Żnin. Do prokuratury poszło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przewodniczącego Rady Miejskiej. Mamy komentarz

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Współpraca w tym zespole będzie się rodziła w bólach. Jeśli w ogóle do niej dojdzie. Na zdjęciu m.in. burmistrz Żnina i przewodniczący Rady Miejskiej. Więcej w tekście.
Współpraca w tym zespole będzie się rodziła w bólach. Jeśli w ogóle do niej dojdzie. Na zdjęciu m.in. burmistrz Żnina i przewodniczący Rady Miejskiej. Więcej w tekście. Fot. Iwona Góralczyk
Do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy zostało skierowane zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żninie Dariusza Kaźmierczaka - informuje Aleksander Kranc, inspektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki, Promocji i Rozwoju Gminy - Referat Informacji, Sportu i Turystyki w UM w Żninie.

W zawiadomieniu zostało wskazane - jak się dowiadujemy - że Dariusz Kaźmierczak działając jako Przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie, miał dopuścić się przerobienia autentycznego dokumentu.

- Podejrzenia budzi treść uchwały nr XXXIV/359/2021 Rady Miejskiej w Żninie z dnia 9 czerwca 2021 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia za pracę Burmistrza Żnina. Radni obecni na sesji przyjęli przedmiotową uchwałę o treści zgodnej z przedłożonym projektem.

- 15 czerwca 2021 r. na ręce burmistrza Żnina trafił oryginał podjętej uchwały podpisany i opatrzony pieczęcią Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żninie Dariusza Kaźmierczaka.

- Treść podpisanej przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Żninie Dariusza Kaźmierczaka uchwały, która miała zostać ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym, różniła się od treści projektu uchwały przyjętej podczas sesji.

- W dniu sesji nie były wprowadzane jakiekolwiek zmiany do projektu uchwały, co wskazuje, że zmiany zostały dokonane już po zakończeniu sesji bez wiedzy radnych. Rozbieżności dotyczą brzemienia §2 przedmiotowej uchwały.

- Zgodnie z zapisami kodeksu postępowania karnego, instytucje samorządowe, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są zobowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuraturę.

- Na tej podstawie burmistrz Żnina wystąpił z przedmiotowym zawiadomieniem.

Do informacji prasowej dodano dwa załączniki: projektu uchwały oraz ostatecznie podpisaną uchwałę z zaznaczonymi miejscami rozbieżności, co pokazujemy w galerii zdjęć.

Co na to Dariusz Kaźmierczak?

- Nie mam jeszcze dziś (30.06.2021) pełnej informacji, co jest tak czy nie tak. Wiem, jakie dokumenty dostałem na sesję i wiem, jakie podpisałem. Wszystkie są wcześniej przygotowywane przez osoby do tego wyznaczone. Dokumenty, które wpłynęły do biura rady, są zatwierdzane przez mecenasa.

- Nie wiem, gdzie jest rozbieżność. Jeśli w paragrafie 2, chodzi o uchwałę (o numer uchwały z dnia i roku). Jeśli był błąd, to w wyniku błędu pisarskiego lub przesunięcia, ale nie jest to związane z istotą, która jest tam zawarta.

- Jeśli nastąpił błąd pisarski, myślę, że organy ścigania wyjaśnią, na jakim etapie doszło do przekłamania.

- Pisma oryginalne są podbite przez mecenasa - to powinno być dobrze, a jeśli nie, gdzieś na jakimś etapie nastąpiła pomyłka.

- Jedno jest pewne, że fizycznie nie piszę uchwał, a je podpisuję.

- Wszystkie sesje są nagrane, zapraszam do audiozapisu. Faktem jest jednak, że nie czytam tu pełnej treści uchwał. Po to wymagałem procedury od mecenasa, żeby przygotowywał i powinien to przygotować dobrze .

- Oświadczam wszem i wobec, że miałem i głosowaliśmy uchwałę prawidłową, bez wad prawnych, więc nie ma mowy o unieważnieniu.

- Natomiast za każdy projekt uchwały jest odpowiedzialny wydział organizacyjny, plus jest to zaparafowane przez mecenasa, jak było w tym przypadku.

Załączniki, o których mowa - dla porównania:

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie