Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Narodowe Czytanie: "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej [zdjęcia, wideo]

(iwo)
Migawki z 10. edycji Narodowego Czytania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie
Migawki z 10. edycji Narodowego Czytania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie
Żnińska biblioteka zaprosiła na 10. jubileuszową edycję Narodowego Czytania. Tym razem wysłuchaliśmy, a właściwie też obejrzeliśmy, odegrane przez żninian fragmenty "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Fragment "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie 2021, Biblioteka w Żninie:

Narodowe Czytanie 2021 w Żninie

W poszczególne role wcielili się:

  • Pani Dulska - Janina Terzyk
  • Pan Dulski - Remigiusz Świtkowski
  • Zbyszko Dulski - Dawid Kolasa
  • Hesia Dulska - Wiktoria Berenda
  • Mela Dulska - Joanna Piątek
  • Juliasiewiczowa z Dulskich - Barbara Filipiak
  • Hanka - Katarzyna Pańkowska-Potempa
  • Tadrachowa - Maja Gólcz
  • prowadzenie, narrator - Beata Czaczyk - dyrektor MiPBP w Żninie

Po inscenizacji wśród uczestników rozlosowano nagrody. Dodatkową atrakcją był tort z okazji 10. edycji Narodowego Czytania, który przygotował żniński cukiernik Leszek Malak.

Akcja ma zachęcać do czytania polskiej literatury klasycznej. Pierwsza edycja, jeszcze pod patronatem Bronisława Komorowskiego, odbyła się w 2012 roku.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji –

napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

– Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces

– zaznaczył w liście Prezydent.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.

Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.

Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji.

Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
Źródło: Oficjalna strona Prezydenta RP

Migawki z 10. edycji Narodowego Czytania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie

Żnin. Narodowe Czytanie: "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli ...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto