Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Mieszkańcy Wenecji uczcili powstańców wielkopolskich spoczywających na tutejszym cmentarzu. Odśpiewali "Boże, coś Polskę" [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Parafianie z Wenecji uczcili powstańców wielkopolskich
Parafianie z Wenecji uczcili powstańców wielkopolskich Ewa Citkowicz
Wspomnień o powstańcach wielkopolskich nigdy za wiele. Wiedzą o tym wierni z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wenecji.

- Chcemy, aby to już było tradycją, że spotykamy się co roku, najpierw na mszy świętej, później przy grobach powstańców spoczywających na weneckim cmentarzu. Zależy nam, aby podtrzymywać pamięć o nich dla następnych pokoleń - podkreśla Maciej Wysocki, jeden z mieszkańców.

Tak było i w tym roku. Liczna grupa wiernych zgromadziła się w kościele, gdzie mszę za poległych i zmarłych, którzy o walczyli o niepodległość Polski, odprawił ks. Henryk Kucharski, proboszcz tutejszej parafii.

- Później spotkaliśmy się pod krzyżem misyjnym, wszyscy odśpiewaliśmy "Boże, coś Polskę", a proboszcz postawił tu symboliczny znicz - opowiada Ewa Citkowicz, wenecka kronikarka, która od lat nie tylko zapisuje i fotografuje wydarzenia w wiosce, ale także rejestruje wspomnienia najstarszych mieszkańców tej pałuckiej miejscowości.

- Po nekropolii oprowadził nas Maciej Wysocki - jeden z potomków powstańca wielkopolskiego. Przy każdym grobie była chwila zadumy i modlitwy, czasem wspomnień o zmarłych.

Na terenie nekropolii w Wenecji spoczywają powstańcy wielkopolscy:

  • Józef Kwiatkowski - poległ po walkach ("Na skutek odniesionych ran zmarł 12 stycznia 1919 roku w szpitalu polowym w sali Antoniego Kowalika w Gąsawie, gdzie zwożono rannych spod Żnina. Z relacji Franciszka Figasa, świadka śmierci Józefa Kwiatkowskiego, znana jest niezwykle wzruszająca opowieść o tym, jak Józef pierwszego dnia powstania zakupił za zaoszczędzone pieniądze orzełka do czapki. Odwiedzający go w szpitalu koledzy zauważyli, że ranny, w chwili śmierci, kurczowo trzymał go w dłoni". Źródło: "Powstańcy Wielkopolscy 1918-1919 z Gąsawy i okolic" publikacja wydana w 2018 roku z inicjatywy Szkoły Podstawowej im. W. Dobaczewskiej w Gąsawie).
  • Franciszek Chełminiak
  • Kazimierz Chełminiak
  • Walenty Głowski
  • Józef Komorowski
  • Wojciech Łuczka
  • Stefan Zwolenkiewicz
  • Marcin Wysocki
  • Wacław Gawrych

Zamieszczone w galerii zdjęcia, autorstwa Ewy Citkowicz, pokazują groby w kolejności jak wyżej:

Parafianie z Wenecji uczcili powstańców wielkopolskich

Żnin. Mieszkańcy Wenecji uczcili powstańców wielkopolskich s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto