Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda wiosna w Żninie i powiecie żnińskim - zdjęcia, wideo. Miejsce na wycieczkę po pałuckich wioskach

(iwo), (szym)
Wideo
od 16 lat
Majówka na Pałukach jest wyjątkowa. Kwitnące rzepaki, przydrożne kapliczki, pomniki, muzea, wąskotorowa ciuchcia. Sami zobaczcie.

Na zdjęciach pokazujemy:

  • Biskupin wieś,
  • Gogółkowo,
  • Marcinkowo,
  • Rogowo,
  • Rzym,
  • Recz,
  • Sarbinowo Drugie,
  • Janowiec Wlkp.,
  • Łabiszyn.

Oto wiosenne Pałuki:

Jaka jest historia Marcinkowa?

Marcinkowo Górne to wieś, która wzmiankowana była już w I poł. XIII w. Do historii przeszła jako miejsce śmierci księcia krakowsko – sandomierskiego Leszka Białego.

W tym miejscu historia regionu splata się z historią Polski. W 1227 r. książę wielkopolski Władysław Laskonogi dążąc do zjednoczenia kraju, zwołał do pobliskiej Gąsawy zjazd książąt dzielnicowych. Poza organizatorem uczestniczyli w nim: książę śląski Henryk Brodaty, książę mazowiecki Konrad oraz książę sandomierski i krakowski Leszek Biały. Zjazd został przerwany przez pozostającego w zmowie z Odonicem Świetopełka, który panował wówczas na Pomorzu. Napad na Gąsawę zaskoczył Leszka Białego w łaźni, skąd zdołał uciec. Żołnierze Świętopełka dopędzili Leszka w Marcinkowie i tam zamordowali. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, w 1927 r. (w 700-letnią rocznicę śmierci księcia), postawiono pomnik. Było to dzieło Jakuba Juszczyka, znanego krakowskiego rzeźbiarza okresu międzywojennego. Zniszczoną w czasie wojny rzeźbę odtworzył w 1973 r. Rudolf Rogatty (obecnie opiekę nad pomnikiem sprawuje Stowarzyszenie Leszka Białego).

W czerwcu 2008 r., w ramach obchodów 780-tej rocznicy śmierci Leszka Białego, odsłonięty został obelisk upamiętniający to wydarzenie. Obelisk znajduje się w nieznacznej odległości od pomnika (należy kierować się do wsi Marcinkowo Górne, a następnie skręcić w prawo zgodnie z kierunkowskazem).

W pobliżu pomnika, znajduje się zespół dworski w skład którego wchodzi barokowy dworek, dwie oficyny oraz park założony w I poł. XVIII w. Dwór utrzymany jest w stylu barokowym – powstał w I poł. XVIII w., przebudowany w XIX w. Od frontu widnieje na nim napis „Nam i potomstwu” umieszczony przez byłych właścicieli. Jest to budynek parterowy z piętrem ukrytym w wysokim dwuspadowym dachu. Nad wejściem znajduje się taras z wystawą. Oficyny w stylu klasycznym dobudowano na pocz. XIX w. Na teren zespołu prowadzi brama wjazdowa z końca XIX w., którą zdobią rzeźby dwóch wojów piastowskich trzymających tarcze herbowe. Są to oryginalne dzieła Jakuba Juszczyka.

Obecnie w dworku mieści się stylowa restauracja oraz pokoje gościnne.

Dlaczego warto jechać do Lubostronia?

Pałac Lubostroń uznawany jest za perłę polskiego klasycyzmu. To dzieło Stanisława Zawadzkiego wzorowane na Villi Rotondo Andre Paladio w pobliżu Vicenzy oraz pałacu Merliniego w Królikarni. Pałac i zabudowania dworskie otacza ponad 40 ha park. Dobra lubostrońskie przez lata stanowiły ostoję myśli patriotycznej. Obecnie to centrum działań kulturalnych, artystycznych i naukowych. Malowniczy krajobraz i niepowtarzalny wystrój wnętrz tworzą doskonałą scenerię dla odbywających się tu koncertów i imprez.

Co oznacza nazwa Pałuki?

Pałuki to odrębny region historyczno – geograficzny i etnograficzny położony w północnym krańcu Wielkopolski. Jego nazwa wywodzi się ze staropolskiego rdzenia zawartego w słowach: łuk, łęg, łuh, a jej pochodzenie często tłumaczy się łukowatym, pagórkowatym terenem, poprzecinanym licznymi jeziorami, wokół których rozciągają się podmokłe łąki. Termin Pałuki – „Terre Palucenzis” po raz pierwszy zapisany został przez Janka z Czarnkowa w drugiej połowie XIV w.

Po więcej wiadomości warto się udać do punktu Informacji Turystycznej - ten działa na rynku w Żninie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto