Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Premiera książki "Bibliografia Regionalna Powiatu Żnińskiego 2010-2019" w żnińskiej bibliotece [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Premiera książki "Bibliografia Powiatu Żnińskiego 2010-2019" w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie.
Premiera książki "Bibliografia Powiatu Żnińskiego 2010-2019" w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie. Szymon Cieślak
W Miejskiej i powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie zaprezentowano wydają przez tę instytucję "Bibliografię Regionalną Powiatu Żnińskiego 2010-2019 (wybór)" pod redakcją Krystyny Lachowicz. Książka zawiera odniesienia do publikacji na temat powiatu żnińskiego.

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Na spotkaniu obecni byli zarówno samorządowcy, przedstawiciele bibliotek z Barcina, Łabiszyna, Janowca Wielkopolskiego i Szubina.

- Dla nas to wyjątkowa chwila, bo po raz pierwszy w historii istnienia żnińskiej biblioteki na rynku wydawniczym ukazała się w formie papierowej "Bibliografia Regionalna Powiatu Żnińskiego 2010-2019". To swoista forma promocji regionu pałuckiego. Promocja wydarzeń, które w latach 2010-2019 miały miejsce na terenie naszego powiatu oraz promocja autorów z Pałuk, którzy utrwalają słowem pisanym i promują historię regionu, którego powiat żniński jest integralną częścią. Po to stworzyliśmy tę bibliografię aby nie pozwolić historii naszego regionu odejść w niepamięć - powiedziała na wstępie Beata Czaczyk, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie.

Głos zabrał także dr hab. Leszek Teusz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opowiedział o tym w jaki sposób postrzegane są bibliografie na przestrzeni wieków i o wartości kulturotwórczej bibliografii, a także o ocalaniu pamięci i tożsamości takiego wydawnictwa.

- Czesław Miłosz w jednym z wierszy powiedział bardzo ładnie, że właściwie to poeta jako sługa słowa i każdy powinien mieć szacunek elementarny wobec najbardziej na tabliczce zapisanego jednego słowa - powiedział Leszek Teusz . -Ta książka jest przepięknie wydana. To jest w przypadku książek ważny znak. To ogromna praca, wykonanie selekcji i ta ilość rejestrująca: 2709 pozycji zaopatrzonych w adnotację treściową, to coś niezwykle istotnego, ocalającego miejsce i czas.

Krystyna Lachowicz, która zredagowała wspomnianą bibliografię, opowiedziała o swojej pracy w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie. Jej zadaniem było nie tylko wydawanie książek, czasopism czy udostępnianie stanowisk komputerowych, ale także codzienna, mozolna praca związana z zachowaniem poszczególnych publikacji i spisywaniem ich. Pani Krystyna przez czterdzieści lat pracowała w czytelni żnińskiej biblioteki. Obecnie jest na emeryturze.

Przypomniała, że wycinki prasowe w żnińskiej bibliotece gromadzone były od 1963 roku. Zainicjowała to ówczesna dyrektor książnicy Elżbieta Żurawska. Wycinki były gromadzone w teczkach dotyczących m.in. słynnych żninian, pałuczan, miejscowości, środowiska geograficznego, instytucji, zakładów, stowarzyszeń, partii politycznych. Kolejni dyrektorzy także dbali o regionalne zbiory. Materiały dotyczące powiatu żnińskiego gromadzone są w żnińskiej książnicy od początku jego istnienia, czyli od 1999 roku.

- Bibliografia stanowi spis wszystkich dziedzin życia naszego regionu, a więc historii, gospodarki, kultury, sztuki i tak dalej. Bardzo ważne jest to, że to co jest gromadzone w tej bibliografii nie znajdziecie państwo w żadnej innej. To jest tylko to co opowiada tylko o tym co dotyczy naszego regionu. Zarejestrowane są w tej bibliografii książki, broszury, czasopisma lokalne, regionalne. Gro stanowią artykuły z czasopism lokalnych i regionalnych, a także ogólnopolskie - powiedziała Krystyna Lachowicz.

Dodała, że pewnie byłoby ich więcej, ale w związku z tym, że bibliografia jest selektywna, musiała niektóre publikacje, które nie posiadały wartości poznawczej odrzucić.

- Nie ulega wątpliwości, że bibliografia jest potrzebna. Spisy, które wykonywałam od 1999 roku, początkowe tworzyłam w wersji papierowej, później na dyskietkach, płytach DVD, a od 2010 roku zaczęła tworzyć elektroniczną bazę w programie Mak Plus i tam wrzucałam te artykuły i dokumenty. Wtedy byliśmy jedną z nielicznych bibliotek, która tworzyła taką bazę. Jak jeszcze odchodziłam na emeryturę, baza ta nie była dostępna dla czytelników. Z tego też względu uznałam, że potrzebna jest wersja drukowana, namacalna książka, która pozostanie dla przyszłych pokoleń - dodała autorka.

Główny zrąb "Bibliografii Regionalnej Powiatu Żnińskiego 2010-2019" dotyczy 15 zagadnień. To wszystko co działo się w powiecie żnińskim. Schemat bibliografii oparty został na schemacie krajowych bibliografii regionalnych województwa kujawsko - pomorskiego.

Krystyna Lachowicz przyznała, że brakuje jej bibliografii w lat 1999 - 2009.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto