnich. W latach poprzednich, zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, co nastąpiło w 2004 r. wyemigrował znacznie więcej mieszkańców Pałuk.

Te i inne czynniki przyczyniły się do deficytu demograficznego i luki pokoleniowej. Posłużmy się na kolejnym przykładem, uwzględniającym tylko strukturę ludności na podstawie której demografowie z GUS obliczyli, że do 2050 r. liczba mieszkańców pow. żnińskiego zmniejszy się o ponad 9,5 tys.

Otóż w 2020 r. zaledwie 18,5 proc. populacji było w wieku przedprodukcyjnym, 60 proc. - w wieku produkcyjnym i 21,5 proc. - w wieku poprodukcyjnym.

Radni podjęli uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach położonych na terenie gminy Żnin wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. Nie oznacza to, że dla wszystkich będzie od razu wsparcie. Choć nie ulega wątpliwości, że wiele budynków, m.in. na starówce w Żninie, wymagałoby odnowienia. OBIEKTY W CENTRUM ŻNINA do obejrzenia w naszej GALERII >>>>>

Takie jest centrum Żnina. Niektóre kamienice mogą wypięknieć...

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto