Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żnin. Dziś podkoziołek i ostatki. Przewodnicy żnińskiego PTTK wyszli na ulice grodu Śniadeckich

red
- Łączymy dziś tradycję wielkopolską, ale i pałucką, zwaną podkoziołkiem, ze świętem przewodnika, podsumowując tym samym czas karnawałowej zabawy - podkreślili inicjatorzy wydarzenia.
- Łączymy dziś tradycję wielkopolską, ale i pałucką, zwaną podkoziołkiem, ze świętem przewodnika, podsumowując tym samym czas karnawałowej zabawy - podkreślili inicjatorzy wydarzenia. nadesłane
Przewodnicy skupieni przy Pałuckim Oddziale PTTK w Żninie świętowali dziś podwójnie. 21 lutego obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. W tym roku ta data to również wielkopolski podkoziołek i popularne ostatki.

Barwna grupa pod przewodnictwem Elżbiety Horki i Czesława Łukomskiego przemaszerowała ulicami grodu Śniadeckich, odwiedzając urzędników gminnych i powiatowych, była w domu kultury, bibliotece, sklepach.

- Łączymy dziś tradycję wielkopolską, ale i pałucką, zwaną podkoziołkiem, ze świętem przewodnika, podsumowując tym samym czas karnawałowej zabawy - podkreślili inicjatorzy wydarzenia.

Podkoziołek (za gniezno.naszemiasto.pl, Hanna Komorowska-Bednarek) to nic innego jak dawna ludowa zabawa znana w zachodniej Wielkopolsce i na Kujawach. Odbywa się w zapustny wtorek, a zgodnie z tradycją biorą w niej udział dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. Karnawał bowiem służył niegdyś nie tylko zabawie, ale i szukaniu osoby, z którą w przyszłości stawało się na ślubnym kobiercu.

Nazwa podkoziołek wywodzi się od kozła, zwierzęcia symbolizującego w Wielkopolsce witalność i seksualność.
W tym wyjątkowym dniu panny i kawalerowie spotykali się również na tańcach w karczmie. Podczas tańców panny składały pieniężne ofiary podkoziołkowi figurce stojącej przed muzykantami, wyobrażającej popiersie kozła albo jego głowę. W niektórych regionach, miejsce koziołka zajmowała wystrugana z ziemniaków lub brukwi figurka chłopca.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto