Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łabiszyn. Obchody 103. rocznicy wyzwolenia przez Powstańców Wielkopolskich [zdjęcia wideo]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Spotkanie z okazji 103 rocznicy wyzwolenia Łabiszyna w Powstaniu Wielkopolskim.
Spotkanie z okazji 103 rocznicy wyzwolenia Łabiszyna w Powstaniu Wielkopolskim. Szymon Cieślak
W piątek (14.01.2021) w łabiszyńskiej Wozowni odbyło się spotkanie z okazji 103. rocznicy wyzwolenia miasta przez Powstańców Wielkopolskich. Ewa Leżoń opowiedziała o tym, w jaki sposób miasto zostało wyzwolone, a chór Solo Il Canto zaśpiewał kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki.

Fragmenty koncertu chóru Solo Il Canto z Łabiszyna:

od 16 lat

Ewa Leżoń, prezes łabiszyńskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, opowiedziała o tym, jak doszło do Powstania Wielkopolskiego, o poprzedzających go czasach zaborów, a także o przebiegu zrywu w Łabiszynie.

Plan wyzwolenia miasta obejmował otoczenie go pierścieniem i zaatakowanie wszystkimi siłami. Udało się to bez ofiar w ludziach. Dalej powstańcy poszli w kierunku Kani i do Barcina. Mieszkańcy Łabiszyna stanowili m.in. oddział zwiadowczy.

- 11 stycznia Łabiszyn był już wyzwolony. Bez ofiar w ludziach. To jest też zasługa współdziałających mieszkańców Łabiszyna. Trzeba też tu wspomnieć o Marii z rodu Skórzewskich. Ona też została zapamiętana jako jedna z kobiet, bardzo mocno zaangażowała się w Powstanie Wielkopolskie. Również jej synowie. Ona sama, jako pierwsza, zorganizowała pomoc dla powstańców, szpital polowy, czyli lazaret, w budynku na wyspie, zorganizowała pralnię. Nawet miała spotkanie z mieszkańcami miasta. Jak Łabiszyn został wyzwolony, dalej działała i wspomagała rannych powstańców, dbając o ich wyżywienie czy środki opatrunkowe. Została za to nagrodzona medalem - powiedziała Ewa Leżoń.

Na cmentarzu w Łabiszynie jest grób Powstańców Wielkopolskich pochowanych we wspólnej mogile. Ale podczas powstania w Łabiszynie nie było ofiar w mieście. Przy tym pomniku co roku składane są kwiaty.

- To są powstańcy, którzy jeszcze przed wyzwoleniem Łabiszyna w grupie około 22 z Łabiszyna i okolic udawali się do punktu zbornego w Lubostroniu. Po drodze, na wysokości Zdzierska, zostali przechwyceni przez straż pruską i tam ściągnięci w pięcioosobowej grupie zostali zasiekani pałaszami. Resztę wywieziono do więzienia w Poznaniu - dodała E. Leżoń.

Cała piątka została pochowana na cmentarzu w Łabiszynie. Hrabina Skórzewska ufundowała cokół nagrobny z napisem "Zrzucili jarzmo pruskiej niewoli".

Ewa Leżoń dodała, że Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego oddział w Łabiszynie wystąpi o nadanie imienia Powstańców Wielkopolskich jednej ze szkół w mieście.

Druga część spotkania upłynęła na koncercie chóru Solo Il Canto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto