Żnin . "Jesień na Pałukach" wabi muzyką i rękodziełem. To już w niedzielę, 19 września

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
W niedzielę, 19 września 2021 roku, 45. edycja Jesieni na Pałukach w Żninie
W niedzielę, 19 września 2021 roku, 45. edycja Jesieni na Pałukach w Żninie Fot. Archiwum GP Żnin/ Iwona Góralczyk
Przed nami pełna kolorów, muzyki, rękodzieła, ale i smaków impreza ludowa w Żninie. Zapraszamy na 45. edycję Jesieni na Pałukach. Rozpocznie się w niedzielę, 19 września, o godzinie 9 na rynku.

Wydarzenie po raz pierwszy zorganizowano w roku 1966, jednak cyklicznie odbywa się od '75. Fakt ów odkryła, zmarła niedawno, Wanda Szkulmowska - znawczyni twórczości ludowej, mająca na swoim koncie liczne publikacje, w tym książkę, napisaną na zlecenie Żnińskiego Domu Kultury, pt. "Jesień na Pałukach. Zjazdy Twórców Ludowych w Żninie w latach 1966-2010".

Zwykle jest to impreza dwudniowa, sobotnio-niedzielna. Rozpoczyna się zjazdem w ŻDK. Jest okazją nie tylko do integracji i wymiany doświadczeń, ale i wręczenia licznych nagród i wyróżnień - w tym przyznanych m.in. przez marszałka województwa. Ostatnio spotkania twórców zahamowała jednak pandemia koronawirusa.

Na szczęście w tym roku - ŻDK, jako organizator - powrócił z ofertą Jesieni na Pałukach, choć w formie okrojonej wyłącznie do niedzieli.

Spotykamy się więc na rynku już o godzinie 9. Wówczas ruszy jarmark. Dwie godziny później rozpocznie się Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych.

Całość zakończy występ Zespołu Pieśni i Tańca "Krajna" z Nakła.

W skład zespołu wchodzą uczniowie, studenci różnych uczelni, nauczyciele oraz przedstawiciele wielu zawodów. Pod opieką profesjonalnej kadry doskonalą swoje umiejętności, by wciągać widzów w niezwykły świat folkloru. I tak już przez ponad 35 lat.

Na jarmarku w Żninie nie zabraknie licznych stoisk z rękodziełem. Zjeżdżają tu zwykle twórcy z Kujaw, Kaszub, Krajny, Borów Tucholskich, Wielkopolski, Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej i oczywiście Pałuk.

Nasz region słynie bowiem i jest uważany za zagłębie rzeźbiarzy i hafciarek.

Co roku w Żninie gości m.in. kcynianin Piotr Woliński - uczeń Klary Prillowej, która zasłynęła m.in. z promowania tradycji i kultury ludowej Pałuk.

Swoje rękodzieło pokazują tu zwykle - dla przykładu - hafciarki z Krystyną Ługiewicz na czele, Jacek Wierski, Krzysztof Jabłoński, Agnieszka Marek, Grażyna Jarmużkiewicz, Wanda Stawniak i wielu innych.
Niewykluczone, że zobaczymy też - prezentowane przez żonę - ku pamięci, stoisko zmarłego Eugeniusza Izdebskiego - rzeźbiarza ze Żnina, nauczyciela rzeźby w pracowni przy ŻDK.

Aktualnie, działającą przy ŻDK pracownią, kieruje Zbyszko Piwoński - na co dzień prezentujący swój dorobek przy chacie pałuckiej na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

- W sumie, w najbliższą niedzielę, ustawimy na rynku w Żninie ponad 130 stoisk. Natomiast twórców ma zjechać ponad pięćdziesięciu

- informuje Magdalena Zygmunt, dyrektor ŻDK.

To właśnie podczas Jesieni na Pałukach można kupić rzeźbione anioły, figury świętych, przepiękne, ręcznie haftowane obrusy czy oryginalną biżuterię. Zwykle z pysznym jadłem ustawiają się też lokalne stowarzyszenia.

Jednak to, co buduje niezwykły klimat tej imprezy, to muzyka płynąca ze sceny i przemierzający żnińskim rynkiem członkowie licznych kapel ubrani w ludowe stroje. Komu bliski jest folklor, ten powinien wybrać się na rynek w Żninie.

W Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych podczas 45. Jesieni na Pałukach w Żninie wystąpią:

 • EMKA z Rogowa
 • Jesienny Kwiat
 • Folk-Rom
 • Pakościanie
 • Pałuczanki
 • Sadkowianie
 • Czerwone Róże
 • Pałuczanie - Sarbinowo II
 • Bławatki
 • Piekielnica
 • Kujawy
 • Kalina
 • Łochowianie
 • Zespół Regionalny Pałuki - Kcynia

Jesienna turystyka w Polsce

Wideo

Dodaj ogłoszenie