Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Wystawa intarsji, malarstwa i rzeźby Edmunda Kapłońskiego. Prace można oglądać w Muzeum Ziemi Pałuckiej do do 22 lipca 2022 [zdjęcia]

(iwo)
Różnorodna tematycznie kolekcja prac Edmunda Kapłońskiego (1927-2011) prezentowana jest w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego. Na zdjęciu Anna Rogowska - córka artysty  oraz jego wnuczka Katarzyna Rogowska-PIniaź.
Różnorodna tematycznie kolekcja prac Edmunda Kapłońskiego (1927-2011) prezentowana jest w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego. Na zdjęciu Anna Rogowska - córka artysty oraz jego wnuczka Katarzyna Rogowska-PIniaź. Iwona Góralczyk
Artystyczna pasja nie-zwykłego stolarza - taki jest tytuł nowej wystawy prac Edmunda Kapłońskiego ze Żnina.

W tym roku przypada 95. rocznica urodzin zmarłego w 2011 roku intarsisty, który - jak sam mawiał - malował drewnem.

To doskonała okazja, by przypomnieć jego sylwetkę i przybliżyć dorobek. Możliwość tę daje nam Muzeum Ziemi Pałuckiej, gdzie do 22 lipca br. trwać będzie wystawa prac Edmunda Kapłońskiego.

Zbiór pochodzi - w głównej mierze - z kolekcji rodziny zmarłego.

Na uwagę zasługują intarsjowane szkatuły, portrety rodzinne, kroniki ze zdjęciami z wystaw, a także intarsjowana szafa z pocztem królów polskich (ta ostatnia ze zbiorów muzeum).

Wernisaż, który zorganizowano w MZP, był zarazem wieczorem wspomnień o artyście. W szczerym, publicznym wystąpieniu, o śp. Edmundzie opowiadała wnuczka Katarzyna Rogowska-Piniaź. Pani Kasia mieszka obecnie w domu dziadka w Żninie. Pielęgnuje pamięć o nim podobnie jak jej mama, Anna Rogowska.

- To jest wystawa inna niż dotychczasowe. Klimatyczna, różnorodna, z duchem przeszłości. Myślę, że dziadek jest tu z nami - przyznała.

Miłym akcentem spotkania był prezent dla pani Katarzyny od Łukasza Małachowskiego; wnuczka intarsisty otrzymała rysunkowy portret dziadka, który wyszedł spod ręki Tadeusza Małachowskiego - ojca Łukasza, artysty malarza ze Żnina, przyjaciela Edmunda Kapłońskiego.

Sylwetka Edmunda Kapłońskiego

Urodził się 8 sierpnia 1927 roku w Jaroszewie. Od najmłodszych lat uczył się rysunku, malarstwa i rzeźby. W czasie wojny podjął pracę w zakładzie stolarskim. To właśnie tam zaczął zgłębiać wiedzę o drewnie.

Zaczynał od zdobienia drobnych przedmiotów, przechodząc w miarę doskonalenia warsztatu do tworzenia obrazów.
Przychylnie przyjęta debiutancka wystawa, zorganizowana w Bydgoszczy w 1960 roku przez Kujawsko- Pomorskie Towarzystwo Kulturalne, spowodowała i zmobilizowała go do bardziej wytężonej pracy.

Zaczęły pojawiać się propozycje ze strony muzeów, galerii czy salonów wystawowych.

Prace Edmunda Kapłońskiego prezentowane były na wystawach nie tylko w Polsce, ale również Berlinie, Monachium, Bratysławie, Veseli na Morawach (Czechy) czy w Birstonas na Litwie.

Żniński artysta był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Intarsji w Paryżu.

Stworzył około 3000 prac. Wykonany przez artystę stół znajduje się w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, natomiast portret Wincentego Witosa w siedzibie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Stworzona przez niego droga krzyżowa zdobi żniński kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jeden z obrazów został natomiast ofiarowany królowi Szwecji, Karolowi XVI Gustawowi.

Zmarł 11 listopada 2011 roku. Spoczywa na cmentarzu w Żninie - Górze.

Na obecną ekspozycję w żnińskim muzeum składa się około 70 prac, które udostępnili rodzina i znajomi

Różnorodna tematycznie kolekcja prac Edmunda Kapłońskiego (1927-2011) prezentowana jest w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego. Na zdjęciu Anna Rogowska - córka artysty  oraz jego wnuczka Katarzyna Rogowska-PIniaź.

Żnin. Wystawa intarsji, malarstwa i rzeźby Edmunda Kapłoński...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto