MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Sorkwitach, unikalny angielski neogotyk na Mazurach (GALERIA ZDJĘĆ)

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Jadąc z Olsztyna do Mrągowa, warto zatrzymać się w Sorkwitach i z zboczyć kawałek z drogi S-16. W połowie XIX wieku rodzina Mirbachów, wystawiła tam siedzibę rodową w formie neogotyckiego zamczyska w stylu angielskim. Posiadłość jest malowniczo położona nad jeziorem Lampackim, styl i rozmach stawiają Sorkwity wśród najbardziej efektownych pozostałości po pruskich junkrach ma Mazurach.
Pałac w Sorkwitach
Wojciech Gawor

Historia

Miejsce na przesmyku między jeziorami Lempackim i Gielądzkim, od dawna miało znaczenie strategiczne. Najprawdopodobniej, jeszcze Prusowie mieli tam strażnicę, a na pewno Krzyżacy, dla obrony przed najazdami Litwinów. Uważa się, że nazwa wsi Sarkewite wywodzi się z języka pruskiego i oznacza "miejsce wartownika". Od "sargas" - wartownik i "wieta" – miejsce. Sam majątek przechodził przez stulecia z rąk do rąk, ale dopiero, gdy w 1804 roku, dobra przejął ród Mirbachów, Sorkwity zakwitły.

Pałac

Pałac w Sorkwitach budowano w latach 1850-1856, w modnym wówczas stylu neogotyckim, miał przypominać angielskie, czy szkockie, średniowieczne zamczyska. Postawiono na rozmach i romantyczny klimat, Mirbachowie robili spektakularną karierę i pieniądze. Juliusz Ulrich von Mirbach, z tytułem hrabiowskim od 1888 roku, należał do współpracowników kanclerza Otto von Bismarcka.
Budowla jest z czerwonej cegły, o bogatej strukturze i detalu, a wieńczy ją potężna oktagonalna wieża, z której rozciąga się bajeczny widok na park, jezioro i Sorkwity. Obok pałacu pobudowano drugi obiekt w formie zamczyska, zwieńczony basztami - to wozownia pałacowa, nie mniej efektowna. Nieopodal powstała też mleczarnia, winnica, cegielnia i browar.

Pałac obecnie jest własnością prywatną i nie jest dostępny dla osób postronnych.

Założenie parkowe

Równolegle zaprojektowano rozległy park nad jeziorem, a w części znajdującej się na drugim brzegu, założono winnice na widocznych do dziś terasach, oraz rodowy cmentarz z efektownym widokiem na pałac. Pozostało trochę drzew z tego czasu, wyróżnia się piękny miłorząb japoński, czy grupa wyniosłych modrzewi przy cmentarzu.

Pałac w Sorkwitach
Wojciech Gawor

Krutynia

Na jeziorze Lampackim rozpoczyna się trasa spływów malowniczą rzeką Krutynią, która jest mekką dla miłośników rzecznego kajakowania.
We wsi znajduje się również kościół ewangelicki z XV wieku, z wieżą z 1701-1702.

Pałac w Sorkwitach
Wojciech Gawor

Dzieje pałacu w XX wieku

Podczas I wojny światowej w sorkwickim pałacu, stacjonowały wojska rosyjskie, dowodzone przez generała Aleksandra Samsonowa. W nocy z 26 na 27 sierpnia 1914 roku cała posiadłość spłonęła wraz z niezwykle bogatym wyposażeniem. Z rezydencji pozostały, praktycznie mury. Majątek przeszedł na własność adiutanta Cesarza Wilhelma II, Bernarda von Paleske. Ten postanowił przywrócić posiadłości dawny blask i pod okiem berlińskiego architekta Ottona Rügera, odbudowano pałac w pierwotnej formie. Do 1945 roku Sorkwity pozostawały w zarządzie Paleskich.

Po wojnie cały majątek przekształcono w PGR. W palacu ulokowano przedszkole, mieszkania dla pracowników i biura PGR. W 1957 roku przekazano część pałacową na rzecz Zakładów Maszyn Rolniczych Ursus, który stworzył ośrodek wypoczynkowy dla pracowników. Podczas „transformacji”, w 1998, upadająca firma pozbyła się ośrodka i pałac w Sorkwitach przeszedł w ręce prywatne.

Pałac szuka nowego właściciela

Nowi właściciele dokonali gruntownych remontów pod kontem działalności hotelowo – restauracyjnej. Dawną wozownię, przekształcono dużymi nakładami w elegancką restaurację z bogatym zapleczem kuchennym. Parter pałacu udało się wyremontować na cele hotelowe. Niestety, pomysł biznesowy dość szybko upadł i jest to obecnie prywatna posiadłość z ofertą sprzedaży. Całość jest zadbana, może być idealnym miejscem na ekskluzywny apartamentowiec, lub jak w pierwotnych planach, hotelem w bardzo efektownym miejscu.
Kompleks pałacowy przetrwał szczęśliwie wszystkie zawieruchy historyczne, co niestety nie było dane dziesiątkom podobnych na Warmii i Mazurach. Oby jego przyszłość nadal była związana z ludźmi świadomymi wartości zabytkowej spuścizny.

Pałac w Sorkwitach
Wojciech Gawor
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pałac w Sorkwitach, unikalny angielski neogotyk na Mazurach (GALERIA ZDJĘĆ) - Nasze Miasto

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto