Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IV Barć Film Festiwal 2023: Gala finałowa i nagrody dla uczestników Konkursu filmów krótkometrażowych [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Gala finałowa IV edycji Barć Film Festiwalu w MDK Barcin. Oto relacja z wydarzenia >>>
Gala finałowa IV edycji Barć Film Festiwalu w MDK Barcin. Oto relacja z wydarzenia >>>Szymon Cieślak
Film "Wskrzeszenie" Luizy Budejko wygrał konkurs filmów krótkometrażowych podczas 4. edycji Barć Film Festiwalu w Barcinie. Jury profesjonalne na czele z Krzysztofem Zanussim jak i jury młodzieżowe były w tej kwestii zgodne. O zwycięstwie, jak podkreślono, zadecydowała także przejmująca rola młodziutkiej Marii Dudaref.

Za nami czwarta edycja barcińskiego festiwalu filmowego. Miejski Dom Kultury gościł Dorotę Stalińską, Gabrielę Muskałę, wybitnego reżysera Krzysztofa Zanussiego oraz Łukasza Maciejewskiego - krytyka filmowego i teatralnego.

Wydarzenie trwało trzy dni (24-26.11.2026), a jego program był bardzo bogaty. Przybyli w gościnne mury MDK Barcin mogli obejrzeć wiele filmów, a wśród nich nominowaną do Oskara produkcję "Chłopi", czyli polski, animowany dramat filmowy z 2023 roku w reżyserii DK Welchman (Doroty Kobieli) i Hugh Welchmana.

W repertuarze znalazły się też filmy Krzysztofa Zanussiego, w tym najnowszy "Liczba doskonała" oraz - oceniony przez Łukasza Maciejewskiego jako arcydzieło, na którym uczą się inni - czyli "Barwy ochronne".

Niewątpliwie cenne były rozmowy z artystami przybyłymi do Barcina. Wszystkie przeprowadził Łukasz Maciejewski.

Ostatnia, półgodzinna, odbyła się w Krzysztofem Zanussim tuż przed galą finałową.

Profesor Zanussi, który w tym roku skończył 84 lata i niezmiennie jest dla wielu mistrzem w swojej dziedzinie, odniósł się do twórczości filmowej młodego pokolenia. Powiedział m.in.:

- Jest pewną misją naszego pokolenia, żeby zabiegać o to, by była kontynuacja, aby nie było walki pokoleń i zerwania z tradycją, którą polskie kino zbudowało, bo to była dobra tradycja. Trzeba ją rozwijać, przekształcać, a nie wrzucać do śmietnika.

Reżyser zwrócił też uwagę na, jego zdaniem, pewną tendencję:

- Faktem jest, że dziś jakby cała kultura ucieka od konfliktu. Ucieka w takie iluzje, że jak politycznie poprawnie nie będziemy sobie mówili nic przykrego, to będziemy żyli w dialogu i pokoju. A to nieprawda - świat, cała przyroda ożywiona, polega na tym, że są ciągłe starcia. Chodzi tylko o to, aby to nie była walka na cepy, ale by przypominała konkurs, na przykład, olimpijski, żeby była walką szlachetną. To jest niezbędne, bez tego się nie da.

- Natomiast trudność w budowaniu konfliktu polega na tym, że ludzie uciekają od ocen. Oczywiście oceniać nie należy człowieka, a jego czyny. Jak się ich nie ocenia i nie robi rozróżnienia między dobrem a złem, to mamy chaos w myślach i uczuciach.

- I to bardzo, w mojej ocenie, utrudnia dziś młodym ludziom opowiadanie (w filmie - przyp. red.). Bo czują się w obowiązku opowiedzieć tak, żeby w końcu w żadnym konflikcie, po żadnej stronie nie stanąć. A trzeba się opowiadać. Nie ma rady - jak się coś dzieje, to trzeba wobec tego przyjąć jakąś pozycję.

- Widzę, że w filmach młodych jest przewaga intymizmu i zajmowania się sprawami wyłącznie rodzinnymi. Jedyne źródło konfliktu to jest rodzeństwo i rodzice, a nie ma z tyłu społeczeństwa i historii. To być może ucieczka w bezpieczniejsze rejony, które dotyczą bezpośrednio autorów.

- Wydaje mi się, że nagrodziliśmy filmy, w których jest jednak wyjście poza krąg rodzinnych dramatów.

Festiwal filmów krótkometrażowych Barć Film Festiwal 2023 - WYNIKI

Najpierw swoją nagrodę wręczyło młodzieżowe jury w składzie: Błażej Kowalczyk, Anna Ratajczak, Borys Koralewski, Kinga Nowicka, Agata Sulecka, Wiktoria Karbowiak, Alicja Szlachcikowska, Zuzanna Jędro, Stanisław Andryszak Adrian Staszak.

  • Młodzieżowe jury postanowiło nagrodzić film "Wskrzeszenie" w reżyserii Luizy Budejko

Wybrano także, zdaniem publiczności, najlepszy festiwalowy film pełnometrażowy, spośród czterech pokazywanych, polskich filmów. Zwyciężyła najnowsza ekranizacja "Chłopów" według Władysława Reymonta, w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

Luiza Budejko otrzymała także nagrodę marszałka województwa kujawsko - pomorskiego Piotra Całbeckiego za debiut reżyserski. Nagrodę tę, w wysokości 5 tys. złotych, wręczyli Elżbieta Piniewska - przewodnicząca sejmiku kujawsko-pomorskiego oraz wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

W jury profesjonalnym festiwalu zasiadali:

  • Gabriela Muskała, Dorota Stalińska, Krzysztof Zanussi oraz Łukasz Maciejewski

Grand Prix Barć Film Festiwalu 2023 otrzymał film "Wskrzeszenie" w reżyserii Luizy Budejko. Nagroda to 4 tys. złotych.

Przyznano także:

  • 1. miejsce - za film "Na żywo" - reżyserce Mary Tamkowich - 3000 zł
  • 2. miejsce za "Funeralia" w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego - 2000 zł
  • 3. miejsce otrzymał z kolei film "Nie mów tak do mnie" w reżyserii Hanny Kilińskiej - 1000 zł

Decyzję jury podsumowała aktorka Dorota Stalińska:

- Filmów do obejrzenia mieliśmy trzynaście. Jak powiedział Pan Krzysztof Zanussi, większość dotyczyła spraw bardzo bliskich, rodzinnych, mało było tematów w ujęciu szerszym. Wybraliśmy te, które niosą to, co zostaje w nas po wygaszeniu ekranu. Bo film to jest takie dzieło, które powinno zostać w nas. Jeżeli ktoś wychodzi z kina i pytają go znajomi "O czym był film", a o mówi: "O cholera, a właściwie, o czym on był" to nie jest dobrze, a jeżeli wychodzisz i myślisz o tym, co widziałeś, to jest dobrze. Sztuka filmowa to jest sztuka, która ma dać ludziom nie tylko przeżycie, nie tylko radość i wzruszenie, ale również powód do myślenia. Takie filmy, które dają powód do myślenia, nagrodziliśmy.

Gala finałowa Barć Film Festiwalu 2023 była ponadto okazją do wręczenia nagród w innych konkursach. Piszemy o nich niżej.

Nagrody dla uczestników konkursu "Gdyby Mikołaj Kopernik wystąpił w bajce"

Podczas gali zamknięcia IV Barć Film Festiwalu nagrodzono uczestników konkursu "Gdyby Mikołaj Kopernik wystąpił w bajce".

W jury zasiedli: Paula Stefańska, Karolina Kaczmarek i Milena Grobelska.

Kategoria klasy 1 - 3 szkół podstawowych

  1. Zofia Roman, SP w Piechcinie
  2. Karolina Madalińska, SP w Mamliczu
  3. Amelia Buzalska, SP w Mamliczu

Wyróżnienia:

  • Aleksandra Marcisz, ZS w Barcinie
  • Kamil Konikowski, ZS w Barcinie
  • Klaudia Cichoń, SP nr 1 w Barcinie
  • Lena Dolatowska, SP w Piechcinie

Kategoria klasy 4 - 6 szkół podstawowych

  1. Iga Koszucka, SP w Mamliczu
  2. Wiktoria Andler, SP w Mamliczu
  3. Maja Andler, SP w Mamliczu

Podczas wydarzenia jego uczestnicy obejrzeli pierwszy film, który powstał w Miejskim Domu Kultury w Barcinie. To efekt warsztatów animacji poklatkowej, które odbywały się w tej instytucji przez trzy weekendy. Film "O obrotach Kopernika" przygotowały Alicja Szlachcikowska, Patrycja Sudoł, Zofia Kośmider oraz Patrycja Sosnowska.

Dyrektorem i pomysłodawcą Barć Film Festiwalu jest Artur Jakubowski. Gospodarzem spotkania była Gmina Barcin, którą na gali reprezentowali m.in. Michał Pęziak - burmistrz Barcina oraz Janusz Wojtkowiak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie.

***
Oto relacje z IV edycji Barć Film Festiwalu w Barcinie:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto