Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żubr przywędrował do powiatu wągrowieckiego. Leśnicy wydali komunikat [zdjęcia]

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Kasper Grzegorzewski
Pod Skokami pojawił się żubr. Z racji sporego zainteresowania zwierzęciem specjalny komunikat wydało Nadleśnictwo Durowo.

Od kilku dni na terenie gminy Skoki widywany jest żubr. Jedną z pierwszych osób, które wypatrzyły zwierzę i je sfotografowały była Małgorzata Zaganiaczyk. Jak relacjonowała kobieta, zwierzę pasło się w okolicy Roszkówka.

- Jechałam samochodem do Skoków. W pewnym momencie coś zauważyłam w lesie. Jak się okazało był to żubr. Zawróciłam. Wspólnie z kolegą pojechałam go odszukać i i sfotografować. Poinformowałam także mojego siostrzeńca, który pasjonuje się fotografią - opisuje pani Małgorzata.

Początkowo poszukiwania zwierzęcia spełzały na niczym. Gdy wydawało się, że poza jedynym zdjęciem z oddali nic więcej nie uda się zrobić okazało się, że zwierzę stoi na polu w okolicy Roszkówka i żuje spokojnie trawę.

Żubra udało się sfotografować także Kasprowi Grzegorzewskiemu.

Dalsza część tekstu i zdjęcia pod wideo

Nagranie żubra pod Skokami

Jak się jednak okazuje osób, które chcą zobaczyć zwierzę na własne oczy, zrobić sobie z nim zdjęcie jest znacznie więcej. Na wydanie specjalnego komunikatu w tej sprawie zdecydował się nawet nadleśniczy Sławomir Kołacz.

- W związku z otrzymaną przed chwilą informacją z terenu zwracam się do wszystkich z prośbą o rozwagę i rozsądek. Nie podchodźcie do żubra w celu robienia sobie wspólnych fotek..... Ten 3,5 letni byk imieniem Kopytko pomimo spokojnej natury nadal pozostaje dzikim zwierzęciem, które może miewać humory i źle potraktować natrętów.... Pamiętajmy również, że jest to gatunek chroniony... Liczę na zrozumienie - apeluje nadleśniczy Nadleśnictwa Durowo.

W piątek, 26 lutego rano informowaliśmy o pojawieniu się na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko żubra. W skład lasów nadleśnictwa wchodzi część gminy Skoki. Jak się jednak okazuje zwierzę przeszło na teren Nadleśnictwa Durowo.

Żubra udało się sfotografować pod Skokami

Bardzo duże zainteresowanie żubrem pod Skokami. Specjalny ko...

Tego samego dnia tragiczną informację na temat innego żubra podali także przedstawiciele lasów państwowych z okolic Wałcza Na terenie Nadleśnictwo Tuczno Lasy Państwowe, znaleziono martwą, czteroletnią krowę żubra. Jak informują leśnicy powodem śmierci zwierzęcia było zderzenie z samochodem.

ZOBACZ TAKŻE

- W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także ścisłej współpracy międzynarodowej. Sto lat temu ostatni wolno żyjący żubr w Puszczy Białowieskiej zginął z ręki kłusownika. W celu ratowania gatunku, kilka lat później, z inicjatywy prof. Jana Sztolcmana założono Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Był rok 1923. Pozostały na świecie tylko 54 żubry czystej krwi, zaś do odtworzenia gatunku przysłużyło się 12 z nich. Trud opłacił się i dwa pierwsze żubry pojawiły się jesienią 1929 roku w zbudowanych przez młode wówczas Lasy Państwowe zagrodach w Puszczy Białowieskiej. W roku 1939 w Puszczy było już 16 zwierząt, które szczęśliwie przetrwały II wojnę światową. Obecnie w Polsce żyje ok. 1900 żubrów – to liczba napawająca dumą i optymizmem, choć żubr wciąż nie jest całkiem bezpieczny - podkreślają przedstawiciele lasów państwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto