Żnin. Zakład Opiekuńczo - Leczniczy prawie gotowy. Tak będą wyglądać wnętrza ZOL przy ulicy Dąbrowskiego w Żninie

(iwo)
Tak będą wyglądać wnętrza ZOL w Żninie
(wizualizacja: pokój dziennego pobytu)
Tak będą wyglądać wnętrza ZOL w Żninie (wizualizacja: pokój dziennego pobytu) Wizualizacje: Projectus, Jowita Berlińska
Przypomnijmy, że powstający w Żninie ZOL to miejsce, w którym chorzy podopieczni otrzymają fachową opiekę medyczną i pielęgnacyjną. Planowane otwarcie obiektu to październik 2021 roku.

- Mamy ponad 20-letnie doświadczenie w opiece długoterminowej - mówi dr n.med. Andrzej Stachowiak, dyrektor Pallmed, spółki prowadzącej Dom Sue Ryder w Bydgoszczy.

To właśnie ten podmiot zdecydował się kupić część obiektu w Żninie i zorganizować w nim zakład opiekuńczo - leczniczy.

- Wielu pacjentów przewlekle chorych wymaga całodobowej opieki w wyspecjalizowanych ośrodkach. Są wśród nich osoby samotne i takie, których rodziny są już zmęczone ciągłą troską o bliskiego. Tu, w Żninie, zyskają fachową opiekę.

- Jesteśmy również przygotowani na to, by należycie zająć się pacjentem wspólnie z opiekunami rodzinnymi.

Oprócz typowo medycznych, przestronnych pokoi dla chorych, w ZOL zaplanowano stworzenie wielu części wspólnych dla pacjentów i ich opiekunów. Każdy będzie mógł korzystać ze stołówki, kącików wypoczynkowych, miejsc spotkań z bliskimi i kaplicy.

- Integralną częścią placówki jest zakład fizjoterapii i centrum terapii zajęciowej.

Przestrzeń i kolory dla ułatwienia

Oddział ma szerokie, przestronne korytarze w kształcie czworoboku. Każdemu skrzydłu dedykowany jest inny kolor. Te same barwy mają poręcze na korytarzu, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym.

- Z doświadczenia wiemy, że pacjenci mogą czuć się zagubieni pośród wielu pomieszczeń i przestrzeni, jednak to właśnie kolory pomagają im zorientować się, w którym miejscu budynku obecnie przebywają

- dodaje dyrektor Stachowiak.

Łazienki i pokoje kąpielowe w ZOL Żnin dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych

- Wszystkie łazienki dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do ścian przytwierdzono specjalne uchwyty, a kabiny prysznicowe pozbawiono progów. Dzięki temu łatwo można tu wjechać wózkiem - mówi Jowita Berlińska, projektantka wnętrz.

- Dla osób, których stan nie pozwala na przemieszczanie się, przygotowano pokoje kąpielowe wyposażone w specjalistyczną wannę lub prysznic. Zainstalowane zostaną również medyczne dźwigi pomagające opiekunom w ułożeniu chorego w wannie.

W pokoju ma być jak w domu

Pokoje zaprojektowano tak, by zapewniały poczucie komfortu i odprężenia. Oprócz łóżek pacjentów, w salach znajdą się wygodne fotele dla opiekunów rodzinnych.

Aby zyskać jak najwięcej przestrzeni, nie będzie tu szaf. Chorzy będą korzystać z dużej szatni z numerowanymi boksami. W nich odwiedzający mogą również przechowywać ręczniki czy odzież na zmianę dla podopiecznego.

Tuż za łóżkami dla pacjentów umiejscowiono specjalny panel, do którego w razie potrzeby można podłączyć respirator lub sprzęt służący do wentylowania mechanicznego.

Wspólne przebywanie w ZOL Żnin

Wyjątkowym miejscem będzie jadalnia, w której będzie można spożywać posiłki i spotykać się z odwiedzającymi.
Zgodnie z projektem, będzie ona miała charakter klubowy, tak, by pobyt w niej kojarzył się raczej z wizytą w kawiarni, a nie w szpitalnej stołówce.

Tu też zaplanowano udogodnienia dla niepełnosprawnych. Na przykład wszystkie stoliki będą osadzone na jednej nodze, tak by korzystający z wózka mógł swobodnie dosunąć się do blatu.

- Dla zdrowia i lepszego samopoczucia pacjentów i ich gości wykorzystamy światło. Na korytarzach i w pokojach terapii zajęciowej będzie zamontowany specjalistyczny system Phillips. To dzięki filtrom barwa światła będzie się zmieniać i imitować tę, jaka aktualnie jest na zewnątrz. Dzięki temu zegar biologiczny każdego, kto przebywa w budynku ZOL, będzie działać zgodnie z dobowym rytmem.

Potrzeby duchowe w ZOL Żnin

- Zadbaliśmy także o potrzeby duchowe chorych i ich opiekunów. Pokój pobytu dziennego połączony jest z kaplicą. Podczas mszy będzie ona oddzielona od reszty pomieszczenia przesuwanymi drzwiami, co zapewni poczucie intymności dla uczestników nabożeństwa.

- Dla naszych pacjentów bardzo ważna jest bliskość rodziny. Dlatego przygotowaliśmy dla nich pokoje gościnne, w których będą mogli przenocować. To istotne, szczególnie dla rodzin, które chcą być blisko chorego w najtrudniejszych dla niego chwilach - dodaje dr n.med. Andrzej Stachowiak, dyrektor Pallmed w Bydgoszczy.

Tak będą wyglądać wnętrza ZOL w Żninie
(wizualizacja: pokój dziennego pobytu)

Żnin. Zakład Opiekuńczo - Leczniczy prawie gotowy. Tak będą ...

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie