Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krystyna Lewicka-Ritter w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie opowiedziała o dziedzictwie kulturowym województwa [zdjęcia]

(szym)
Spotkanie z Krystyną Lewicką-Ritter w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (20.04.2023).
Spotkanie z Krystyną Lewicką-Ritter w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (20.04.2023). Szymon Cieślak
Regionalistka i dziennikarka Krystyna Lewicka-Ritter w czwartek (20.04.2023) w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie opowiedziała o dziedzictwie kulturowym województwa kujawsko-pomorskiego, w tym o Pałukach.

Tekst przeczytasz pod materiałem wideo.

29 kwietnia 2023 roku rusza sezon turystyczny na Pałukach. Zobacz wideo

od 16 lat

Spotkanie nosiło tytuł taki jak książka Krystyny Lewickiej-Ritter "W Kujawsko-Pomorskiem z Oskarem Kolbergiem pod rękę". Jest to końcowy efekt stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dostała aby przygotować cykl reportaży internetowych. Każdy z tych materiałów dziennikarskich nagrała, dyskutując z rozmówcami, przebrana w kujawski strój ludowy. W wydaniu wspomnianej książki finansowe wsparcie otrzymała nie tylko z Ministerstwa Kultury, ale także od Piotra Całbeckiego, marszałka kujawsko-pomorskiego oraz od Elżbiety Piniewskiej, przewodniczącej sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

- Oskar Kolberg na naszych terenach zbierał informacje do swoich reportaży. W latach 1960 zwiedził prawie wszystkie nasze regiony, a staraniem instytutu Oskara Kolberga w Przysusze, zostały opracowane jego wszystkie dzieła, które zostały zamieszczone w 82 tomach. Województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym województwem w Polsce, które ma aż tyle subregionów. Żadne inne województwo nie ma tylu regionów, a każdy z nich ma swoje odrębne dziedzictwo kulturowe, stroje, gwarę, zwyczaje, obrzędy. Jako województwo jesteśmy wyjątkowo przez los obdarowani - powiedziała Krystyna Lewicka-Riitter na spotkaniu w Żninie.

Elżbieta Piniewska wspomniała, że Krystyna Lewicka-Ritter jest osobą niezwykłą.

- Niezwykłą dlatego, że potrafi tak pięknie opowiadać o dziedzictwie kulturowym naszego regionu. Cisną się na usta słowa z pieśni Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "ocalić swój ślad na ziemi od zapomnienia" i nasz ślad kujawsko-pomorski pani Krystyna ocala, ale przede wszystkim przez pryzmat ludzi. To jest bardzo ważne. Pani mówi o tym co było i jak było. Ocala ludzi, którzy mają swoją historię. I to jest bardzo ważne - powiedziała Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Wykładu słuchała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Żninie. Elżbieta Piniewska powiedziała młodym ludziom, żeby próbowali ocalić dziedzictwo kulturowe w swoich rodzinach, choćby poprzez to, aby nie wstydzili się swojej gwary pałuckiej.

Organizatorem spotkania było Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto