Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Sensacyjne odkrycie na ulicy 700-lecia! Kamienna przeprawa przez odnogę rzeki Gąsawki z I wieku p.n.e.

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Wykop inwestycyjny i badania archeologiczne na ul. 700-lecia w Żninie.
Wykop inwestycyjny i badania archeologiczne na ul. 700-lecia w Żninie. nadesłane
O znalezisku przy żnińskim ZUS-ie, gdzie powstaje budynek mieszkalno - usługowy, poinformował nas Szymon Nowaczyk, sekretarz naukowy Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Nowy obiekt to, przypomnijmy, inwestycja firmy Veston.

- Mają tu być m.in. podziemne garaże, lokale dwukondygnacyjne, a na parterze przestrzeń usługowa - przekazał w lutym br. prezes Paweł Jastrzębski.

Budowa objęta była nadzorem archeologicznym. W listopadzie 2021 roku, oprócz Szymona Nowaczyka, prace prowadził tu także Albin Sokół, również związany z MAB.

- W miejscu wykopu inwestycyjnego wytropiliśmy kamienny element przeprawy przez rzeczkę - opowiada Nowaczyk, dodając: - Wygląda na to, że przebiegała tu odnoga Gąsawki, a bród przecinający się z traktem komunikacyjnym wykorzystano do tego, by dno dodatkowo zabezpieczyć, wybrukować, żeby ludzie czy też wozy mogły bez przeszkód przedostać się na drugą stronę.

- Było to na pewno tańsze i prostsze niż wznoszenie przeprawy mostowej.

Archeolodzy pobrali próbki do badań z kilku miejsc pradawnej konstrukcji powstałej z kamienia i faszyny, wzmocnionej palikami.

Wybrane trafiły do laboratorium. W tym tygodniu, po kilku miesiącach oczekiwań, przyszły wyniki tzw. "C14" - chodzi o metodę badania wieku przedmiotów, tzw. datowanie radiowęglowe.

I tu sensacja dla Żnina! Mamy pod dzisiejszą ulicą 700-lecia kamienną przeprawę datowaną na schyłek I wieku p.n.e.

Zaznaczmy jednocześnie, że w tym miejscu nie było żadnych innych, oprócz traktu, pradawnych elementów. - Nie było nawet skorup, na podstawie których też już moglibyśmy coś powiedzieć.

Czy w pobliżu mogła istnieć osada?

- Centrum osadniczym w tamtym czasie były nieodległe Kujawy. Na szczególną uwagę zasługuje Askaukalis - dzisiejsza Krusza Zamkowa pod Inowrocławiem. To tam wiódł szlak bursztynowy, a wspomniana Krusza była centralnym punktem osadniczym jego kujawskiego odcinka.

Niemniej jednak żniński trakt, czy też fragment kamiennej przeprawy, może być częścią większej, historycznej układanki dającej obraz tego, co działo się na naszych terenach w okresie wpływów rzymskich.

Co dalej z odkrytym na 700-lecia w Żninie obiektem?

- Zostanie tam, gdzie go wytropiliśmy. Nie ma powodu ani sensu go ruszać. Powstała dokumentacja zdjęciowa, mamy także inne próbki z wykopu, które mogą posłużyć do dalszych badań nad przeszłością i życiem ludzi na tych ziemiach - dodaje Szymon Nowaczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto