Żnin. Browar przy ulicy Mickiewicza. Kolejny historyczny kompleks w Żninie jest rewitalizowany [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Browar w Żninie, ulica Mickiewicza
Browar w Żninie, ulica Mickiewicza Szymon Cieślak
Udostępnij:
Firma Veston z Janikowa kupiła teren browaru w Żninie. Oprócz tego stawia budynek przy ul 700-lecia. O tych inwestycjach piszemy w tekście poniżej.

Firma Veston sp z o.o. jest właścicielem całego terenu po dawnym browarze przy ul. Mickiewicza 27 w Żninie od ponad pół roku. Transakcja zakupu tego terenu od spółki, którą reprezentował Ove Dahlberg ze Szwecji nastąpiła na początku lipca 2021 roku.

- W chwili obecnej zakończyły się prace architektów dotyczące analizy terenu i rozpoczynają się prace przy projektowaniu całego terenu, budynek główny starego browaru z całą pewnością przejdzie gruntowną rewitalizację i nadane zostaną mu nowe funkcje komercyjne z zachowaniem, w pewnej części, historii Browaru Żnin która to niewątpliwie jest imponująca począwszy od jego powstania. W budynku znajdą się również biura oraz główna siedziba VESTON-a - informuje Paweł Jastrzębski, prezes zarządu Veston sp. z o.o.

Zdjęcia z zewnątrz oraz ze środka browaru w Żninie:

Dodaje, że zgodnie z uchwalonym w ubiegłym roku Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego teren, na którym mieści się żniński browar jest przeznaczony pod budownictwo wielorodzinne oraz usługi. To spowodowało, że na części dawnej fabryki piwa znajdującej się u zbiegu ulic Mickiewicza i Ogrodowa postanie nowy obiekt handlowy z branży FMCG (ang. Fast Moving Consumer Goods - towary pierwszej potrzeby, tzw. szybkozbywalne).

- Rozmowy z jedną z dużych ogólnopolskich sieci spożywczych są daleko posunięte - dodaje prezes Paweł Jastrzębski.

To nie jedyna inwestycja firmy Veston sp. z o.o. w Żninie. Przy ul. 700-lecia (obok ZUS-u) powstaje nowoczesny budynek komercyjny z garażami podziemnymi, lokalami dwukondygnacyjnymi na pierwszym i drugim poziomie. Część z tych lokali przeznaczona jest pod biura, część pod mieszkania z tarasami. Będzie także przestrzeń usługowa na parterze. Cały budynek będzie przeznaczony pod wynajem długoterminowy.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem.

Tak będzie wyglądał budynek firmy Veston przy ul. 700-lecia w Żninie.
Veston sp. z o.o./nadesłane

- W chwili obecnej trwają prace zbrojeniowe części garażowej a zakończenie projektu planowane jest na IV kwartał 2022 a najemcy zaczną swoją aktywność na początku 2023 roku - dodaje Paweł Jastrzębski, prezes zarządu Veston sp. z o.o.

Historia browaru w Żninie na podstawie książki "Żnin. Dzieje najnowsze" z 2013 roku:

 • W XIX wieku rozpoczęła się w Żninie przemysłowa produkcja piwa.
 • Browar przy ul. Mickiewicza wybudowano w 1902 roku. Wtedy Gustaw Dallmann kupił działkę, a której znajduje się obiekt po dziś dzień. Pierwsze piwo wyprodukowane w tym miejscu pojawiło się w sprzedaży 5 marca 1903 roku. Było to piwo ciemne, nazywane doborowym.
 • 15 sierpnia 1919 roku G. Dallmann sprzedał browar spółce Zygmunta Zgorzalewicza z Poznania i Antoniego Schmidta ze Żnina. Browar pod nazwą Browar Parowy Zygmunt Zgorzalewicz i S-ka funkcjonował przez dekadę.
 • 1929 rok - nazwa browaru brzmi: Browar Parowy Z. Zgorzalewicz Żnin. Browar produkował 5 tys. hektolitrów złotego trunku. Wtedy, jak czytamy we wspomnianej książce: "jakość (piwa - red) musiała być znakomita, gdyż w kolejnych latach, w tym w latach gospodarczego kryzysu, którego nie przetrwało wiele wielkopolskich browarów, browar żniński zwiększył produkcję do 6 500 hektolitrów. O jego jakości świadczył fakt, że często inni, nieuczciwi producenci wprowadzali na rynek produkowane przez siebie piwo, reklamując je jako "żnińskie". Oczywiście spotkało się to ze zdecydowaną reakcją właściciela browaru żnińskiego. Zatrudnienie w browarze wynosiło w 1933 roku 14 osób i było zmienne w zależności od zamówień rynkowych".
 • 1939 rok - Z. Zgorzalewicz opuścił Żnin wraz z rodziną. Produkcję piwa kontynuował niemiecki zarządca z Bawarii Paul Rommel. Piwo cieszyło się niezmiennym powodzeniem. A nazywało się "Dietfurter Bier". Przypomnijmy, że Żnin w czasie niemieckiej okupacji nosił nazwę "Dietfurt".
 • 1945 rok - do browaru wrócił Z. Zgorzalewicz i nadal produkował piwo. Ciekawostką jest, że wprowadził do produkcji lemoniadę i oranżadę.
 • 1952 rok - żnińska fabryka piwa została odebrana właścicielowi i upaństwowiona. Browar został włączony w struktury Browarów Bydgoskich.
 • lata 90. XX wieku - spadkobiercy starali się przejąć browar. Wobec tych działań fabryka piwa została przejęta przez wojewodę i wydzierżawiona Browarom Bydgoskim aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia.
 • 18 kwietnia 1995 roku - córki Z. Zgorzalewicza przejęły browar i przedstawiły Browarom Bydgoskim ofertę dalszej dzierżawy obiektu. Browary Bydgoskie nie skorzystały z tej szansy.
 • 29 września 1995 roku - żniński browar zakończył produkcję.
 • 10 września 1996 roku - w związku ze znalezieniem nabywcy, żniński zakład rozpoczął pracę. Nowa firma przyjęła nazwę Żnin - Browar Sp. z o.o.
 • koniec lutego 2007 roku - browar w Żninie zakończył działalność. Przyczynić do tego - według autorów wspomnianej książki - miała m.in. agresywna polityka reklamowa dużych browarów, pogorszenie się jakości produkowanego piwa. Od tej pory browar w Żninie stał pusty.

Z własnej pamięci oraz naszych archiwów możemy przypomnieć, że żniński browar, po jego zamknięciu, jeszcze dwukrotnie budził emocje wśród mieszkańców Żnina.

 • w 2007 roku mieszkańcy budynku przy ul. Mickiewicza 25 poczuli silny zapach amoniaku. Okazało się, że ktoś odkręcił zawór. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy zapobiegli tragedii. Wtedy stężenie amoniaku przekroczyło 30 proc. dopuszczalnej normy. Sytuacja ta skończyła się tym, że amoniak został wywieziony z browaru.
 • w listopadzie 2020 roku w budynkach żnińskiego browaru doszło do pożaru. Ogień i dym były widoczne z daleka, co mieszkańcy miasta uwiecznili na nagraniach w portalu społecznościowym. Przyczyną pożaru było podpalenie w budynku, który nie posiadał instalacji elektrycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie