Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Hafty i koronki wykonane przez Barbarę Musiał możemy oglądać na wystawie w bibliotece [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Pałuckie (i nie tylko) hafty i koronki - wystawę prac Barbary Musiał możemy oglądać w żnińskiej bibliotece do 25 maja 2022 r. Oto relacja z otwarcia wystawy GALERIA >>>
Pałuckie (i nie tylko) hafty i koronki - wystawę prac Barbary Musiał możemy oglądać w żnińskiej bibliotece do 25 maja 2022 r. Oto relacja z otwarcia wystawy GALERIA >>>Iwona Góralczyk
Do 25 maja 2022 r. w żnińskiej książnicy możemy podziwiać hafty i koronki będące bogatym dorobkiem twórczym Barbary Musiał.

Po raz pierwszy z haftem, wówczas jeszcze nie pałuckim, a wielokolorowym, zetknęła się mając 10 lat.

- To było w "dwójce" - podstawówce mieszczącej się przy ulicy Śniadeckich w Żninie. Kierownikiem był pan Suchański, a jego żona prowadziła prace ręczne - wspominała pani Basia podczas otwarcia swojej wystawy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, co miało miejsce 13 maja br.

- Haftu, a później i szydełkowania, uczyłam się także, od młodzieńczych lat, w domu, ponieważ i moja mama to robiła. Podpatrywałam więc od niej.

Gdy zaczęła pracować w zawodówce, jako polonistka w Zespole Szkół Mechaniczno - Technicznych przy ulicy Browarowej, zetknęła się z haftem pałuckim.

- Organizowałam dla młodzieży lekcje przybliżające kulturę Pałuk, przedstawiałam ludzi stąd oraz ich dorobek - przyznała.

Barbara Musiał, z roku na rok rozwijając swoją pasję, korzystała z wzorów zamieszczonych w teczce haftu pałuckiego H. Mikułowskiej, inspirację czerpała ponadto od pań A. Nogalskiej, Cz. Matwijów i A. Zielińskiej.

Haft pałucki poznawała też na kursach prowadzonych przez jej ciocię Anielę Nogalską.

Z czasem stała się specjalistką w tej dziedzinie, podobnie jak jej koleżanka, Krystyna Ługiewicz, szefowa koła hafciarskiego działającego przez lata przy Żnińskim Domu Kultury.

- Robótki ręczne uspokajają, relaksują. Pamiętam, jak chętnie sięgałam po nie w przerwach sprawdzania prac maturalnych - zwierzyła się w rozmowie z dyrektor żnińskiej książnicy, Beatą Czaczyk.

Wernisaż wystawy zgromadził miłośników jej twórczości, a jednocześnie grono przyjaciół, znajomych, rodzinę.
Była okazja do wspomnień, ale i szybkiego kursu, czego pani Basia nie odmówiła.

Podkreślono przy tej okazji, na co szczególną uwagę zwróciła Irena Starczewska, że przez 15 lat Barbara Musiał prowadziła także, w ramach kolejnej swojej aktywności, kroniki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żninie. A przyznać należy, że tutejszy UTW działał bardzo prężnie i ma bogatą historię, co zresztą wyczytać można właśnie ze wspomnianego zbioru.

Spotkanie odbyło się w ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Oprócz zbioru prac Barbary Musiał książnica zaprezentowała też dostępne tu publikacje, z których czerpać można inspiracje do rozwoju hafciarskiej pasji.

Relacja z otwarcia wystawy prac Barbary Musiał:

Pałuckie (i nie tylko) hafty i koronki - wystawę prac Barbary Musiał możemy oglądać w żnińskiej bibliotece do 25 maja 2022 r. Oto relacja z otwarcia wystawy GALERIA >>>

Żnin. Hafty i koronki wykonane przez Barbarę Musiał możemy o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto