Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin - Rogoźno: Są owoce współpracy działaczy sportu motorowodnego. Teraz wystawa i Motorowodne Mistrzostwa Europy Formuły 125 [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Do końca września br. w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie można oglądać wystawę pn. Motorowodne Rogoźno. Znajdziemy tu także wiele akcentów żnińskich.
Do końca września br. w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie można oglądać wystawę pn. Motorowodne Rogoźno. Znajdziemy tu także wiele akcentów żnińskich. Fot. Stefan Czarnecki oraz Szymon Filipowski
W czasach pandemii działalność w wielu dziedzinach jest ograniczona. Ma to też związek z odwołanymi imprezami kulturalnymi i sportowymi. Mimo to, zachowując stosowne do sytuacji obostrzenia, motorowodny Żnin, z jego tradycją, działaczami, a zwłaszcza Muzeum Sportu Motorowodnego, nieprzerwanie ma wpływ na wiele innych ośrodków w Polsce.

- Od lat dobrze układa się współpraca z Rogoźnem, czego dowodem jest wydana niedawno książka "Motorowodne Rogoźno 1991-2000" autorstwa Kamila Walensiaka - mówi Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury i wieloletni działacz sportowy.

Motorowodne Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Europy Formuły 125 w Rogoźnie zamiast w Żninie

- Promocja wspomnianego wydawnictwa w roku 2019 była bardzo dużym wydarzeniem. Brało w nim udział wiele osób z kraju. Na bazie zawiązanej współpracy zaplanowano w Rogoźnie, jeszcze w tym roku (26 i 27 września), Mistrzostwa Europy Formuły 125. Początkowo miały się one odbyć w Żninie, jednak nad jeziorem trwa budowa Centrum Sportów Wodnych, stąd decyzja o wyborze innego miasta.

Władze Rogoźna przychylne motorowodniakom

Kamil Walensiak ma w swoich działaniach wsparcie władz Rogoźna. W grudniu 2019 roku delegacja z tej miejscowości, pani wiceburmistrz oraz aż siedmiu radnych, gościła na 5. Zjeździe Działaczy Sportu Motorowodnego w Żninie z racji kolejnej rocznicy śmierci zasłużonego dla tej dyscypliny Józefa Kowalkiewicza.

Pokłosiem spotkania i dobrych kontaktów są kolejne inicjatywy środowiska rogoźnian.

Wymieniony już Kamil Walensiak, a ponadto Krzysztof Popiół z Poznania - sekretarz śp. Józefa Kowalkiewicza oraz Angelika Pilarska - dyrektor Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie, zorganizowali wystawę motorowodną.

- Znaczną część eksponatów, w formie takich archiwaliów jak plakaty, medale, zdjęcia, stroje sportowe Haręzy, wypożyczono z Muzeum Sportu Motorowodnego w Żninie - opowiada Czarnecki. W ocenie szefa ŻTK, jest to wspaniała promocja motorowodniactwa, w którym Polska, od lat, zespołowo zajmuje drugie, a najdalej trzecie miejsce w Europie.

- Organizacyjnie natomiast może i pierwsze - komentuje Stefan Czarnecki, dodając: - To też fantastyczna promocja Żnina i jego motorowodnego dorobku.
Dyrektor muzeum w Rogoźnie przygotowała plansze poświęcone legendom jak Waldemar Marszałek, Henryk Synoradzki i Lechosław Rybarczyk. Ze wzruszeniem zwiedzający przyjęli aż dwie tablice poświęcone Haręzie.

Plansze o motorowodniakach także w Żninie

W ramach współpracy z muzeum w Rogoźnie, Stefan Czarnecki zamierza podobne plansze - przybliżające wielkie postaci sportu motorowodnego - wydrukować w Żninie. - Uzupełnią zbiory naszego tematycznego muzeum (znajdującego się w budynku Muzeum Ziemi Pałuckiej), ale mogłyby też zaistnieć w nowym Centrum Sportów Wodnych - uważa szef ŻTK.

Wystawa w Rogoźnie będzie otwarta do końca września br.

Nowa wystawa czasowa pn. Motorowodne Rogoźno

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto