Żnin. Starosta żniński o finansach szpitala, dotacjach od gminy Żnin i ponownym otwarciu oddziału covidowego

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Moduł medyczny przy szpitalnym oddziale ratunkowym w Żninie. Tu obecnie jest tzw. czerwona strefa. Więcej w artykule niżej
Moduł medyczny przy szpitalnym oddziale ratunkowym w Żninie. Tu obecnie jest tzw. czerwona strefa. Więcej w artykule niżej ze zbiorów NaM
Udostępnij:
Gmina Żnin żąda zwrotu dotacji, których wcześniej udzieliła Pałuckiemu Centrum Zdrowia na zakup i montaż modułu medycznego przy SOR. Chodzi o 225 tysięcy złotych. Dyrektor PCZ będzie się odwoływał od decyzji burmistrza.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

Gmina Żnin żąda zwrotu dotacji udzielonych szpitalowi na postawienie modułu przy SOR

Gmina Żnin żąda zwrotu dotacji, których wcześniej udzieliła Pałuckiemu Centrum Zdrowia na zakup i montaż modułu medycznego przy SOR. Chodzi o 225 tysięcy złotych. Dyrektor PCZ będzie się odwoływał od decyzji burmistrza.

Przypomnijmy: przy szpitalnym oddziale ratunkowym stanął moduł (tzw. kontener), na którego zakup składały się wszystkie gminy i powiat żniński. W przeznaczeniu określono - ogólnie rzecz ujmując - pomoc PCZ w walce z pandemią koronawirusa (Jednocześnie, jak od początku podkreślał starosta żniński, po opanowaniu epidemii pomieszczenia pozwolą na lepsze funkcjonowanie SOR-u w każdym zakresie).

Pierwsza wersja była taka, że znajdą się tam izolatki (5) dla chorych na COVID-19. Sytuacja była jednak dynamiczna. W finale duży oddział covidowy w PCZ (na ok. 40 łóżek) powstał w miejscu ginekologii i położnictwa, zajmując parter i piętro w budynku obok.

Tym samym moduł mógł być wykorzystany na nieco inne cele. Wciąż jednak były one związane z pandemią. Urządzono tu punkt masowych szczepień.

Aktualnie w tzw. kontenerze "przypiętym" do SOR-u znajduje się tzw. czerwona strefa. Chorzy, u których jest podejrzenie, że mogą mieć wynik dodatni testu na koronawirusa, właśnie tutaj czekają na ostateczną decyzję.

- Chodzi o to, czy zostaną skierowani na konkretny oddział PCZ (jako "negatywni"), czy trafią na oddział zakaźny.

- Zdziwiło zatem dyrektora szpitala Marka Gotowałę, bo myślał, że temat jest zamknięty, gdy zobaczył decyzje, podpisane w tym przypadku przez Halinę Rosiak-Kozłowską - zastępcę burmistrza, z żądaniem zwrotu dotacji wydanych, zdaniem władz Żnina, niezgodnie z przeznaczeniem - komentuje starosta Zbigniew Jaszczuk.

- Na tych decyzjach są kwoty 150 tys. zł i 75 tys. zł. Wszystko to, z odsetkami, dyrektor miałby zwrócić gminie Żnin.

- W tej sytuacji szef pałuckiej lecznicy planuje wystąpić do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Po pierwsze dlatego, że decyzje wydane są niezgodnie z procedurą. Ponadto, co podkreślaliśmy już wielokrotnie, w module jest czerwona strefa.

- Tych, którzy mają covida, kieruje się na oddział zakaźny. Niezrozumiała jest więc argumentacja o złym przeznaczeniu pieniędzy przekazanych przez żniński samorząd.

W sprawie żądania przez burmistrza zwrotu dotacji, radni Rady Miejskiej w Żninie będą rozmawiali podczas najbliższego posiedzenia. Na 2 grudnia wyznaczył je Idzi Mądry - przewodniczący komisji infrastruktury i gospodarki przestrzennej.

Jak zauważają rajcy (szczególnie z grupy skupionej wokół Dariusza Kaźmierczaka), to żnińska Rada Miejska zadecydowała o przyznaniu tych pieniędzy dla szpitala. Ta sama grupa nie wyobraża sobie także, aby te pieniądze szpitalowi odebrać.

O finansach szpitala i oddziale covidowym w Żninie

Przy okazji przekazaliśmy staroście niepokoje mieszkańców:
"Czy to prawda, że szpital w Żninie jest w fatalnej sytuacji finansowej?"

- Cała służba zdrowia jest w fatalnej sytuacji - skomentował Zbigniew Jaszczuk. - U nas, dla przykładu, nie otrzymaliśmy jeszcze całej puli pieniędzy za oddział covidowy, który w maju tego roku został zamknięty, gdy zachorowalność spadła.

- Część wypłat za to zadanie do pracowników trafiła, natomiast nie wszystko. Czekamy na rozliczenie z kwietnia i maja tego roku.

- Czy w najbliższych dniach, jak zapowiada wojewoda, w Żninie ponownie może ruszyć oddział covidowy?

- Na razie nie ma decyzji ministra zdrowia. Ale są zapytania. I mowa o dwudziestu miejscach na parterze, gdzie była ginekologia - skomentował starosta jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia.

- Dziś, w niedzielę, 28.11.2021, wszystko już jest jasne. W piątek, 26 listopada, przyszła decyzja. Naszym obowiązkiem jest ponowne uruchomienie oddziału covidowego na 20 łóżek, w tym na dwa stanowiska respiratorowe - podkreślił Zbigniew Jaszczuk.

- Jeśli natomiast chodzi o piętro (wcześniej położnictwo), aktualnie te pomieszczenia zajmuje pediatria, ponieważ jest bardzo liczna zachorowalność wśród dzieci, także na COVID-19.

Komentarz burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego dot. żądania zwrotu dotacji udzielonej szpitalowi przez gminę Żnin:

Wnioski pokontrolne mnie totalnie zaskoczyły. Działaliśmy w słusznej sprawie. Mieliśmy wspólnymi siłami wesprzeć z jednej strony wielki wysiłek służb medycznych ukierunkowany na pomoc w walce z COVID-19, z drugiej pomoc Mieszkańcom deklarującym wolę zaszczepienia się w przyspieszeniu tego procesu.
Z niedowierzaniem zatem wczytuję się w wyniki kontroli i zadaję sobie pytanie: kiedy wreszcie w żnińskim szpitalu osoby odpowiedzialne za zarządzanie finansami zaczną odpowiedzialnie podchodzić do swoich obowiązków? To, że z konta szpitala „zniknęły” miliony to „gruba” sprawa, ale żeby nie poradzić sobie z prostym rozliczeniem dotacji na 225 000,00 zł? To niewiarygodne.
Sytuacja przykra, nie powinna się wydarzyć. Pieniądze prawdopodobnie wrócą na konto Gminy Żnin. Temat trzeba sprawnie zamknąć a potem wypić wspólną … kawę i zastanowić się być może nad nowym wsparciem finansowym Gminy Żnin na inny, szczytny cel dla żnińskiego szpitala. Wszystko w rękach dyrektora szpitala.

Moduł medyczny przy szpitalnym oddziale ratunkowym w Żninie. Tu obecnie jest tzw. czerwona strefa. Więcej w artykule niżej

Żnin. Starosta żniński o finansach szpitala, dotacjach od gm...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie