Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy droga ekspresowa S5 otrzyma nazwę Trasa Powstania Wielkopolskiego?

Redakcja
Trasa S5 widziana z wiaduktu imienia podporucznika Tadeusza Lerchenfelda
Trasa S5 widziana z wiaduktu imienia podporucznika Tadeusza Lerchenfelda Szymon Cieślak
Czy droga ekspresowa S5, przebiegająca między innymi przez powiat żniński, otrzyma nazwę Trasa Powstania Wielkopolskiego? Został złożony wniosek w tej sprawie.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35

od 16 lat

Droga ekspresowa S5 otrzyma nazwę Trasa Powstania Wielkopolskiego?

Miejscowości znajdujące się wzdłuż tego powstałego w ostatnich latach traktu zapisały się w historii Powstania Wielkopolskiego. Głównie chodzi o te znajdujące się w województwie wielkopolskim oraz południowej części kujawsko-pomorskiego. Wniosek aby ta droga upamiętniała jedno z niewielu polskich, zwycięskich powstań narodowych złożyła fundacja Poznańczycy. Trasa ta nie ma żadnego patrona, a od kilku lat nazwy nadaje się innych głównym drogom. Na przykład drodze ekspresowej S8, która nosi imię Trasy Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

- W Wielkopolsce i na Kujawach mamy wiele pomników i nazw ulic czy placów, które przypominają o zwycięskim zrywie niepodległościowym. Mają one jednak oddziaływanie lokalne. Obchody kolejny rocznic wybuchu powstania spowodowały jego rozpoznawalność w całym kraju, ale jest ono raczej kojarzone z Poznaniem. Dlatego warto wykorzystać ukończoną niedawno budowę trasy ekspresowej S5, która przecina dwa zasłużone dla powstania regiony do jego upamiętnienia - informuje Michał Budnik z fundacji Poznańczycy.

Dodajmy, że S5 przebiega przez miejscowości, które były związane bardzo mocno z odzyskaniem Niepodległości w latach 1918-1919, jak choćby okolice Leszna, Poznań, Żnin, Szubin, czy Rynarzewo. Choć sama trasa jest o wiele dłuższa i wiedzie z Bydgoszczy aż na Dolny Śląsk.

Apel w tej sprawie trafił już do wojewodów wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Pomysłodawcy chcą aby była możliwość nazwania S5 Trasą Powstania Wielkopolskiego jeszcze w tym miesiącu. Bowiem 27 grudnia 2022 roku obchodzimy 105 rocznicę tego zrywu.

Gdyby nowa nazwa została przyjęta, wtedy można by na wiaduktach zrobić murale poświęcone Powstańcom Wielkopolskim, tak jak już to dzieje się na przykład na terenie bliskiej sercom mieszkańcom Pałuk Wielkopolski. W samym Żninie okolice S5 od roku nabierają silnego, powstańczego charakteru.

Na przykład wiadukt prowadzący nad "eską" w stronę Janowca Wielkopolskiego zyskał w ubiegłym roku imię podporucznika Tadeusza Lerchenfelda, dowódcy oddziałów wyzwalających Żnin w 1919 roku. Ulica, która prowadzi do tego wiaduktu także ma nazwę związaną z tym zrywem. Ponieważ ul. 1 Stycznia nie odnosi się do każdego Nowego Roku, ale to 1 Stycznia 1919 roku, czyli rozpoczęcia wyzwalania Żnina. Być może, jeżeli pomysł się przyjmie, warto by rozważyć nadawanie imion Powstańców Wielkopolskich wiaduktom znajdującym się na tej trasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto