Budynki w centrum Żnina z gminną dotacją na odnowę. Burmistrz przedstawił pomysł pomocy właścicielom tych obiektów

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Jednym z zabytkowych obiektów, które wymagają remontu, jest Sufragania przy ul. 700-lecia w Żninie. Pod koniec 2020 roku parafia pw. św. Floriana sprzedała budynek osobie prywatnej. Teoretycznie nowy właściciel również będzie mógł się ubiegać o dotację na odnowę z budżetu gminy Żnin.
Jednym z zabytkowych obiektów, które wymagają remontu, jest Sufragania przy ul. 700-lecia w Żninie. Pod koniec 2020 roku parafia pw. św. Floriana sprzedała budynek osobie prywatnej. Teoretycznie nowy właściciel również będzie mógł się ubiegać o dotację na odnowę z budżetu gminy Żnin. Fot. Szymon Cieślak
To na razie plany, ale z dużą szansą na realizację, skoro zdradził je, na sesji w grudniu 2020 r., burmistrz Żnina Robert Luchowski.

Inicjatywa ma wejść w życie w 2022 roku, natomiast najbliższe 12 miesięcy radni i urzędnicy zamierzają poświęcić na skonsultowanie tego projektu.

- Z realizacją ruszylibyśmy więc od 1 stycznia 2022 roku - podkreślił Robert Luchowski.

Jak wyjaśnił, samorząd gminy Żnin ma możliwość udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy obiekcie uznanym za zabytkowy.

- Zasady udzielania takich dotacji określa rada miejska - poinformował burmistrz na grudniowej sesji, dodając: - I w drodze uchwały rada wskazuje wprost podmiot, czyli dotowanego. Byłby do tego potrzebny program poprawy estetyki budynków w gminie Żnin.

- Pilotażowo określilibyśmy budżet tego programu na 100 tysięcy złotych. I po 20 tysięcy otrzymaliby właściciele wybranych budynków wpisanych do ewidencji zabytków.

- Zadanie zleciłem do koordynacji Aleksandrze Szpek (skarbnikowi gminy) oraz Pawłowi Sikorze (dyrektorowi wydziału odpowiedzialnego m.in. za rozwój gminy).

- Nie ukrywam, że w ten program wpisują się obiekty ("ewidencja wskazuje ich 76") w śródmieściu Żnina - m.in. ulice 700-lecia, Śniadeckich, Kościuszki, Plac Wolności. W zamiarze jest pomoc tym, którzy chcą się przyczynić do poprawy estetyki budynków na terenie miasta - skomentował burmistrz Robert Luchowski. - Niech to będzie nasz, wspólny projekt - zwrócił się także do radnych.

- Szczegóły będą opracowywane w ciągu roku 2021, każdorazowo z zastosowaniem szerokich informacji dla mieszkańców. Gdy zamierzenie wejdzie w fazę realizacji - chodzi o regulamin, powołanie komisji etc.- to niezwłocznie powiadomimy o tym fakcie także za pośrednictwem lokalnych mediów - zapewnił Dawid Kolasa, rzecznik burmistrza Żnina.

Kto w pierwszej kolejności miałby szansę na dotację z gminnego budżetu, zakładając nawet, że dotyczyć to będzie jedynie obiektów w centrum Żnina, tego na razie nie wiadomo.

W ostatnim dostępnym zarządzeniu burmistrza Żnina z 6 maja 2016 roku czytamy, że do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta i Gminy Żnin (zabytki nieruchome ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków, rejestrze zabytków oraz w gminnej ewidencji zabytków) wpisanych jest 531 obiektów o różnym charakterze.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie