Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 lat Pałuczanki Żnin 2023. Wybrano najlepsze jedenastki. Działacze i piłkarze otrzymali wyróżnienia [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Obchody jubileuszu Pałuczanki Żnin (17.09.2023).
Obchody jubileuszu Pałuczanki Żnin (17.09.2023). Szymon Cieślak
W niedzielę (17.09.2023) w Cukrowni Żnin, MKS Pałuczanka świętowała stulecie istnienia.

Spis treści

Początki Pałuczanki Żnin

Obchody rozpoczął reprezentujący zarząd klubu Adam Białożyński. Przypomniał historię od czasów kiedy pierwsza drużyna w Żninie zawiązała się jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej, które powstało w styczniu 1917 roku (księża Posadzy i Pomianowski założyli tę organizację). Jednak powstania Pałuczanki nie przyjmuje się od tej daty, ponieważ na pierwszy mecz trzeba było poczekać. Pierwszy mecz rozegrano dopiero w 1923 roku. KSM zagrała wtedy z Towarzystwem Gimnastycznym Sokół. Mecz rozegrano w miejscu, gdzie dziś istnieje targowisko. Potem Adam Białożyński opowiedział o sukcesach w stuletniej historii zespołu.

- Niech kolejne lata obfitują we wspaniałe sukcesy, talenty piłkarskie, hojnych darczyńców w sympatyków klubu. Bądźmy wierni niebiesko - białej, nie opuszczajmy jej, czy to będą lepsze czy gorsze chwile - powiedział na zakończenie Adam Białożyński i dodał - zostańmy z nimi i bądźmy z nimi, kibicujmy im.

Wyróżnienia dla działaczy i piłkarzy

Podczas gali stulecia Pałuczanki Żnin wręczono wyróżnienia dla działaczy i piłkarzy. Odznaczenia ministerialne "Za zasługi dla sportu" wręczył Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Otrzymali je:

  • Złota odznaka - Krystian Stypczyński,
  • Srebrna Odznaka - Grzegorz Berdysz,
  • Brązowa odznaka - Robert Luchowski.
  • Odznaczono także Adama Dutkiewicza i Rafała Wituckiego.

Za wybitnie osiągnięcia w rozwoju Piłki Nożnej - PZPN odznaczył brązowym medalem Adama Białożyńskiego.

Srebrną odznakę honorową PZPN otrzymali:

  • Stowarzyszenie Pałuczanka Żnin - odebrał Marcin Jańczak,
  • Rafał Witucki,
  • Adam Dutkiewicz.

Honorową odznakę PZPN otrzymali:

  • złotą: Łukasz Cieśla, Rafał Bejmowicz, Krzysztof Grzechowiak, Tomasz Malec.
  • srebrną: Piotr Kowalski, Tomasz Kozłowski, Mateusz Mikoś, Marek Witucki.

Żniński Klub uhonorował także swoich byłych prezesów.

Zbigniew Boniek grał w Żninie

Eugeniusz Nowak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej powiedział, że Pałuczanka Żnin należy do niewielkiego grona klubów piłkarskich w województwie kujawsko- pomorskim, które mogą poszczycić się takim jubileuszem. Takich klubów jest około 20.

- To 20 klubów na 260 w województwie. Jesteście tymi, którzy zaczynali po odzyskaniu niepodległości, to wielkie dzieło przygotowania młodych ludzi do działalności sportowej i społecznej. Sto lat to naprawdę poważny wiek. Mam nadzieję, że ten klub będzie istniał przez następnych sto lat, a może jeszcze dłużej - powiedział Eugeniusz Nowak.

Przypomniał także, że kilka dni temu rozmawiał z byłym piłkarzem i prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem. Pan Zbigniew skojarzył, że w 1973 roku jako piłkarz Zawiszy Bydgoszcz rozegrał mecz właśnie z Pałuczanką w Żninie. Wtedy strzelił Pałuczance dwa gole w końcówce meczu. Wiceprezydent UEFA także prosił przekazać pozdrowienia dla Pałuczanki Żnin.

Rękawice bokserskie dla Pałuczanki

Nie zabrakło także przedstawicieli samorządu żnińskiego i powiatowego, sejmiku województwa kujawsko - pomorskiego i Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, bo w końcu przez kilkadziesiąt lat Pałuczanka należała do tej organizacji.

Nie obyło się także bez wzruszających chwil. Grażyna Głogowska-Mazur z Krakowa przekazała prezesowi Pałuczanki rękawice bokserskie swojego ojca Lucjana Głogowskiego, który był trenerem bokserskim w Pałuczance po drugiej wojnie światowej. Rękawice założył Marcin Wroński, który przyznał, że jest bokserskim trerenem.

W przerwach na scenie wystąpił uczestnik programu Mam Talent, zajmujący się żonglowaniem piłką nożną.

Piłkarskie jedenastki stulecia

Jednym z najciekawszych punktów programu było ogłoszenie wyników plebiscytu na wybór dwóch piłkarskich jedenastek, sportowców grających w latach 1923 - 1972 oraz 1973 - 2023, działacza i trenera stulecia.

Jedenastka 50-lecia 1923-1972: Jerzy Patalas, Władysław Świtała, Marian Szpek, Zenon Polaszewski, Tomasz Stypczyński, Franciszek Rogowski, Józef Bauza, Zeznon Różański, Krystian Stypczyński, Radosław Kruzel, Zygmunt Świtała.

Jedenastka 50-lecia 1973 - 2023: Rafał Witucki, Adam Dutkiewicz, Ryszard Lisiecki, Piotr Przywara, Piotr Cieślak, Zenon Kasprowiak, Grzegorz Łukomski, Marek Meller, Tadeusz Rosiak, Radosław Stelmaszewski, Władysław Piechocki.

Działaczem stulecia Pałuczanki Żnin wybrano Kazimierza Kolasińskiego.

Trenerem stulecia Pałuczanki Żnin został Adam Białożyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto