Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motorowodne Mistrzostwa Europy 2018 w Żninie [zapowiedź, archiwalne zdjęcia]

(szym)
Koncerty, sport, zabawa i nie tylko. Zobaczcie kalendarz wydarzeń w powiecie żnińskim! [zapowiedź]

SPOD EKRANU - "Kochając Pabla" [recenzja filmu]
pomorska.pl
Koncerty, sport, zabawa i nie tylko. Zobaczcie kalendarz wydarzeń w powiecie żnińskim! [zapowiedź] SPOD EKRANU - "Kochając Pabla" [recenzja filmu] pomorska.pl Szymon Cieślak
Żnin jest organizatorem kolejnych motorowodnych zawodów. Tym razem w randze Mistrzostw Europy O-700 i GT-15. Są to 39. zawody, które właśnie dziś się rozpoczynają. Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć z zawodów motorowodnych w 2005 roku.

Ich dotychczasowa liczba oraz jakość i sposób przeprowadzania są chlubą miasta i dobrą wizytówką w Polsce i na świecie. Tor wyścigowy na Jeziorze Małym zaliczany jest do najbardziej znanych. Tutaj swoje tytuły zdobywali najwięksi piloci motorowodni świata. Ta wielka tradycja zaczęła się w roku 1978, w którym to roku inżynier Józef Kowalkiewicz z Poznania namawiał Żnin do organizacji zawodów na wodzie. Aby ta historia sportowa mogła się rozwijać, najpierw była potrzebna życzliwość i pomoc Zygmunta Masztalerza i Wiktora Wysockiego, dyrektorów Państwowego Ośrodka Maszynowego w Żninie oraz Czesława Łukomskiego, naczelnika miasta i gminy, jak również Zdzisława Małeckiego, sekretarza PZPR.

Ten wielki ruch organizacyjny, rywalizacja na wodzie wraz z atrakcyjnymi imprezami towarzyszącymi, trafiały w społeczne zapotrzebowanie. Dowodami na to były wielotysięczne tłumy kibiców wzdłuż toru wyścigowego i wokół podium na rynku w Żninie. Przez te czterdzieści lat zmieniliśmy się: organizatorzy, kibice, zawodnicy, zmienił się świat i Polska, w tym żnińska rzeczywistość. Zawody motorowodne nie są już jedyną, a jedną z wielu atrakcji. Nadal jednak idea sprowadzania światowego sportu bez inwestycji, z wykorzystanie naturalnych warunków i społecznej aktywności oraz integracji jest aktualna.

Wszystko to jest udokumentowane w Muzeum Sportów Motorowodnych, w centrum żnińskiej starówki. W ciągu ostatniego roku, od poprzednich zawodów, zgromadzono tam wiele nowych eksponatów takich jak śmigła napędowe, silniki, proporczyki, flagi i plakaty niemal z całego świata. W muzeum jest też wykaz wszystkich, ponad 200 oddanych sprawie działaczy. Muzeum wzbudza cały czas duże zainteresowanie w Polsce i za granicą. W przyszłości będzie gromadzić również łodzie wyścigowe. W tej chwili w sprzedaży oferuje zwiedzającym wznowiony, bardzo interesujący folder - opowiada Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury, znawca sportu motorowodnego.

Klasa O-700 jest najbardziej atrakcyjna z tych, które rozgrywane są w Polsce. Łodzie tej pojemności rozwijają bez trudu prędkość 180 km/h, a w dobrych warunkach nawet 200 km/h. Reprezentujący Żnin w tej klasie przez 36 lat Tadeusz Haręza zdobył aż 12 medali będąc trzykrotnym mistrzem Europy i mistrzem świata. W Żninie swoją obecność zgłosili sportowi artyści i zawodowi piloci tacy jak Ferenc Csako - węgier jeżdżący w barwach Austriii, Atilla Havas - również Węgier jeżdżący w barwach Austrii, Martin Jung i Robert Hencz - obaj ze Słowacji. Ich rywalizacja dostarczy na pewno wiele emocji.

W drugiej klasie mistrzowskiej GT-15 zgłosiło się do tej pory 15 zawodników z Estonii, Litwy, Białorusi, Słowacji, Finlandii, Szwecji i Polski. W tej pojemności zawodnicy ścigają się w przedziale wiekowym 10 - 16 lat, a silniki czterosuwowe na benzynę 98 mogą mieć do 15 koni mechanicznych. W Żninie wystartują również klasy OSY-400 z naszym reprezentantem Michałem Kausą, GT-30 i Formuła-4.

Biorąc pod uwagę działalność wieloletnią trzech żnińskich klubów motorowodnych, istnienie alei sław i muzeum oraz organizację wszystkich poprzednich zawodów, należą się słowa uznania dla tych, którzy swoimi decyzjami i pracą przy organizacji zbliżają nasze miasto do niezwykłego jubileuszu czterdziestolecia zawodów motorowodnych.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto