Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań Liderem społecznej odpowiedzialności biznesu. Wcale nie trzeba być wielką firmą. Czekamy tylko do 30 kwietnia!

Beata Busz
Beata Busz
Rozmowa z dr. hab. Arturem Laską, profesorem uczelni, dziekanem Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - naszym partnerem merytorycznym w kategorii Lider społecznej odpowiedzialności biznesu Złotej Setki Pomorza i Kujaw 2022.

Już po raz drugi uczelnia jest naszym partnerem merytorycznym w tej kategorii. W ubiegłym roku zwycięzcą okazała się mała firma BluSoft, która uzyskała najwyższą punktację zarówno z badania ankietowego, jak i w głosowaniu kapituły konkursu. Co zdecydowało, że to właśnie ona dostała najwięcej punktów w badaniu?
Doceniliśmy skalę podejmowanych działań społecznych, uwzględniając wielkość firmy i jej potencjalne możliwości. W efekcie, nie tylko nominalna wielkość wydatkowanych środków nam imponowała, ale ich udział w budżecie ocenianego podmiotu, a przede wszystkim zakres przedmiotowy realizowanych działań. Z tego względu nagrodziliśmy firmę mniejszą, ale proporcjonalnie do swoich możliwości efektywniejszą oraz zaangażowaną w rozwiązywanie problemów społecznych.

Co nastręczało firmom najwięcej kłopotów przy wypełnianiu ankiety, odpowiedzi na jakie pytania nie były wystarczająco wyczerpujące lub błędne?
Pewną trudność wywoływało odróżnienie działalności na rzecz społeczności lokalnej od zaangażowania w rozwiązywanie problemów społecznych. Warto zauważyć, że choć aktywność w najbliższym otoczeniu firmy może być uznana za działanie na rzecz społeczności lokalnej, to w rankingu zależy nam na docenieniu wrażliwości na konkretne problemy społeczne. Sama zresztą umiejętność rozróżnienia tych dwóch kwestii świadczyć może o wysokich standardach rozumienia CSR w przedsiębiorstwie. I tak przykładem działalności na rzecz społeczności lokalnej będzie m.in. współorganizowanie/finansowanie koncertu, festynu, dni osiedla, budowy infrastruktury rekreacyjno-rozrywkowej czy turnieju sportowego.
Z kolei przykładem rozwiązywania problemów społecznych będzie finansowanie/ współorganizowanie / prowadzenie działań edukacyjnych dla grup wykluczonych, świetlicy środowiskowej, pomocy najuboższym, zależnym, wsparcie dla szkół, fundacji, wspólnot osiedlowych, ale także rozwiązywanie problemów ekologicznych itd.

Podczas rozmów z przedsiębiorcami, odnoszę wrażenie, że społeczna odpowiedzialność biznesu często mylona jest z dobroczynnością. A przecież CSR to nie tylko pomaganie...
Wdrażanie społecznej odpowiedzialności biznesu polega na dobrowolnym i zaplanowanym uwzględnianiu interesów społecznych w długofalowej działalności przedsiębiorstwa. Oznacza więc realizowanie kompleksowej strategii prowadzenia działalności gospodarczej w sposób uwzględniający aspekty społeczne oraz środowiskowe, wykraczające poza obowiązki prawne firmy. Oprócz wspomnianych już działań w otoczeniu równie ważne jest wsparcie pracowników, wdrażanie praktyk dostępności a także terminowość wywiązywania się ze zobowiązań finansowych. Wszystko to spajać powinna przemyślana forma raportowania o podejmowanych inicjatywach, a nie tylko strategia wizerunkowo-marketingowa.

Żeby zgłosić się do konkursu firmy muszą wypełnić ankietę, którą następnie oceni komisja uczelniana, kto - oprócz pana - wejdzie w jej skład?
Na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji UKW prowadzimy badania związane z problematyką rządzenia i zarządzania, zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjności społecznej. Dzięki temu kształcimy na unikatowym w skali kraju kierunku studiów licencjackich: Innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną. W tym roku rozpoczynamy też rekrutację na kierunek studiów magisterskich: Zarządzanie sferą publiczną. Oferta ta cieszy się dużym zainteresowaniem. W skład wspomnianej komisji wchodzą osoby, które zajmują się właśnie tymi zagadnieniami: dr Barbara Panciszko, dr Wojciech Trempała oraz moja osoba. Mowa tu więc o badaczach reprezentujących perspektywę różnych dyscyplin nauk społecznych, co stanowi gwarancję rzetelnej oceny.

Na wypełnione ankiety od firm czekamy do 30 kwietnia do północy. Wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na galę w Operze Nova w Bydgoszczy, podczas której ogłosimy laureatów tegorocznej Złotej Setki Pomorza i Kujaw.
REGULAMIN RANKINGU

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zostań Liderem społecznej odpowiedzialności biznesu. Wcale nie trzeba być wielką firmą. Czekamy tylko do 30 kwietnia! - Gazeta Pomorska

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto