Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Wkrótce będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego "Razem dla Agaty" [zapowiedź]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Akcja "Razem dla Agaty" w Żninie.
Akcja "Razem dla Agaty" w Żninie. Materiały organizatorów
Nie ustają poszukiwania dawcy szpiku kostnego dla chorej na białaczkę Agaty Szocińskiej z Janowca Wielkopolskiego. W piątek, 5 listopada 2021 roku, taka akcja odbędzie się w Żninie.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Jak przekazała nam Barbara Nowak, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. Andrzeja Hoffmanna w Żninie, która jest organizatorem akcji, rejestracja potencjalnych dawców krwi odbędzie się w piątek, 5 listopada 2021 roku na żnińskim rynku. Rejestrować się będzie można w godzinach od 08:00 do 13:00.

Tego samego dnia i w tych samych godzinach na rynku w Żninie stanie specjalistyczny ambulans, w którym jak co miesiąc będzie można oddać krew.

To już kolejna akcja z cyklu "Razem dla Agaty". Chodzi o Agatę Szocińską, 22-letnią mieszkankę Janowca Wielkopolskiego, która choruje na białaczkę. Podobne przedsięwzięcie niedawno odbyło się w Janowcu Wielkopolskim.

Dawcą szpiku kostnego - jak informuje fundacja DKMS - możne zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Trzeba się tylko zarejestrować i być świadomym zobowiązania jakie się podejmuje. Na czym polega rejestracja. Należy wypełnić formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Ta próbka pomoże wykonać typizację antygenów zgodności tkankowej. Wyniki oraz dane z formularza zostaną wprowadzone do bazy dawców. Proces ten trwa dwa lub trzy miesiące.

Jeżeli okaże się, że możemy komuś pomóc, wtedy skontaktuje się z nami przedstawiciel fundacji. Jeżeli zgodzimy się pomagać dalej, wtedy zostanie pobrana krew do bardziej wnikliwych badań.

Jeżeli dawca przejdzie przez nie pozytywnie, wtedy zostaną od niego pobrane komórki macierzyste. W 85 procentach przypadków są one pobierane z krwi obwodowej.

- Dawcy zakłada się na przedramionach dwa dojścia dożylne. Z jednego krew wypływa i trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste. Następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem - informuje DKMS.

W 15 procentach przypadków szpik pobierany jest z kręgosłupa. Odbywa się to w ogólnym znieczuleniu.

Wszystko odbywa się anonimowo. Ale jeżeli dawca i biorca chcą się spotkać jest to możliwe po minimum dwóch latach od pobrania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto