Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak było na jarmarku 2023 w Żninie. Garstka twórców ludowych. Za to z zespołem disco polo. Mamy zdjęcia i wideo

(iwo)
Wideo
od 16 lat
Wrześniowy Jarmark Sztuki Ludowej od wielu lat ściąga na rynek w Żninie tłumy. Nie inaczej było 17 września 2023 - frekwencja dopisała. Ludzie po prostu przyzwyczaili się i pokochali klimat tej imprezy. Jednak w tym roku wiele się zmieniło jeśli chodzi o organizację wydarzenia. Po pierwsze zabrakło twórców ludowych. Była ich raptem garstka. Nie spotkali się też oni na tradycyjnym zjeździe. Żeby tego było mało, na finał "Jesieni na Pałukach" wystąpił zespół disco polo.

Zabrakło twórców ludowych

Do Żnina nie przyjechał czołowy, pałucki twórca ludowy z Kcyni - Piotr Woliński, uczeń Klary Prillowej.

Stoiska nie wystawił Zygmunt Kędzierski, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału bydgosko-toruńskiego oraz członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Swoich prac nie pokazał w tym roku Krzysztof Jabłoński - rzeźbiarz ze Żnina. W ślad za wymienionymi poszło wielu innych.

Twórcy ludowi, których zabrakło, nie znaleźli wspólnego języka z dyrektorem Żnińskiego Domu Kultury Arturem Krajewskim. Podobnie nici porozumienia nie znalazły przedstawicielki marszałka województwa, które przez wiele lat współpracowały (owocnie) ze Żninem w temacie organizacji Zjazdu Twórców Ludowych, który był nieodłącznym elementem "Jesieni na Pałukach".

Przypomnijmy, że po zjeździe, który w ostatnich latach (wyłączywszy pandemię) odbywał się dzień wcześniej w murach ŻDK, twórcy zapraszani byli w niedzielę od godz. 10 na żniński rynek - na jarmark.

Artyści ludowi - co trzeba podkreślić, to była zawsze najważniejsza grupa na "Jesieni na Pałukach". Ich się gościło, ich się zapraszało do Żnina i honorowało nagrodami (m.in. pieniężnymi), o co dbał samorząd województwa.

Tak było w 2023 roku na jarmarku w Żninie - wypowiedzi uczestników

W 2023 roku twórcy ludowi nie otrzymali zaproszeń, a płacić za stoisko mieli tyle samo, co osoby handlujące np. serami, czyli po 100 zł, co zasilić miało budżet ŻDK.

- Wystawiając się w jednym miejscu na jarmarku w Żninie, przy czym stoliczek i całą resztę musiałam sobie zorganizować sama, zapłaciłam podwójnie - odrębnie za wyroby spożywcze i za prezentację moich haftowanych prac, czyli razem 200 złotych - opowiada Lidia Czaplewska, twórca ludowy z Melanowa (powiat chojnicki, województwo pomorskie), pokazując dwie faktury.

Pani Lidia relacjonuje: - My należymy do stowarzyszenia w Gdańsku i tam też byłam tydzień temu na imprezie dla twórców ludowych. Nic nie płaciłam. Jeszcze byliśmy ugoszczeni, traktowano nas z szacunkiem. W ogóle Gdańsk się zdziwił, że Bydgoszcz (konkretnie chodziło o Żnin) ma takie zwyczaje. I że musimy tu tyle płacić. Ja tu sobie zliczam, czy w ogóle cokolwiek zarobię...

Wypowiedzi pani Lidii przysłuchiwały się panie z Szubina i od razu wtrąciły, że właśnie z powodu wysokich kosztów do Żnina nie przyjechały Jadwiga Bołka i jej córka Małgorzata (Dla uściślenia: Powstanie koła rękodzieła w Szubinie i sukcesy, z których dumne jest dziś to miasteczko, to głównie zasługa Jadwigi Bołki i jej córki Małgorzaty. Pierwsza utworzyła koło ponad 30 lat temu i przez wiele lat uczyła młodzież, druga kontynuuje jej dzieło prowadząc zajęcia w Szubińskim Domu Kultury).

Na środku żnińskiego rynku swoje stoisko miały twórczynie z Zespołu Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" z Torunia. - Przyjechałyśmy, jednak wielu naszych znajomych nie ma. Tu nie ma dla nas przyjaznej atmosfery.

Swoją rzeźbę pokazał Jacek Wierski ze Żnina - jest to twórca niezrzeszony. Prace zaprezentował ponadto Mirosław Kufel - rzeźbiarz z Bydgoszczy, nie należący jednak także do twórców ludowych.

Jedyne stoisko w pełni ze sztuką ludową z Kujawsko - Pomorskiego zaprezentowali państwo Aleksandra i Krzysztof Zawaccy z Wichrowic, gmina Choceń. Pan Krzysztof tworzy rzeźbę, a pani Ola specjalizuje się w kwiatach z bibuły i pająkach, a dodatkowo pisze wiersze.

- Należymy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2007 roku, żona jest prezesem oddziału włocławskiego - poinformował pan Krzysztof. - Przyjechaliśmy, bo przyjeżdżamy tu od lat. A jaka jest sytuacja, wiemy doskonale. Chcielibyśmy, aby atmosfera była jak przed laty - przyjazna, życzliwa. Na tym bardzo nam zależy, bo takie spotkania, wyjazdy, to nasze życie.

Pozostałe stoiska rozstawione w 2023 roku na jarmarku w Żninie nie miały związku z twórczością ludową, choć oczywiście do wszystkich rękodzielników mamy pełen szacunek, doceniamy ich wysiłek oraz podziwiamy efekty.

Dyrektor ŻDK cieszył się z frekwencji i disco polo

Jeśli chodzi o zespoły ludowe, szczególnie wyróżnić należy w tym roku "Pałuczanki", które świętowały 40-lecie istnienia. Zespół dał piękny koncert, otrzymał grawerton, listy gratulacyjne, kwiaty i potrójne "Sto lat" odśpiewane przez publikę.

Bardzo ładnie zaprezentowała się grupa taneczna ze Stowarzyszenia "Dworek Polski" z Chojnic (choć zgłaszano wątpliwości co do obecności tego zespołu na jarmarku o charakterze ludowym).

Dużo dobrej energii wniósł zespół Kalina z Chabska, a ponadto nasze rodzime Czerwone Róże w Brzyskorzystewka, Jaśmin ze Żnina, EmKa z Rogowa i oczywiście zespoły pod kierunkiem Romana Blei z Łabiszyna i Janowca Wlkp.

Pan Roman Bleja dodatkowo zaprezentował swoją kolekcję zabytkowych akordeonów (ma ich w sumie 74) oraz zaprosił na planowaną niebawem wystawę w M-GOK w Janowcu Wlkp.

Na wyróżnienie zasługuje także występ grupy Piekielnica działającej przy Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Członkinie zespołu przybliżyły typowe pieśni pałuckie.

Niestety finał jarmarku jak i brak na nim silnej reprezentacji twórców ludowych - wzorem lat poprzednich -spowodowały, że nie sposób nazwać wydarzenie w pełni tradycyjnym Jarmarkiem Sztuki Ludowej - takim, jaki w stolicy Pałuk organizowany był od lat.

Dyrektor Żnińskiego Domu Kultury zadecydował, aby na "Jesieni na Pałukach" - imprezie, która zawsze skupiała twórców ludowych i tradycyjne, w tym pałuckie zespoły ludowe - jako gwiazda wystąpił zespół disco polo.

Oto relacja zdjęciowa z imprezy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto