Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Żninie - zdjęcia, wideo. "Szykujemy armagedon" w środę, 20 marca, w Białych Błotach koło Bydgoszczy

(iwo)
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zgodnie z zapowiedziami, grupa rolników z gminy Żnin zgromadziła się dziś, 19 marca br., przed urzędami, częściowo blokując ulicę Potockiego. Przewodzący akcją Marcin Bereźnicki zapowiada, że prawdziwy armagedon szykuje się w środę, 20 marca, w całej Polsce, gdzie środowisko zapowiada 370 punktów spowalniających ruch lub blokad. Rolnicy z Pałuk wybierają się do Białych Błot koło Bydgoszczy.

Początkowo przedstawiciele środowiska rolniczego z gminy Żnin mieli blokować rondo, część Dworcowej, Potockiego i część ulicy 700-lecia w centrum Żnina. Ostatecznie ciągniki zjechały na ulicę Potockiego.

Najpierw szefujący akcją spotkali się u starosty żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka, by zwrócić się do władz powiatu z apelem o poparcie rolniczych postulatów.

Punktualnie o godzinie 11 do protestujących przed Urzędem Miejskim w Żninie wyszedł burmistrz Żnina Robert Luchowski.

Wyraził ogólną solidarność dla środowiska rolniczego, poinformował, że gospodarze mogą indywidualnie składać wnioski o umorzenie pierwszej raty podatku rolnego za 2024 rok, a każde pismo musi być rozpatrywane indywidualnie.

Padły komentarze, gdzie burmistrz był i co zrobił wcześniej dla rolników, na co Robert Luchowski odpowiedział pytaniem na pytanie: "A proszę mi wskazać, co zrobili inni samorządowcy?"

Włodarz Żnina przekazał, że do wojewody kujawsko - pomorskiego Michała Sztybla zostało wysłane pismo informujące o kolejnych protestach rolników z gminy Żnin oraz fakcie, że z powodu sytuacji kryzysowej, w której się znaleźli, składają wnioski o umorzenia pierwszej raty podatku za 2024 rok.

Burmistrz Robert Luchowski napisał do wojewody Michała Sztybla:

"Uprzejmie proszę o przekazanie przez Pana Wojewodę prośby do Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska o przyspieszenie prac nad wprowadzeniem w życie rozwiązań poprawiających sytuację producentów rolnych w Polsce. Rolnicy obecni na spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Żninie (15.03.2024 - przyp. red.) wskazywali na to, że brakuje konkretnych rozwiązań, które zmieniłyby niekorzystną sytuację w rolnictwie. Być może jednym z możliwych do wprowadzenia działań jest wprowadzenie zwolnienia p płatników podatku rolnego z zapłaty tej daniny z jednoczesnym zagwarantowaniem rekompensaty dla samorządów z tytułu uszczuplenia ich przychodów. Takie rozwiązanie przyjęte na poziomie ustawowym przyczyniłoby się do poprawy sytuacji producentów rolnych".

Przewodniczący akcji Marcin Bereźnicki przekazał, że średnia wysokość pierwszej raty podatku rolnego w gminie Żnin, na 50 ha przeliczeniowych może wynieść ok. 2 tys. zł. Kwota zależy jednak od wielkości i klasy ziemi, a także ulg, z jakich korzystają poszczególni producenci.

- To w skali gospodarstwa nie jest duża kwota, jednak dla utrzymania rodziny, tak zwanego zapełnienia lodówki, to już są pieniądze. W gminie Żnin podatek podniesiono o jedenaście procent, a liczyliśmy, że będzie obniżony o dziesięć. To tak, jakbyśmy dostali dwadzieścia procent więcej opłat w porównaniu z tym, na jaką pomoc liczyliśmy. Ceny są niskie, koszty rosną, a jeszcze Zielony Ład dokłada.

Rolnicy z powiatu żnińskiego, w tym jako organizator Marcin Bereźnicki, będą w środę, 20 marca, spowalniać ruch w Białych Błotach.

- Będzie tak jak zapowiadali rolnicy w Polsce: 20 marca szykuje się armagedon. Dojazd na czas do Bydgoszczy może być znacznie utrudniony. Zaczynamy akcję o godzinie szóstej rano - usłyszeliśmy.

19855

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto