Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Tak było na Jarmarku sztuki ludowej, przeglądzie kapel i zespołów ludowych. Za nami "Jesień na Pałukach" 2022 [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Gdyby zapytać, z jakich wydarzeń słynie Żnin, śmiało można powiedzieć, że właśnie z "Jesieni na Pałukach". To impreza kultowa, znana od 60 lat w Kujawsko-Pomorskiem i poza jego granicami.
Gdyby zapytać, z jakich wydarzeń słynie Żnin, śmiało można powiedzieć, że właśnie z "Jesieni na Pałukach". To impreza kultowa, znana od 60 lat w Kujawsko-Pomorskiem i poza jego granicami. Iwona Góralczyk
Jarmark sztuki ludowej, przegląd kapel i zespołów od lat cieszą się wielkim powodzeniem. Impreza organizowana przez ŻDK to znana przez wielu Jesień na Pałukach.

Mieszkańców regionu i licznych gości przyciąga zwłaszcza rękodzieło artystów ludowych. I tym razem na stoiskach nie brakowało haftu, rzeźb, płaskorzeźb i malowideł.

Całość ubogaciły występy kapel i zespołów ludowych z Kujawsko - Pomorskiego. Jak zwykle mnóstwo też było pyszności, które znaleźć mogliśmy na stoiskach KGW, stowarzyszeń oraz stoiskach producentów lokalnej żywności.

Pogoda dla wystawców nie była tym razem łaskawa, jednak chłód i chwilowe, deszczowe niedogodności, wynagrodził artystyczny klimat imprezy.

46. Jarmark Sztuki Ludowej "Jesień na Pałukach" otworzyli:

  • Halina Rosiak-Kozłowska, zastępca burmistrza Żnina,
  • Kinga Turska-Skowronek reprezentująca Muzeum Etnograniczne w Toruniu (Pani Kinga Turska-Skowronek przejęła opiekę nad twórcami ludowymi z Kujaw i Pomorza po zmarłej 9 lipca 2021 roku Wandzie Szkulmowskiej)
  • Zygmunt Kędzierski, prezes Oddziału Bydgosko - Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych
  • oraz - jako organizator - Janusz Kuczma, dyrektor Żnińskiego Domu Kultury.

Imprezę poprowadził Artur Krajewski - do niedawna szef Gminnego Centrum Bezpieczeństwa w Żninie.

W ostatnim czasie STL przyjęło i uznało za twórców ludowych czworo nowych członków z oddziału bydgosko - toruńskiego, w tym ucznia kcyńskiego rzeźbiarza Piotra Wolińskiego.

  • Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Twórców Ludowych zrzesza artystów ludowych zajmujących się sztuką, literaturą ludową oraz folklorem muzycznym niemal ze wszystkich regionów Polski. Obecnie organizacja liczy 1900 twórców ludowych działających w 22 regionalnych oddziałach i jest największą tego typu organizacją w Polsce.
  • O przyjęciu w poczet członków decyduje Zarząd Główny STL w drodze uchwały, po zaopiniowaniu kandydatury przez Sekcję Sztuki Ludowej STL, która na podstawie przysłanych prac i dokumentacji ocenia kandydata pod względem artystycznym i etnograficznym. Obrady Sekcji Sztuki Ludowej STL odbywają się raz w roku (wrzesień/październik).

/na podstawie informacji zgstl.pl/

Na jarmarku, który odbył się w niedzielę, 18 września 2022 r. na rynku w Żninie, ogromnym powodzeniem cieszyły się prace Piotra Wolińskiego z Kcyni.

Nie oznacza to jednak, że dzieła innych twórców ludowych nie miały wzięcia.

- Warto zwrócić uwagę na talent hafciarek. Do najwybitniejszych, a tu obecnych, należy choćby Elżbieta Pastuch z Kruszwicy. Piękne prace prezentują też panie z Klubu "Supełek" działającego przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu - zauważyła Kinga Turska-Skowronek.

Stoisko rzeźbiarza Zygmunta Kędzierskiego wzbogaciły w tym roku malowidła na szkle. - Nauczyłem żonę tej sztuki i teraz ona wygrywa konkursy - powiedział z dumą szef regionalnego STL.

Franciszka Kędzierska zdobyła nagrodę w Konkursie Współczesnej Sztuki Ludowej w Borach Tucholskich prezentując wspomniane malarstwo na szkle.

Na jarmark do Żnina przyjechali także Danuta Styperek z podgrudziądzkiej Rudy - malarka obrazów na szkle i drewnie, rzeźbiarze Aleksandra i Krzysztof Zawaccy z Chocenia oraz wielu innych, których prace wzbudziły niemałe zainteresowanie zwiedzających.

Spośród twórców pałuckich oglądaliśmy rzeźby Krzysztofa Jabłońskiego i Jacka Wierskiego.

Swoje rękodzieło zaprezentowały także, m.in. Wanda Stawniak, Grażyna Jarmużkiewicz, Agnieszka Marek czy Arleta Żmijewska.

Dużym powodzeniem cieszyły się książki żnińskiego Wydawnictwa Wulkan. Podpisywali je autorzy Feliks Malinowski, Zbigniew Zwierzykowski i Dominik Księski.

W Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych usłyszeć można było:

  • Pałuczanki,
  • Zespół Emka z Rogowa,
  • Folk - Rom z Janowca Wlkp.,
  • Kapelę spod Kowala,
  • Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z Gniewkowa,
  • Zespół KALINA,
  • Zespół Ludowy ,,Gniewkowianie”,
  • Echo KUJAW,
  • Zespół Pieśni i Tańca ,,Kujawy” z Radziejowa,
  • Zespół Folklorystyczny ,,Sadkowianie i Jabłoneczka”,
  • Czerwone Róże
  • a na finał Zespół ,,Polskie Kwiaty” z Gminy Chełmża

Przypomnijmy, że twórcami "Jesieni na Pałukach" byli członkowie powstałego w Żninie, w 1954 roku, Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Tak napisała o tym śp. Wanda Szkulmowska w książce "Jesień na Pałukach. Zjazdy twórców ludowych w Żninie w latach 1966-2010":

"Bardzo aktywna była duża grupa człónków PTTK w osobach - m.in. Zbigniewa Skorwidera, Janusza Księskiego, Stanisława Czabańskiego, Czesława Kawczyńskiego, Elżbiety Hernet-Żurawskiej, Mieczysława Rogaczewskiego i Gabrieli Gólcz. Stali się oni zaczynem wielu cennych działań społeczno-kulturalnych. Dotyczyły one głównie turystyki i ogólnopolskich zlotów turystów, którym od 1962 roku nadano nazwę "Jesieni na Pałukach". (...) Od początku wiele uwagi działacze PTTK poświęcali także folklorowi pałuckiemu".

Oto fotorelacja z jarmarku na rynku w Żninie:

Tak było na jarmarku w Żninie w poprzednich edycjach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto