Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin i okolice. Do szkół, przedszkoli i żłobka na terenie powiatu żnińskiego uczęszcza ponad 200 młodych obywateli Ukrainy

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
W Zespole Szkół w Lubostroniu - dla przykładu - odbywały się zajęcia integracyjne dla dzieci z Ukrainy. Jedno ze spotkań, pod hasłem "Z geografią przez Polskę i Ukrainę", poprowadziła pedagog Ewa Witucka.
W Zespole Szkół w Lubostroniu - dla przykładu - odbywały się zajęcia integracyjne dla dzieci z Ukrainy. Jedno ze spotkań, pod hasłem "Z geografią przez Polskę i Ukrainę", poprowadziła pedagog Ewa Witucka. ze zbiorów ZS w Lubostroniu
Na terenie powiatu żnińskiego kształci się dziś wielu młodych ludzi z Ukrainy. Jak to wygląda w poszczególnych gminach? Sprawdziliśmy.

Gmina Łabiszyn zapewniła miejsca w swoich placówkach 51 młodym uchodźcom.

- W szkole w Lubostroniu naukę podjęło, w różnych klasach, 31 uczniów. Jeśli chodzi o Łabiszyn, mamy 20 nowych uczniów z Ukrainy. Te liczby są ruchome, jeszcze pojedyncze osoby do nas docierają i są przyjmowane do określonych oddziałów - mówi Jacek Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna.

Gmina zapewnia dzieciom dowóz ze Smerzyna, kolejna grupa jest też dowożona z hotelu w Zdziersku.

- W pierwszym tygodniu młodzi ludzie uczęszczali na zajęcia w oddziale przygotowawczym, a już w drugim zostały wchłonięte do poszczególnych klas. Z informacji, które do nas docierają, spokojnie sobie radzą, podoba im się w naszych szkołach.

Jak poinformował jednocześnie burmistrz Kaczmarek, gmina kupiła Ukraińcom szkolne wyprawki - plecaki, piórniki, artykuły piśmiennicze.

W Lubostroniu dzieci otrzymały buty sportowe (tenisówki, trampki). Zapewniono im także dożywianie w postaci drugiego śniadania.

- Nasi nauczyciele bardzo sprawnie sobie poradzili, jeśli jest potrzeba, korzystają z tłumacza Google, ściągnęli też ukraińskie podręczniki, żeby porównać programy nauczania.

- W urzędzie zatrudniliśmy Ukrainkę w charakterze pomocy administracyjnej. Pani porozumiewa się po polsku, ukraińsku i rosyjsku. Jeździ, jeśli jest taka potrzeba, na przykład do Smerzyna, ostatnio z pracownikiem ZUS-u, gdy trzeba było wytłumaczyć, jak załatwić 500+.

- Jest też kolejna pani z Ukrainy w szkole, a pomaga tam, gdzie akurat mamy "wąskie gardło", w kuchni, jako sprzątaczka czy woźna.

- Są to umowy na czas określony. Jeśli chodzi o zatrudnienie Ukraińców w innych zakładach na terenie naszej gminy, docierają do mnie informacje, że pojedyncze osoby dostały pracę na przykład w pensjonacie czy barze bistro - dodał Jacek Idzi Kaczmarek.

A jak to wygląda w innych gminach, jeśli chodzi o kształcenie młodych Ukraińców?

Gmina Żnin

W szkołach publicznych na terenie gminy Żnin naukę podjęło 42 młodych Ukraińców (stan na koniec marca br.).
W poszczególnych placówkach wygląda to następująco:

  • SP 1 - 14
  • SP 2 - 3
  • SP 5 - 21
  • SP Januszkowo - 1
  • Słębowo - 3

Do przedszkoli ani do żłobka w gminie Żnin nie uczęszcza żaden mały Ukrainiec.

- Powyższe dane nie zawierają informacji z placówek niepublicznych i jest to stan na 30 marca - poinformował Aleksander Kranc, rzecznik prasowy UM w Żninie, dodając:

- Gmina nie podjęła współpracy z nauczycielami ukraińskimi. Pomocy psychologicznej udziela natomiast ukraińska psycholog współpracująca z MOPS, na razie w ramach wolontariatu.

Nieoficjalnie: grupę ukraińską utworzono w Przedszkolu Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NPNMP w Żninie.

Gmina Barcin

W szkołach na terenie gminy Barcin naukę podjęło 30 uchodźców z Ukrainy, z kolei w przedszkolach jest 9 dzieci, a żłobku 2.

W rozbiciu na placówki:

  • SP1: 5
  • Zespół Szkół: 17 w tym 3 w liceum
  • SP Mamlicz: 3
  • SP Piechcin: 5
  • Przedszkole nr 1: 2
  • Przedszkole nr 2: 2
  • Przedszkole nr 3: 4
  • Przedszkole Piechcin: 1
  • w żłobku w Barcinie: 2 maluszków

- Zajęcia z nauki języka polskiego dla osób dorosłych organizowane są w Zespole Szkół. Prowadzą je nauczyciele. W tym czasie dziećmi tych rodziców zajmują się inni nauczyciele, którzy proponują zajęcia integracyjne. Wsparcie dają też trenerzy z BOSiR, organizując np. zajęcia z tenisa stołowego - poinformował Hubert Łukomski, zastępca burmistrza Barcina, dodając:

- W każdej ze szkół odbywają się dla ukraińskich uczniów zajęcia z języka polskiego w wymiarze od 4 do 6 godzin tygodniowo. W SP Mamlicz takie zajęcia bęą od poniedziałku, 4 kwietnia br.

- Na tę chwilę brak dodatkowych funduszy z zewnątrz na sfinansowanie kształcenia młodych ludzi z Ukrainy - dowiedzieliśmy się.

Gmina Gąsawa

Według stanu na 31 marca 2022 roku na terenie gminy Gąsawa w szkołach podjęło naukę 42 uczniów z Ukrainy, w tym:

  • Szkoła Podstawowa im. Wandy Dobaczewskiej w Gąsawie: 38
  • Szkoła Podstawowa im. admirała floty Józefa Unruga w Laskach Wielkich: 4

    Z kolei do Przedszkola Samorządowego w Gąsawie uczęszcza 17 ukraińskich dzieci.

- W szkołach prowadzone są dodatkowe lekcje języka polskiego dla uczniów ukraińskich w wymiarze dwóch godzin tygodniowo.

Od poniedziałku, 4 kwietnia 2022 roku, w SP Gąsawa utworzone zostaną oddziały przygotowawcze w celu zwiększenia intensywności nauki języka polskiego - poinformował Karol Wrzesiński, kierownik Referatu Oświaty, Sportu i Turystyki dodając jednocześnie: - Gąsawskie placówki oświatowe podjęły współpracę w ukraińskimi pedagogami.

Gmina Janowiec Wlkp.

- Trzynaścioro uczniów z Ukrainy podjęło naukę w placówkach oświatowych na terenie gminy Janowiec Wielkopolski - poinformował Leszek Grzeczka, burmistrz Janowca.

W rozbiciu na placówki wygląda to następująco:

  • 8 uczniów w szkole podstawowej (Szkoła Podstawowa w Świątkowie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sarbinowie Drugim),
  • 3 uczniów w oddziałach przedszkolnych (Szkoła Podstawowa w Świątkowie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sarbinowie Drugim),
  • 2 uczniów w przedszkolu (Przedszkole Samorządowe w Janowcu Wielkopolskim).

- W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Sarbinowie Drugim zatrudniono nauczyciela z Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela.

- W placówkach oświatowych naszej gminy organizowane są także dodatkowe lekcje języka polskiego.

- Prowadzone są ponadto lekcje języka polskiego dla wszystkich chętnych mieszkańców Ukrainy, którzy przebywają na terenie gminy Janowiec Wlkp. Lekcje te zorganizowała osoba prywatna. Uczestniczą w nich dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Gmina Rogowo

- Według raportu na 30 marca br. w przedszkolu mamy jedno dziecko ukraińskie, w szkole w Rogowie jest siedmioro uczniów z Ukrainy, a w Gościeszynie dwoje - poinformował wójt Tomasz Michalczak.

Jak dodał, uczniowie przebywający na terenie gminy Rogowo korzystają także z nauki zdalnej w swoich ukraińskich placówkach.

- Odbywają się u nas także, dla chętnych, lekcje języka polskiego.

Powiat żniński - szkoły średnie

- W szkołach średnich na terenie powiatu żnińskiego naukę podjęło 13 uczniów - informuje Henryk Ciesielczyk, dyrektor Powiatowego Zespołu Oświaty w Żninie.

W rozbiciu na placówki:

  • w I LO w Żninie - 2 osoby
  • w ZSN w Piechcinie - 3
  • w ZSN w Gąsawie - 8

- Na razie nie zatrudniliśmy nikogo z Ukrainy. Wspomagają nas w w kontaktach rusycyści. Uczniowie mają dodatkowe lekcje polskiego. Ze wstępnych informacji: jest bardzo duża różnica programowa jeśli chodzi o polskie i ukraińskie szkoły. Dodatkowo w Ukrainie wdrażana była reforma oświatowa - dodał H. Ciesielczyk.

Podsumowując: Do szkół, przedszkoli i żłobka na terenie powiatu żnińskiego uczęszcza 229 młodych obywateli Ukrainy. Są to dane na koniec marca 2022 r. i w większości obejmują placówki publiczne.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że część ukraińskich dzieci uczy się zdalnie w swoich macierzystych placówkach, łącząc się np. z mieszkań w Żninie i domów w okolicznych miejscowościach.

Zajęcia integracyjne dla dzieci z Ukrainy w Zespole Szkół w Lubostroniu. Oto relacja zdjęciowa:

W Zespole Szkół w Lubostroniu - dla przykładu - odbywały się zajęcia integracyjne dla dzieci z Ukrainy. Jedno ze spotkań, pod hasłem "Z geografią przez Polskę i Ukrainę", poprowadziła pedagog Ewa Witucka.

Żnin i okolice. Do szkół, przedszkoli i żłobka na terenie po...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto